Teplý podzim přinesl mnoha domácnostem nezvané hosty. Asijská slunéčka vyhledávají zimoviště a často zavítají i do našich příbytků. Možná i vám se na oknech objevila hejna tohoto hmyzu. Dejte pozor, cizokrajná slunéčka mohou vyvolat alergickou reakci nebo být agresivní.

Asijská slunéčka vypadají podobně jako slunéčka sedmitečná, ale mají černých teček i dvakrát více nebo naopak mají černé krovky s červenými znaky. V těchto dnech si hledají svá zimoviště a mohou tak snadno vlétnout i do vašeho bytu, kde díky teplu zůstanou stále aktivní.

Na rozdíl od „českých“ slunéček mohou ta cizokrajná člověka bolestivě kousnout. Samo kousnutí nebezpečné není, protože jejich kusadla neobsahují jed. Ten mají jen na nohou, a proto může při kontaktu s pokožkou citlivého jedince dojít k alergické reakci.

Asijská slunéčka, rovněž nazývaná harmonia, se k nám dostala pravděpodobně z Belgie a Holandska, kde se užívala proti mšicím. V Čechách ale požírají naše slunéčka a během podzimních dnů nalétávají do bytů. Objevují se hlavně na sídlištích a ve větších městech.

Narazila jste na slunéčka také?

Reklama