Zima se nezadržitelně blíží. Do našich domovů se pomalu, ale jistě vkrádá šero, den se krátí a noci prodlužují. Všudypřítomný lezavý chlad zalézá i pod ty nejtlustší svetry a většina z nás je vděčná za teplý koutek, kam se může schovat. Udělejte si takové příjemné teplé hnízdečko ze svého domova. A že to nemusí být jen pomocí klasického radiátoru, dokazují nové, moderní trendy.

Nejeden domek na vesnici je z kraje podzimu zahalen do hustého dýmu, to jak se jeho obyvatelé snaží zatopit a po pár studených nocích zateplit alespoň trošku provlhlý dům. Mnoho lidí používá k topení plyn, spousta se také vrací ke starému dobrému uhlí, popřípadě jej ani neopustila, ale stále více lidí podléhá modernímu vytápění elektřinou.

Podlehněte také teplu! Pokud jste odpůrci koberců a naopak nedáte dopustit na dlažbu či plovoucí podlahu a máte strach z toho, že bude příliš studená, pak vězte, že takové topení zabudované do podlahy je opravdu skvělou vymožeností. A může být buď elektrické nebo teplovodní.

Pravdou je, že se ani tady nevyhnete kotlům. Musíte si pořídit podle vašich požadavků kotel buď elektrický, nebo plynový. Popřípadě také jiné tepelné zdroje, třeba tepelná čerpadla, ale tady musíte počítat s velmi vysokou cenou.

 

Podlahové topení se zcela logicky zabudovává do podlahy. A to buď se přímo zalévá betonem, to u topení teplovodního, nebo se pokládá na beton, pod samotnou dlažbu u topení elektrického. To může být v podobě rohože, kabelu nebo fólie.

 

Asi každou z nás napadne, co když se topení prostě porouchá? Budu muset rozbít celou dlažbu? Vybourat beton či se jinak složitou cestou dostávat pod povrch? Pak vězte, že to se stát samozřejmě může, nikdo není neomylný a nic není neporuchové. Ale nemějte strach, výrobci dávají na podlahové topení záruku až padesát let.

 

Přes nesporné výhody podlahového topení je nutno podotknout, že se zpravidla používá v kombinaci s jiným druhem topných těles, a to proto, že může způsobovat zdravotní potíže. Přílišná teplota může způsobovat otékání nohou. Proto je asi nejvhodnější do koupelen, záchodů a vstupních hal.

 

Topení už dnes nemusíte mít jen obyčejné žebrové. Na trhu je celá spousta dekorativních kousků, které skvěle dozdobí váš interiér. Žebříkové topné těleso v koupelnách už není ani u nás žádnou raritou.

 

Není to zas až tak složité, udělat si doma příjemné teploučko, co říkáte? Ale co si budeme povídat, není nad romantikou prodchnuté posezení s hrnkem horkého čaje u plápolajícího krbu, když za oknem je mlha a dešťové kapky v pravidelném rytmu odťukávají svou sonátu na zavřená okna. A to teploučko...