Dříve či později to potká každou maminku. Teplota jejího miminka vystoupá nad 38 °C a je třeba ji co nejúčinněji srazit. Jakým způsobem, aby to bylo zároveň i bezpečné?

Pokud tělesná teplota překročí hranici 38 °C, začínáme hovořit o horečce. Máte hned dvě možnosti, jak ji vrátit do normálu. Takzvanou fyzikální a farmakologickou léčbu. Co která z nich obnáší a jak ji u dětí do jednoho roku věku aplikovat správně? Na to jsem se zeptala Doc. MUDr. Květy Bláhové, CSc. z Pediatrické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol.

baby

Fyzikální léčba horečky

Zábaly oblasti hrudníku a břicha provádíme osuškou namočenou ve vlažné vodě (25 °C). Na těle je ponecháme 10 až 15 minut, ale pacienta již nepřikrýváme. Proceduru můžete opakovat třikrát během dvou hodin. Doporučená teplota okolního prostředí je přitom 24 °C.

Možné je také omývání houbou po dobu 10 až 30 minut. Provádíme je obvykle ve vaničce s malým množstvím vody, jejíž teplota by měla být v rozmezí 29 až 32 °C. Doporučená teplota okolního prostředí je i v tomto případě 24 °C.

Možné je také sprchování vlažnou vodou, ale to je aktuální spíše u starších dětí.

Tyto postupy však nejsou vhodné u dětí s ekzémy, vyrážkami, mramorováním kůže či chladnými akry nebo při negativní reakci dítěte na použitou proceduru.

Farmakologická léčba horečky

Z léků používaných ke snížení horečky u dětí jsou stejnou měrou používány přípravky obsahující paracetamol nebo ibuprofen. 

Léky s paracetamolem

Jsou to například Paralen sirup (v 5 ml je 120 mg paracetamolu), Paralen čípky (v jednom čípku je 100 mg paracetamolu) a podobně.

Jaké zvolit dávkování?

Platí, že 15 mg paracetamolu je určeno na 1kg váhy dítěte po 6 hodinách, to znamená  60mg/kg/24 hodin. Tedy například u 8 kg vážícího dítěte lze podat za den maximálně 4 x 5 ml Paralen sirupu, kde je v 5 ml 120 mg paracetamolu.

Nežádoucí účinky paracetamolu při řádném dávkování jsou vzácné. Může to být zarudnutí kůže nebo krevní poruchy.

Za toxickou dávku s rizikem především postižení jater je považována jednotlivá dávka 150 - 200 mg na kg, což je desetinásobné překročení jednotlivé dávky. Vhodná balení používaných sirupových forem (kdy v celém 100 ml balení v Paralenu sirupu je 2,4 g paracetamolu) ale snižuje riziko toxického poškození při nechtěném předávkování. Proti paracetamolu navíc existuje v případě předávkování protilék.

Léky s ibuprofenem

Mezi ně patří například Nurofen sirup (v 5 ml je 100 mg ibuprofenu), Nurofen čípky (v jednom čípku je 60 mg ibuprofenu) a podobně. Je však doporučován až pro děti od 2 měsíců věku, respektive od hmotnosti 7 kg.

Jaké zvolit dávkování?

Na kilogram váhy je určeno 5 až 10 mg po 8 hodinách, to znamená 15 až 30 mg/kg za 24 hodin. Tak například u 10 kg vážícího dítěte lze podat za den maximálně 3 x 5 ml Nurofen sirupu, kde je v 5 ml 100 mg ibuprofenu. Proti ibuprofenu však neexistuje v případě předávkování protilék.

Který z uvedených léků zvolit?

Paracetamol se považuje za lék první volby u novorozenců a také při prevenci horeček spojených s očkováním.

Rozhodně ale nedoporučuji kombinování paracetamolu s ibuprofenem, tyto léky nepoužívejte současně.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama