Zima se nezadržitelně blíží. Do našich domovů se pomalu, ale jistě vkrádá šero, den se krátí a noci prodlužují. Všudypřítomný lezavý chlad zalézá i pod ty nejtlustší svetry a většina z nás je vděčná za teplý koutek, kam se může schovat. Udělejte si takové příjemné teplé hnízdečko ze svého domova. A že to nemusí být jen pomocí klasického radiátoru, dokazují nové, moderní trendy.
Nejeden domek na vesnici je z kraje podzimu zahalen do hustého dýmu, to jak se jeho obyvatelé snaží zatopit a po pár studených nocích zateplit alespoň trošku provlhlý dům. Mnoho lidí používá k topení plyn, spousta se také vrací ke starému dobrému uhlí, popřípadě jej ani neopustila, ale stále více lidí podléhá modernímu vytápění elektřinou.
Podlehněte také teplu! Pokud jste odpůrci koberců a naopak nedáte dopustit na dlažbu či plovoucí podlahu a máte strach z toho,
Pravdou je, že se ani tady nevyhnete kotlům. Musíte si pořídit podle vašich požadavků kotel buď elektrický, nebo plynový. Popřípadě také jiné tepelné zdroje, třeba tepelná čerpadla, ale tady musíte počítat s velmi vysokou cenou.
Podlahové topení se zcela logicky zabudovává do podlahy. A to buď se přímo zalévá betonem, to u topení teplovodního, nebo se pokládá na beton, pod samotnou dlažbu u topení elektrického. To může být v podobě rohože, kabelu nebo fólie.
Asi každou z nás napadne, co když se topení prostě porouchá? Budu muset rozbít celou dlažbu? Vybourat beton či se jinak složitou cestou dostávat pod povrch?
Přes nesporné výhody podlahového topení je nutno podotknout, že se zpravidla používá v kombinaci s jiným druhem topných těles, a to proto, že může způsobovat zdravotní potíže. Přílišná teplota může způsobovat otékání nohou. Proto je asi nejvhodnější do koupelen, záchodů a vstupních hal.
Topení už dnes nemusíte mít jen obyčejné žebrové. Na trhu je celá spousta dekorativních kousků, které skvěle dozdobí váš interiér. Žebříkové topné těleso v koupelnách už není ani u nás žádnou raritou.
Není to zas až tak složité, udělat si doma příjemné teploučko, co říkáte? Ale co si budeme povídat, není nad romantikou prodchnuté posezení s hrnkem horkého čaje u plápolajícího krbu, když za oknem je mlha a dešťové kapky v pravidelném rytmu odťukávají svou sonátu na zavřená okna. A to teploučko...
Nový komentář
Komentáře
Já se na zimu vůbec netěším. To bude strašné. Zas než ustrojím děti a sebe, to bude výprava. Navíc topíme dřevem, takže musíme neustále hlídat oheň a chodit ven pro dříví. Pohled do hořícího ohně je ale úžasný, i když někdy je to únavné. nakonec jsem ale ráda, že krbová kamna máme. Při jejich budování manžel narazil na zajímavé komínové sestavy , takže jsou kamna s komínem i pěkná na pohled.
Dobré jsou podle mě tepelná čerpadla vzduch voda. Sice, jak je psáno i v článku jsou dražší, ale jejich provoz a vytápění je pak zase o to zajímavější
Jasan: Jo? A s kolika odborníky jsi to konzultovala, když nepochopili záměr?
Totiž - že malinko silnější výkon tam neni kvůli topení, ale kvůli kolísání teploty vody při puště několika kohoutků v bytě.
A poněkud logičtější mi přijde, že stále spíná právě slabší výkon nebo že jede v kuse, ale já tohle nekonzultovala s odborníky
Navíc mam zkušenosti právě s tim trošinku silnějším kotlem a mysleli jsme, že nepracuje pořádně, protože skoro nespínal oproti starému malému
Podlahové topení plánujeme v novém domku také, ale teď všude slyším, že to není zdravé a že jsou z toho křečové žíly. Tak nevím.
