Jako řadě žen maminčiny, ale také ještě mojí generace se mi líbil sympatický a usměvavý herec Petr Kostka. Kde by mě napadlo, že jednou budu sedět s jeho dcerou ve Vinohradském divadle a on tam přijde za námi. 

Ta dcera není samozřejmě nikdo jiný než stejně usměvavá a sympatická Terezka Kostková. Důvod k úsměvu určitě má, vždyť poslední dobou ji vídáme skoro všude, a dostatek práce rovná se důvod ke spokojenosti.

usmev

sympatická a usměvavá Tereza Kostková

Mně připadá, že takový ten boom vaší práce a všech okolních aktivit se rozvinul až poslední dobou, přesněji po narození syna. Nebo se pletu?
Odpověď  na tuto otázku určitě neleží jenom v jednom dnu, týdnu, měsíci, ba ani v jednom roce. Podle mě je to souběh mnoha okamžiků, projektů... jako když jdete po schodech. Nedá se přesně říct před nebo po. Každý pořad, každé vystoupení se načítá a přičítá k tomu druhému, a v nějaké době se to prostě spojí a projeví.

usmevdva

Vám se tedy nezdá, že teď máte nejvíc práce?
To se zdá vám, divákům. Já jsem třeba hodně pracovala, i když mi bylo dvacet, jen to množství náplně bylo vnímáno jinak. Jde o to, jak se na to díváte, jestli jen optikou populárnost,i nebo podle projektů. Určitě lépe zaregistrujete pořad, který je úspěšný, který má velkou sledovanost, tudíž se o něm píše jeden článek za druhým. Ale to vůbec nemusí znamenat větší pracovní vytíženost než obvykle. Rozhodně však sledované projekty a dobré nabídky znamenají i vzrůstající odpovědnost.
Vnitřní, vlastní pocit množství práce může být odlišný od toho, co si myslí lidé, nebo jak to působí. A tak když si třeba dneska pustíte upoutávky seriálu, vyvolává to hned pocit, že jsem všude, že najednou všichni teď objevili Kostkovou. Ale tak to není.

clever

Terezka Kostková už objevena byla, např. také při moderování zábavného televizního pořadu Clever (2007)

U seriálů ještě chvíli zůstaňme. V současnosti vás vídáme v seriálu TV Prima Cesty domů, předtím to byla Ordinace v Růžové zahradě. Proč jste odešla z Ordinace?
Já si myslím, že jsem zvolila k odchodu opravdu dobrý čas. Určitě je lepší, když ta postava odejde ještě v silné pozici, než když už je scénáristicky i herecky vystřílená. Měla jsem krásnou roli, dodnes mě lidi zastavují, píšou a ptají se, jestli se vrátím, ale já cítím, že po té pointě už by to mělo být uzavřené, jinak už by se to nastavovalo. Už bych se jako herečka vykrádala, a to bych nechtěla. 

Jak dlouho jste hrála v Ordinaci?
V září by to byly dva roky.

A opravdu se vám ani trochu nestýská?
Ale to víte, že ano, taková příjemná nostalgie. Na Mandličku budu ráda vzpomínat.

mandlová

Mandlička alias doktorka Mandlová v Ordinaci v Růžové zahradě

V Cestách domů jste také už nějaký ten pátek, jste spokojená?
Jsem spokojená. Je to podobný typ seriálu, co do příprav a timingu vysílání, ale má zase jiné aspekty a pozitiva. Třeba hodně točíme exteriéry, což je filmařsky velmi zajímavé a atraktivní, a taky je pro mě hodně podstatné, že se v tom seriálu nově potkávám s takovými úžasnými lidmi, jako je pan režisér Adamec, pan režisér Polišenský nebo režisér Slavík.

Jste nejenom seriálovou herečkou, ale také seriálovou moderátorkou. Mám samozřejmě na mysli pořad České televize Souboj seriálů. Jste tedy příznivkyní televizních serialů? 
Ano. Pokud mě „čapne“, proč ne. Právě zítra (3. prosince) proběhne velké finále tohoto pořadu. A jinak, já nemám absolutně žádný problém s tímto žánrem. Mám ráda něco rozkoukat a pak sledovat, jak to bude pokračovat dál. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, které seriály jsou v jaké kvalitě udělané, je mezi nimi mnoho braků, ale ty jsou všude, i ve filmech. Seriál může být udělaný stejně tak, buď kvalitně, nebo nekvalitně.

