Slavná terakotová armáda patří mezi nejvýznamnější čínské památky hned po Velké čínské zdi. V doposud nejkvalitněji a nejvěrněji provedené variantě, jaká kdy byla vyrobena, bdí vojáci terakotové armády v centru Brna.

terakota

Výstava se rozprostírá ve dvou poschodích Triniti office center vedle nákupní Galerie Vaňkovka a potrvá až do 31. 3. 2011. Do celé expozice se dostanete také plně bezbariérovým přístupem.

„Již během naší předchozí výstavy Zlato Inků, která zaznamenala ohromný ohlas, jsme plánovali přivést do Brna slavné hliněné bojovníky. Čínská vláda však originály přísně střeží a do zahraničí nepůjčuje. Po roce vyjednávání se nám však podařilo zajistit repliky, které mají k originálním sochám nejblíže,” uvedl Roman Valla, ředitel agentury Ogilvy&Mather Morava, která výstavu pořádá.

terakota„Nejpoutavější pasáží výstavy je velký příkop s bojovníky, který navozuje dojem, jako byste stáli u originálních vykopávek,” prohlásila koordinátorka projektu, Hana Navrátilová a dodala: „Je pozoruhodné, že přestože výstava disponuje jen zlomkem originální mnohatisícové armády hliněných soch, dokáže na návštěvníky zapůsobit stejně silným a sugestivním dojmem. Je to fascinující!” Součástí výstavy Terakotová armáda prvního čínského císaře je minimálně 100 různých válečníků v životní velikosti, koňské povozy, ale také drobné exponáty jako zbraně, šperky nebo keramika. Nepostradatelnou součástí výstavy je rovněž pocitově zaměřená světelná show a řada velkoformátových fotografií. Výstavu jen v Německu shlédlo na 3 miliony návštěvníků.

Sochy hliněných bojovníků z brněnské výstavy Terakotová armáda prvního čínského císaře jsou vyrobeny tradiční metodou ze žluté sprašové hlíny pocházející z břehů Žluté řeky a ze stejného regionu jako původní sochy. Stejně jako u originálů jsou zhotoveny kombinací odlévaných forem a pečlivé ruční práce. Všechny postavy jsou individuální a nezaměnitelné s výraznými rysy v obličeji. Expozice zahrnuje pouze sochy v životní velikosti a několik figur v mírně nadživotní, které byly vyrobeny z původních střepů. Miniatury bojovníků naleznou návštěvníci pouze v obchodě se suvenýry.

Otevírací doba:
Otevřeno denně od 10.00 do 20.00 hod

Vstupné ve všedních dnech:
Dospělí: 220 Kč
Studenti do 26 let, senioři od 60 let, ZTP: 160 Kč
Žáci do 18 let: 80 Kč.
Děti do 6 let zdarma

Víkendy a svátky:
Dospělí: 250 Kč
Studenti do 26 let, senioři od 60 let, ZTP: 190 Kč
Žáci do 18 let: 110 Kč
Děti do 6 let zdarma

Vstupenky je možno zakoupit na místě nebo na stránkách výstavy.
Webové stránky výstavy: www.terakotovaarmada.cz

Zdroj: Tisková zpráva