Čtyřiadvacetiletá Tereza Kopecká vypadá jako něžná dívka, ve skutečnosti ale pěstuje velmi tvrdý sport. Jezdecká disciplína endurance u nás není příliš známá, Tereza se jí však věnuje již deset let. Pro dálkové jízdy je důležitá právě vytrvalost, a ta mladé jezdkyni rozhodně nechybí. Právě proto již dosáhla více než třiceti vítězství.

Jak bys svými slovy endurance popsala?
Vytrvalost je tvrdý jezdecký sport, kde zdoláváme až 160 km dlouhé tratě v náročných podmínkách. Ale zároveň je vytrvalost i spojení duší jezdce a koně, kdy oba musí nebo by měli být v naprosté harmonii a souznění.

Kolik let endurance děláš a jak ses k tomuto sportu dostala?
Endurance se věnuju 10 let. Jako čtrnáctiletá jsem přišla do naší stáje a postupně si v Endurance club Habrovany budovala svoji karieru a seznamovala se s tímto úžasným sportem.

Jaké jsou tvoje dosavadní úspěchy?
V roce 2014 jsem se stala mistryní ČR s mým milovaným jezdeckým partnerem Tuzemec 13, kdy jsme v tomto náročném závodě získali i cenu kondice, což je cena pro nejlépe natrénovaného koně závodu. Dále několik vítězství na tratích 160 a 120 km dlouhých dostizích, ale i nižších stupňů, jako jsou 90 km a nižší postupové soutěže. Celkem mám na svém kontě přes 30 vítězství.

\saf

Popsala bys tvůj běžný tréninkový den?
Trénuju denně. Kromě trénování koní se věnuji i crossfitu a fitness. Většinou jdu hned ráno do posilovny, to už je taková moje rutina, pak jedu do stájí, kde trénuju cca 2-3 koně denně, a večer chodím na crossfit.

A jak vypadá běžný den na závodech?
Závody endurance nejsou jen jeden den. Jde o vícedenní záležitost. Na mezinárodní závody většinou odjíždím o dva dny dříve, aby si koně po přepravě na místo závodu odpočinuli, aklimatizovali se a zvykli si na prostředí, a my měli dost času připravit si zázemí, kde bude kůň i jezdec během závodu odpočívat. V den závodu se brzy ráno startuje (každá soutěž má jiný čas startu), závody se běhají na několik etap, které jsou dlouhé 20–40 km, po každé etapě následuje 40–50 min. pauza a probíhá veterinární kontrola, kde prověří zdravotní stav koně.

\sfcasf safdf

Staráš se o koně sama, nebo to dělá nějaký tým?
Na stájích máme pečovatele, které koně krmí, místují, atd. Jinak se o koně starám a jezdím je já sama, případně další členky týmu, kdy každá z nás má v péči určitého koně.

Dáváš si po závodech nějaký relax?
Většinou ne. Mám spoustu koní v tréninku, takže když se vrátím ze závodů, jdu trénovat koně, kteří musí být připravení na další závody.

Máš svého vlastního koně?
Ne. Koně patří firmě Regutec, s. r. o., která je naším hlavním sponzorem.

Musíš si hlídat jídelníček, případně ještě nějak cvičit?
To rozhodně ne.

\asdfaf

Jaké jsou časté úrazy z tohoto sportu?
Úrazy jsou minimální. Ale když už z koně spadneš, může se ti stát cokoliv.

Cestuješ hodně? Kam ses díky endurance všude podívala?
Docela ano. Asi nejzajímavější místo navštívené díky endurance bylo Kathu v jihoafrické republice, jinak skoro celá Evropa.

Chtěla jsi někdy s endurance přestat?
Určitě ano, ale už si nepamatuji, kdy a proč. :D Ani mě nenapadá, co by mě mohlo odradit.

Je možné se tímto sportem uživit?
Pokud je člověk šikovný, má výsledky a dokáže kvalitně trénovat koně, pak určitě ano.

Kromě endurance jsi také dělala bikini fitness. Jakých úspěchů jsi dosáhla?
Bikini fitness jsem se věnovala asi rok. Získala jsem dvě druhá místa na postupových závodech a na Mistrovství Moravy jsem skončila třetí.

\sfayf y\sfasf

Nebyla to pro tvoje tělo už moc velká zátěž?
Myslím si, že ne. Cítím se skvěle a nedovedu si představit život bez sportu a pohybu.

Jak tyto sporty kombinuješ dohromady?
Bikini fitness už se nevěnuji hlavně proto, že to bylo těžké skombinovat s endurance. Člověk nemůže dělat všechno.

Zbývá ti vůbec nějaký volný čas? Jak ho trávíš?
Moje práce mě baví a naplňuje, takže mám pocit, že mám volný čas pořád a ten věnuju právě tréninku koní, crossfitu a osobnímu životu. :)

y\svgf

Zdroj foto: Lubomír Řezníček, archiv Terezy Kopecké

Reklama