Do podvědomí diváků jste se zapsala nejen touto čerstvou moderátorskou rolí, ale zejména pak také ve dvojici s Markem Ebenem při moderování úspěšného tanečního pořadu Star Dance. K tomu jste byla oslovena proto, že ráda tancujete?
Já sice tancuji ráda, ale kvůli tomu jsem oslovena nebyla. Ono vůbec zájmy nemají souvislost s moderováním. Třeba když budu ráda malovat, to neznamená, že budu hned moderovat pořad o malování. Byla jsem zvána i na automobilové eventy v době, kdy jsem ještě vůbec neměla řidičák.
Ale zpět ke Star Dance. To byla taková zvláštní souhra náhod. V době, kdy přišla nabídka na Star Dance, tak jsem už moderovala s Milanem Šteindlerem televizní pořad Clever, takže jsem už byla vnímána i jako moderátorka. A pak se možná přidala ještě jedna souhra... já jsem kdysi dávno, to mi bylo asi dvacet, zůstala v úplném finále v duelu se spolužačkou Klárkou Doležalovou při výběru na konkurz do Anežky České. Obě nás postavili vedle Marka a tehdy mi vysloveně řekli, a měli svatou pravdu, že se k němu víc hodí Klára. Já jsem byla v té době ještě taková nevycválaná boubelka, Klára byla víc ženštější a velmi krásná. Ale Marek si mě onehdy asi zapamatoval a ono to přišlo. Sice později, ale přišlo. Věci se prostě splétají - jako pavučina.

marek

s Markem Ebenem také „už“ velmi krásná Tereza Kostková

Váš projev je kultivovaný, vy máte ale hereckou školu, tam se učí i moderování? Anebo máte tu kultivovanost v sobě? Třeba po rodičích.
Je pravda, že jazyk český je u nás v rodině velmi ctěný! Dobrá čeština je, alespoň podle mě, nutná i pro herectví, protože bez dobreho užití jazyka těžko sdělíte ostatním myšlenku.
A moderování, to mě baví - no směle mohu říci :) - odmalička.  Potkalo mě víceméně nenápadně. Poprvé jsem moderovala už ve svých sedmi letech se spolužákem Honzou Balzerem (syn herečky Elišky Balzerové) nějakou školní akci. Takže s úsměvem tvrdím, že moderuji už od svých sedmi let, a pak deset let nic. Nechápu. (smích)

A pak?
Potom jsem ještě coby studentka pedagogické školy uváděla imatrikulaci, pak jestli bych neuvedla nějaký ples… nebo v Chebu, kde jsem byla v divadelním angažmá, bylo 100 let výročí nemocnice, prostě vždycky někdo s něčím přišel.

Máte předtím trému?
Už ne... tedy ne strašlivou... V břiše mě občas šimrá, ale ze začátku jsem měla, než jsem to řemeslo objevila. Ono je to totiž opravdu řemeslo a výřečnost není to jediné, co potřebujete. Moderátor je nejčastěji průvodcem celým pořadem, nebo akcí, takže by to měl mít celé pod kontrolou, s nadsázkou říkám, že je to takový inspicient na jevišti. To není jenom načančaná hvězda, vy musíte umět držet otěže a po celou dobu je nepustit. Baví mě organizování, já prostě řídím – pomůžu – zařídím (smích). A tak to mám i v životě. Mám prostě ráda, když mám o všem přehled. A tahle vlastnost k moderátoroví patří, a proto to nejspíš zatím dělám. Nevím... moc se nepozoruju. Jen mě to baví.

sondrou

s Ondřejem Brzobohatým při moderování pořadu Hvězda mého srdce

A nejen moderování. Byla jste také oslovena, abyste se stala patronkou sdružení HPV College informující o nebezpečí papillomavirů, jejichž následkem může dojít i k rakovině děložního čípku. To je závažný zdravotní problém.
Jeden z mnoha... bohužel. Ale protože to je problematika velmi frekventovaná a ke škodě nás všech obestřena tolika pověrami, mýty a mylnými tvrzeními, tak jsem se rozhodla přijmout nabídku nezávislého sdružení lékařů (HPV College) a převzala patronací nad tímto velkým, dlouhodobým osvětovým projektem. Zdraví by mělo být pro všechny na prvním místě, ale ne abychom napřed onemocněli a pak se až starali, to už je častokrát pozdě. Pořád ještě je prevence – ta nejlepší ochrana – u nás podceňovaná. Nevěřila byste, jak moc!

Absolvovala jsem už řadu setkání s lékaři z oborů, kterých se onemocnění způsobené lidským papillomavirem týká, natočili jsme i velmi srozumitelné a zajímavé videorozhovory, a to VŠE a mnohem víc je k nalezení na www.hpv-college.cz

Jedna z prevencí je i očkováni. Co ale vím, to není právě levná záležitost. Jsou to tři vakcíny a každá stojí 3 000 korun. 
Je to otázka volby. Velmi dobře vím, že spousta lidí na tom není finančně dobře, o tom není pochyb, nicméně si myslím, že se na nedostatek financí, na to či ono, vymlouvá víc lidí, než je nutno. Když si spočítáme, kolik utratí kuřák za cigarety, nebo kolik si během roku nakoupíme zbytečností v drogerii... ruku na srdce, každý to známe. A když si místo pěti piv denně dá dotyčný jen dvě, budou spokojeny jeho ledviny i peněženka. Ale doporučuji se opravdu podívat na ty naše webové stránky, kde je všechno dopodrobna vysvětleno.