Jasan: cirkuluje,ale málokdy máš lůžko umístěné tak,abys vdechoval přímo teplý vzduch stoupající z tělesa.Je to diskutabilní,napsala jsem jen doporučení alergologů.Ale jestli někdo dělal solidní výzkum,jak souvisí alergické reakce s podlahovkou,to nevím.Já třeba na noc topení vypínám,protože nám vyhovuje spát při teplotě asi 18°C.A jsou jiní,kterým podlahovka v ložnici vyhovuje.
Oxy: my máme skoro všude dlažbu, v obýváku dřevo (takové velice tenké parketky) a byla to dobrá volba
Oxy: i dřevo může být na podlahovce,ale má to svá určitá pravidla,pod lamino se dává speciální podložka.Pokud se vám vytahuje lino (přírodní nebo PVC?),je chyba buď v materiálu,že PVC nebylo vhodné na podlahové vytápění,nebo je příliš vysoká teplota topné vody.Pokud jste dávali novilon,tak firma Forbo se o vás stará 20 let.Zkus si najít fakturu a záruční list.
Ještě se nedoporučuje dávat podlahovku do ložnice.Spíme asi 40 cm nad podlahou a tudíž vdechujeme vzduch se spoustou rozvířených částic.Jako krytina se dá na podlahovku použít prakticky cokoliv,nejen dlažba,ale musí se to konzultovat s projektantem-odpory,způsob provedení atd.Každá dotace dobrá-za zeptání nic nedáte.
zet169: a stálo nás to 300 tis a asi 90 se nám vrátilo z dotace
zet169: my máme to jak píše yoda, dvě studny, do/ze kterých se přečerpává voda. Můj
o tom na ž-in kdysi psal článek: //zena-in.cz/rubrika.asp?idc=5906&id=6
A co se firmy týče, záleží odkud jsi, já jsem z Moravy, takže nevím jestli by ti má firma pomohla. Ale pokud vím, tak do tepelných čerpadel dělá Radu, která sem hodně chodí a je z Prahy
Máme podlahové topení po celém domě, topíme tepelným čerpadlem a nemůžeme si to vynachválit
A nezanedbatelná je i úspora peněz, protože měsíčně platíme 1400 Kč za elektriku a v tom je komplet topení, světla, všechny spotřebiče. Žádný plyn navíc, nic
švagr má v domku taky topení v podlaze, ale protože chtěl ušetřit nenechal to dělat firmu ale kamarády a udělali mu to blbě
To by se mi líbilo!
Když jsem rekonstruovala byt, nechala jsem si dát topení do podlahy i na WC a do koupelny a je to báječná záležitost. Dokonce jsem UŠETŘILA za plyn
, protože jak to topí od nohou, tak termostat jel celou zimu na minimum a pořád bylo krásně teplo.
Nikde nepřekáží žádný topení, neomezuje to nábytek a na sušení jsem nechala dát do koupelny topnej žebřík. Vřele doporučuju!
Probrali jsme možnosti elektrické rohože i teplovodních trubek, ať už v plastu či mědi a známej stavař mi doporučil měď, prý je nejkvalitnější a nejméně poruchová. Stálo to dokonce míň, než elektrická rohož! Navlnil trubky ve vykopané podlaze přesně tam, kde nebude stát kuch.linka, gauč či vana. Pak to napustil vodou a týden nechal topení zapnuté, aby zajistil těsnost spojů. Až pak se to zalévalo betonem. Pod trubky ještě přišel polystyren a hliníková folie, prý kvůli odrazu tepla nahoru. Kotel mi doporučil trošku silnější, než kolik by bylo třeba a k tomu všude termostatické baretie a nebyl ani problém s kolísáním teploty vody, když se někdo sprchoval a v kuchyni se pustila voda na nádobí.
Jo a tátovo podlahové vytápění v celém baráku přežilo v pohodě i povodně!!!