Čtenářka black.bird.third pojala dnešní téma více pragmaticky a popsala, jak sed á za teplo domova ušetřit. A má pravdu, teplo je opravdu velký kšeft. Děkuji Vám black.bird.third za zajímavě pojatý příspěvek.

Přeji krásný den a hlavně: v teple.

   Když se řekne „teplo domova“, většině lidí se jistě vybaví rodina, usměvavé tváře dětí, vrnící kočička, spící pejsek, hořící krb, manželka se drží s manželem za ruku a všichni jsou „happy a na pohodu“. Ale já chci toto téma pojmout trošku více do reality.

   Teplo domova, to je jedna z vyšších položek, kterou doma vydáváme. Bydlíme v bytovce o dvanácti bytech. Dlouhé roky (desetiletí) jsme byli napojeni na jednu kotelnu na tuhá paliva. Čtyři bytovky, celkem 48 bytů. Rozvod v dezolátním stavu pod zemí. Veliké úniky. Regulace žádná. Když bylo v bytech horko, lidé větrali. Když si přivřely kohouty na topení, platili ale stejně jako ostatní, kteří pouštěli teplo, jak se říká, pánu Bohu do oken.

   Trošku čísel: při výměře 67 m3 podlahové plochy platily velké byty ročně 28900,-Kč za teplo. Menší byty 21300,-Kč. +-. Za čtyři bytovky to bylo za rok 1.204.800,-Kč. Pan majitel kotelny z toho odečetl cenu koksu, dopravy, benzín, když musel přijet „přiložit“ a měl vyděláno. Během dodávek tepla pro naše čtyři bytovky si postavil pořádnou vilu.

    Když jsem se přistěhovala, dostala jsem funkci domovního důvěrníka a začala „šťourat“. Dovedli jsme to s ostatními třemi důvěrníky až tak daleko, že jsme si vyřídili plynovou kotelnu v každé bytovce. Na to velmi rychle zareagoval pan majitel společné kotelny a ještě nám stihl na poslední půl rok skokově zvýšit cenu „jeho tepla“ o deset procent. Prý z „organizačních důvodů“.

   První rok na „plynu“ jsme platili něco málo kolem 12 tisíc. Další rok jsem ještě vyřídila zateplení bytovky, což mě stálo hodně moc nervů, ale ušetřili jsme za zateplení jednu třetinu oproti ostatním bytovkám, které v tu dobu také zateplovali. My měli jinou firmu. Sice méně spolehlivou, ale práci naštěstí dodělali v pořádku. Nervy to tedy byly pořádné. Když akce skončila, pořádně jsem si oddychla.

   Po zateplení bytovky s vytápěním na plyn se cena tepla za rok snížila na necelých deset tisíc. Každý máme měřáky na každém topení. Kdo chce, otevře kohout víc, kdo jede pryč, kohout zavře úplně. Platíme jen to, co opravdu protopíme. A i když někteří silně protestovali proti všemu, dnes jsou, doufám, spokojení.

   Jo teplo domova to je veliký kšeft. A spousta lidí na tom vydělává.

   Jsem ráda, že máme teplo, fungující rodinu, hodné děti (hlavně když spí), práci, jsme zdraví. Vše ostatní už je jen na nás.

S pozdravem

black.bird.third


Více o dnešním tématu dne se dovíte ZDE – Teplo domova je nepostradatelné

redakce@zena-in.cz

Reklama