Raději ano, sem by se nám to všechno nevešlo, a to jsme se ještě ani nedostaly k vašim slavným rodičům, asi není třeba představovat, maminka je herečka Carmen Mayerová a tatínek herec Petr Kostka, jak již bylo zmíněno v úvodu. To na jejich přání jste šla studovat hereckou konzervatoř?
To bylo proti přání rodičů. (smích)

…A najednou, jako bychom pana Kostku přivolaly, objevil se u našeho stolu. S Terezkou mají očividně krásný vztah, obejmuli se, proběhlo pár rodinných záležitostí, načež jsem byla panu Kostkovi představena. Na jeho úsměv nezapomenu, je pořád stejně laskavý.

„To má tatínek pořád tak dobrou náladu?“ zeptám se,  když odešel od stolu. Terezka se od srdce zasměje.
Tatínek je jeden z největších choleriků, jaké znám. Ale čestný cholerik, zuří jen pro spravedlivou věc. Je to člověk, který v sobě nic nedusí, když je problém, tak to z něho doslova vylítne, řekne rázně svůj názor a hned je zase veselo. Je nesmírně zásadový člověk.

statinkem

s tatínkem, hercem Petrem Kostkou

Jak je to u vás vlastně s těmi sourozenci? Vy jste čtyři sestry?
Ano, maminka si přivedla jednu dceru, táta dvě a já jsem jejich společná.

Jak jste se dívala jako malá na své rodiče?
Pořád stejně, jako se dívám teď. Normální život, vstáváte, chodíte do školy. Tak nějak postupně začnete chápat, že vaši rodiče jsou známí více než ostatní, ale vám se zdají pořád stejní. Vlastně nevím, proč je skutečnost, že je někdo „známý“ pořád pro druhé tak zajímavý, proč dělá z člověka takovou výlučnost. Pro mě je výijmečný ten, kdo je výjimečně hodnotný, nikoli výjimečně známý.

V čem se vám líbili rodiče nejvíc? Myslím, ve které z mnoha rolí?
Je těžké říct jenom jednu. Mně se líbili mnohokrát a v mnoha věcech. Namátkou bych možná zmínila maminčinu divadelní roli Kristiny ve hře Smrt sluší Elektře, kde byla úchvatná, vybavuji si také tátova Hamleta v režii pana Macháčka. Mně se prostě líbili ve všem. Já jsem si svých rodičů vždycky hodně vážila.

Co dělají v současnosti?
Tatínek je na volné noze, ale hraje tady ve Vinohradském divadle, pak také v Ungeltu a ještě točí pokračování Sanitky. Také se učí anglicky, ten prostě pořád jede. A maminka, ta teď shodou okolností nastupuje do Cest domů, a jinak spolu hrajeme ve Viole. A také se každý podzim věnuje melodramům.

Jak se vám hraje s maminkou?
Jako s tátou. Moc dobře. Oni jsou skvělí profesionálové, jsme všichni rádi na jevišti.

smamkou

nezaměnitelná podoba s maminkou, herečkou Carmen Mayerovou

Jste vzornou dcerou svých rodičů?
(smích) No jo, myslím, že jsem vzornou dcerou svých rodičů. A vždycky jsem byla, ani v pubertě to nebylo jiné.

A mimo to jste také vzornou maminkou syna Toníčka,  kterého máte s divadelním režisérem a ředitelem Divadla pod Palmovkou Petrem Kracikem. Kolik je synkovi let? 
Čtyři a půl.

tonikTo je věk takové té první dětské puberty. Nebo je vzorný po vás?
(smích). Vzorná dcera neznamená bezvýhradně poslušná! Neměla jsem vzdor vůči rodičům, ale jinak mám na kontě nejednu dětskou „lupmačinu“ :). Ale pořád takové ty „holčičí“. Takže teď se seznamujeme - my rodina s dívčí převahou - s klukovinami.

Zatím se projevuje ledacos. Vypadá to, že se nám tu podědila ob generaci touha po všem matematickém. Můj tatínek je totiž velice dobrý počtář, miluje matematiku a logiku, vždycky nás to učil a myslím, že vždycky byl zoufalý, že čtyři holky a žádná na tu matiku. Zato s Toníkem nacházejí společnou řeč. A pak se Toníček také našel v malování. Moc pěkně a rád maluje!

