Nedovedete si už bez cvičení představit svůj život? A myslíte si, že pro své tělo děláte vše, tak jak by se mělo a přesto vás často druhý den po cvičení bolí celé „já“? V tom případě na vině mohou být tzv. myofasciální trigger points neboli spoušťové body. Lokální porucha svalového napětí. Dopřejte svalům úlevu, víme, jak na to!

Snopce svalových vláken se projevují jako zatuhlé body – uzlíky, které jsou bolestivé, mají zvýšené napětí a mohou být na první pohled viditelné. Tyto myofasciální body se vyskytují nejčastěji ve středu délky vlákna a vytvářejí zatuhlý svalový snopec. Setkat se s nimi můžete například na pažích, ramenou nebo na zádech. Spoušťové body často trápí sportovce, kteří se zabývají silovými sporty, zvedají činky a další závaží.

cvičení

 

ceny

Jak vznikají spoušťové body?

Trigger points vznikají ve chvíli, kdy dochází k narušení harmonie stahu a uvolnění svalu. A příčin může být hned několik – poranění svalu, hormonální poruchy, chronické přetížení svalů. Jinými slovy, jedná se například o práci vsedě a podvědomě zvednutá ramena, kdy dochází k přetížení trapézových svalů. Jde také třeba o silové cvičení, které je jednosměrně zaměřeno na jednu oblast.

Velký vliv na vznik spoušťových bodů má také stres.

cvik

Terapie spoušťových bodů

Terapie a speciální pomůcky, které jsou na léčbu spoušťových bodů jako stvořené. Jejich hlavním cílem je zmírnění bolesti v dané oblasti. Také pomáhají obnovit elasticitu ve svalech a svalový rozsah. Kromě návštěvy fyzioterapeuta si můžete pomůcky snadno pořídit i domů a promasírovat s jejich pomocí každý sval před i po sportovním výkonu.

Osobní zkušenost

S cvičením s těmito pomůckami jsem se setkala celkem nedávno. Pracuji s nimi od chvíle, kdy pravidelně docházím na tréninky kalisteniky. Vzhledem k tomu, že jsou hodiny velmi fyzicky náročné, s válci a míčky vždy začínám. Důkladně se „povozím“ se zády po válci, promasíruji oblast hrudníku a podpaží, svaly nohou. Se speciálními míčky zase promasíruji oblast u ramenních kloubů. Mé první zkušenosti byly celkem bolestivé a nepříjemné, nyní si bez nich nedovedu představit samotné cvičení. Svaly mě po lekci tolik nebolí a cítím se díky nim skvěle!

Zdroj fotek:tptherapy.cz

Také si přečtěte: