Také si myslíte, že každá maminka je přesvědčená o tom, že má to nejkrásnější a nejroztomilejší dítě? Omyl! Tereza je maminkou tří a půl letého chlapečka a nemá problém říci, že je její chlapeček ošklivý.

baby

Ošklivý je možná až příliš silné slovo. Nicméně, Tereza nemá problém přiznat, že její potomek není příliš hezký. Pro většinu žen je to nepochopitelné. Jak vůbec matka může něco takového říct? „Proč bych to nemohla říct. Alespoň si nelžu. Mám kolem sebe nespočet kamarádek, co mají děti a jsou přesvědčené, že jsou překrásné. Někdy to pravda je, jindy ne. Já jim jejich názor neberu. Ani je nepřesvědčuju o opaku. Však já vím, že mé dítě zatím příliš atraktivní není,“ říká mladá maminka.

Bijte své děti, jakmile zpozorujete, že se vám začínají podobat.
Dušan Radovič

„Když se malý narodil, nebyl hezký. To ale nebývá žádné miminko. Pak přišla fáze, kdy vypadal jako každé druhé novorozeně. Byl roztomilý, to ano. Jenže roztomilost pomalu přechází. Čím je starší, tím se mi líbí méně. Samozřejmě ho nade vše miluji, je to moje dítě, ale…“ Tereza přiznává, že když čekala malého, tak si vysnila jeho vizáž. Možná právě to je kámen úrazu. „Myslela jsem si, že to bude hnědooký, snědý a rozkošný chlapeček. Přesně jako můj manžel. Když to tak vezmu, oba jsme docela hezcí, proto jsem z toho trochu špatná. Ale co? Třeba z toho ještě vyroste. Budu doufat. Hlavně, že je ten náš kluk zdravej. To je to nejdůležitější.“  

Je normální, aby matka o svém dítěti řekla, že není hezké?

Na tuto otázku jsme se zeptaly Karla Cháby, který se zabývá poradenstvím v oblasti psychologie, partnerských vztahů a osobnostního rozvoje.

Chába„Zcela upřímně, běžné to není. Nicméně, otázkou je, zdali je to špatné nebo není. Pokud to ona nebo okolí dítěti neříká, o problém se nejedná. Důležité je, aby se to nedozvědělo ani v pozdějším věku. Jde o to, že je to nevšední názor. Tato matka pro okolí vybočuje z řady. To je pro většinu lidí asi ten důvod, proč je to pro ně nepochopitelné. Teoreticky, proč by matka nemohla před někým mimo své dítě říci, že se jí potomek nelíbí? Zvláště, pokud tvrdí a říká, že ho má ráda.

Tereza také píše, že si své budoucí dítě nějak vysnila. Je možné, že to bere jako chybu, jako zklamání, že se jí dítě „nepovedlo“. Tento způsob vyjadřování je jakási obrana. Dává světu vlastně najevo, že je s tím smířena. Předchází tomu, že by toto někdo mohl říct první. Ona se vlastně brání, aby se nedostala do nepříjemné situace, kdy by jí někdo řekl, že nemá hezké dítě a ona by nevěděla, jak reagovat.“  

Čtěte také:

Reklama