Tak třeba jednou budeme číst: slavný ilustrátor a malíř Antonín Kracík… ono to i dobře zní.
(smích) Třeba. To je brzo na odhad, co bude jeho parketa. A je vůbec dobré rozvíjet děti i v jejich slabších aktivitách, jinak nedodáte tělu tu správnou, vyváženou harmonii.

Tlumočím názor: Tereza Kostková nám po porodu nějak zkrásněla. Čím to?
To se krásně poslouchá, děkuji. (smích) Ale vůbec nevím, čím to je, je-li tomu tak... ono to nějak samo. Stejně čas neobelstíme. Je fakt, že chodím cvičit... taky bych hodně přičetla samotnému mateřství, to hlavně psychicky, ale můžu všechny ujistit, ať tak či tak, že je to jen dočasné (smích). Když nezestárne aspoň dobrá nálada a chuť, bude to fajn.

krasna

Jste krásná, úspěšná, setkáváte se i se závistí, která k tomu bohužel patří?
Tváří v tvář naštěstí ne, ale občas na internetu, kde mají odvahu jen ti neviditelní, ti co se skrývají za anonymy. Některé ty reakce člověka zamrzí, ale z nich je velmi patrna vzdělanost toho člověka, jeho rozhled. Vlastně všichni ti lidé popisují svůj životní stav, takhle se oni cítí, takhle zle a ošklivě si připadají, ale pasují to na toho, koho vidí.

Tak holt jsme pro ně tím hromosvodem, je to asi jistá daň. A hlavně: všechno má dvě tváře. Je mnoho báječných lidí, kteří vám napíšou, že jste se jim líbila, přejí všechno dobré, to vás posílí. A moje maminka říká jednu takovou krásnou větu: “Nezaleží až tak na tom, CO Vám někdo říká, ale co je to za člověka! KDO to říká, co ten člověk má nebo nemá za sebou.

Terezko, jak je to s těmi vašimi německými a španělskými předky?
To je z maminčiny strany, moje babička byla Španělka, dědeček Němec.

spanel

nevšední krása se španělskými kořeny

nazidli

Proto ta organizace, řád, respekt, a zároveň i temperament?
Všechno je tam namíchané. (smích)

Někde jsem četla, že máte ráda turistiku a jedete klidně i sama. Máte nějaké oblíbené místo?
Než jsem měla Toníčka, tak jsem jezdila hodně sama. Když jsem se chystala na mezinárodní zkoušky na francouzštinu, tak jsem v podstatě jezdila na různá frankofonní místa, abych nadýchala tu atmosféru, abych mohla mluvit a viděla to vše reálně. Takže moje cesta vedla vždycky hlavně přes Francii na různá - hlavně evropskà místa. Ale francouzština mi pochopitelně odkryla i svět arabský a dokonce jižní Kříž. Tedy překrásný Mauritius.

Já myslela nějaké místo tady v Horní Doln,í a vy hned Mauritius. (smích) To jsem netušila, že tak dobře ovládáte francouzštinu.
Dělám ji prakticky už od osmi let. Je to krásný jazyk.

A k tomu předpokládám i španělštinu.
Tak v obchodě se domluvím. Pořád si k úcty k babičce slibuji, že se ten jazyk naučím pořádně. Také slátám něco anglicky a samozřejmě rusky. Ale to nelze říct, że ty jazyky umím. Ráda bych... tak třeba ještě někdy…

Ze zahraničí zpátky k nám, do Čech, do předvánočního času. Máte ráda Vánoce?
Přesně jste to řekla! Předvánoční čas, advent. Ten mám snad ráda ještě o chloupek víc než samotné svátky. Takovou tu dobu čekání, celkovou sváteční atmosféru, kdy se ty Vánoce teprve blíží, to všechno před… Trhy, zmrzlé ruce nad svařákem, sníh, pak teplo pod peřinou. Vůbec si neumím představit, že bych měla jet slavit Vánoce někam do Karibiku. Ježíšek, zima a mráz - to je ono!

zima

Tak doufejme, že se té pravé Ladové zimy dočkáme alespoň o Vánocích. Aby se Ježíšek při roznášení dárků příliš nezapotil… Děkuji za rozhovor, a ať vám přinese něco hezkého.

 

mydve

Vizitka

  • Tereza Kostková se narodila 14. června 1976 v Praze
  • Od roku 1999 je v angažmá v Divadle pod Palmovkou, dlouhodobě spoluracuje i s pražskou Violou.
  • Je vyhledávanou moderátorkou televizních i jiných společenských akcí
  • Televizní diváci ji znají např. ze seriálů Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí, Bazén, Ordinace v Růžové zahradě, Cesty domů
  • Je vdaná, má syna Toníčka

foto: www.terezakostkova.com a Lenka Hatašová

Čtěte také:

 

Reklama