Na několik dalších týdnů jsme si pro vás, milé čtenářky, připravili opět zajímavé články z Edice Otvíráme, kterou zaštiťuje Nadace Terezy Maxové dětem. Přečtěte si její úvodní slovo...

Tereza MaxováVážené čtenářky
a vážení čtenáři,

jak jistě víte, od nového roku začala platit novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je součástí dlouhodobých změn systému péče o děti vyrůstající mimo biologickou rodinu, o děti sociálně znevýhodněné, o děti a institut rodiny vůbec. Jde o novelu, po jejímž přijetí jsme dlouho volali; nejen já osobně, nejen NTMD, ale i řada odborníků a dalších neziskových organizací.

Nyní jde o to, aby se vše dobré, co legislativní úprava předjímá, skutečně přeneslo do života. Situaci v terénu proto pozorně sledujeme, stejně jako si všímáme prvních hodnocení v médiích. Popravdě, prozatím se objevuje spíše kritika (stejně jako se objevují kritické ohlasy v anketě mezi sociálními pracovníky, kterou nabízíme v tomto vydání Edice Otvíráme). Přesto ale věřím, že nemusíme panikařit. Chce to čas a trpělivost, než se pozitivní vliv novot projeví.

Samozřejmě, situace by zřejmě mohla být mnohem lepší už dnes, kdyby se podařilo na změnu - spolu s novelou - lépe připravit podmínky. Ostatně, s tím souvisí i druhá spíše rozpačitá zkušenost: je nyní cítit, že novela se nerodila v prostředí spolupráce. Atmosféra paniky, boje a konfrontace, která charakterizovala období před novelou, se bohužel přenesla i do dnešní, implementační doby. Zatím se nestalo, že by se aspoň „po boji“ všichni aktéři spojili a viděli by před sebou jasný, společný cíl.

Když o tom přemýšlíme, říkáme si, že Edice Otvíráme dnes představuje možná ještě důležitější komunikační projekt, než dřív.

Nabízíme zde prostor pro sdílení informací, názorů a diskusních postřehů, které snad povedou k rychlejšímu sjednocení pohledů na současnou realitu a na náš společný cíl: ochranu dětí. Nebojíme se ani pochvalných, ani kritických slov. Jde nám o to, dívat se skutečnosti zpříma do očí. Bez obav. S nadějí.

Tereza Maxová


V redakci ŽENY-IN.cz rádi tomuto komunikačnímu kanálu pomáháme. Na další zajímavý článek z Edice Otvíráme se můžete těšit v pátek 10. května v hlavním vydání.

Reklama