„Za svůj život jsem byla u hodně psychologů. A teprve teď mohu s čistým srdcem říci, že jsem konečně našla terapeutku, která mi maximálně vyhovuje, mám s ní perfektní vztah a každé naše sezení je plně otevřené, byť občas tematicky nepříjemné, ale konstruktivní a nápomocné. Do té doby jsem byla u terapeuta, který každý můj rozebíraný problém převedl na sebe a vyprávěl mi svůj příběh nebo jsem byla u terapeutky, která byla sice milá, ale to bylo tak všechno,“ říká Míša (32).
blobid0.png

Lov terapeuta
Kdyby bylo nalezení vhodného terapeuta jednoduché, pravděpodobně by k němu chodilo ještě více lidí. To neznamená, že nejsou vysoce kvalifikovaní nebo ochotní věnovat nám čas, ale podstatné je najít někoho, s nímž se dokonale spojíte. Jak tedy při výběru postupovat?

Požádejte rodinu či přátele o doporučení
Ty nejlepší věci k nám vždy přijdou náhodou a často na doporučení. Pravděpodobně máte přítele nebo člena rodiny, který mluví otevřeně o tom, že chodí na terapii. Využijte toho ve svůj prospěch a poproste o doporučení. Pokud se vám nelíbí návštěva stejného terapeuta, zkuste požádat o seznam kolegů. Je to mnohem efektivnější než hledat na Googlu.

Hledejte správné informace
Jestliže se přeci jen chcete vydat cestou Google, buďte strategické. Nevybírejte lékaře podle úvodní fotografie, ale podle přesných informací na webových stránkách nebo třeba skrze stránky znamylekar.cz, kde si pacienti vzájemně sdělují své pozitivní i negativní zkušenosti. Terapeuta také hledejte podle toho, co vás trápí – úzkostné poruchy, deprese, sociální potíže nebo třeba porucha příjmu potravy.

Ujistěte se, že můžete s terapeutem mluvit o všem
Pokud máte na srdci věci zaměřené na otázky plodnosti nebo předchozí trauma se starým přítelem, přemýšlejte o tom, zda byste se při hledání terapeuta cítili pohodlněji, pokud by to byla žena. A stejně tak, chcete-li mluvit o zkušenostech souvisejících s vaší sexualitou nebo rasou, možná budete chtít vyhledat někoho, kdo se identifikuje podobně.

Nezapomeňte, že nehledáte kamaráda na kafe
Nejdůležitější věcí je to, že nehledáte přítele. Kamarádů na pokec máte jistě dost. Tato zkušenost je o někom, kdo vám může pomoci vidět se způsobem, který se velmi liší od toho, jak s vámi mluví vaši přátelé a rodina. Hledejte novou perspektivu, ne někoho, s kým byste mohli vidět film.
5e1c4605c0812obrazek.png

Vše je o shodě a spolupráci
Nakonec to všechno souvisí s tím, zda spolu budete dobře spolupracovat. Myslete na to, že chcete mít osobnost, která vám bude užitečná a nápomocná, a nezáleží na tom, zda je vám podobné, pokud jde o životní styl. A pak také záleží na prvním sezení. Vyberte terapeuta, sjednejte si schůzku a uvidíte, jaký dojem na vás udělají první dvě schůzky.

První sezení jako konzultace
První sezení je příležitost zjistit, zda je pro vás celá tato věc vhodná. Zeptejte se se sami sebe: „Cítím se pohodlně, když s touhle osobou mluvím? „ nebo“ Chápal terapeut, co mě trápí a co potřebuji?“ Pokud ano, vraťte se na druhé sezení.
Pokud se ale necítíte dobře, nemusíte se cítit povinni držet se prvního terapeuta, kterého uvidíte. Je to vlastně stejné jako randění, možná budete muset pokračovat ve vyhledávání, dokud nenajdete někoho, s kým to opravdu bude stát za to.

Také si přečtěte:

Reklama