V zimě se bez topení neobejdeme. Neobejdeme se ale ani bez počítání nákladů na vytápění, které nám dříve či později v podobě složenky přijdou poštou. Ať už obýváte panelákový byt v novostavbě či starší dům na samotě u lesa, musíte vynaložit s nemalou část rodinného rozpočtu na vytápění. Pokud chcete tuto položku snížit, eliminovat se totiž prostě nedá, existuje několik způsobů jak toho dosáhnout. Neobejdou se sice bez rekonstrukčních nákladů, ale ty se rozhodně vrátí, v některých případech již během prvního roku užívání.

teplo

Kudy utíká teplo

Základem tepelných úspor je jednoznačně kvalitní izolace stavby, která zamezí nežádoucím únikům drahocenného tepla. Stojí za zvážení i způsob vytápění celého objektu. Plyn, elektřina, tuhá paliva či alternativní topivo, každý z těchto způsobů je vhodný pro jiné podmínky. Nemalá část nákladů je ale zapříčiněna bohapustým, i když nevědomým, plýtváním. Není v našich silách neustále monitorovat a dle potřeb regulovat teplotu v celém domě či bytě. Často odjedeme na víkend a ani si nevzpomeneme, že máme radiátory v celém bytě zapnuté naplno. V neděli sice zalitujeme, ale jsme jen lidé. V této nedokonalosti nám ale mohou pomoci moderní technologie.

Zatopte si na povel

teplo„Takzvaná zónová regulace vytápění je moderních způsobem jak minimalizovat tepelné úniky, které způsobujeme sami. Zjednodušeně se jedná o systém neustále kontroly a regulace teploty v jedné či více místnostech,“ shrnula Lucie Kuhnová, marketingová ředitelka ze společnosti Eaton Elektrotechnika.  Eaton RF systém xComfort umí díky individuálnímu nastavení přizpůsobit teplotu v jednotlivých místnostech domu či bytu aktuálním požadavkům.

Pokud rádi spíte v chladu, topení v ložnici se každý večer automaticky sníží, aniž byste museli na jeho regulaci třeba jen pomyslet. Zároveň se místnost může příjemně vytopit na ranní vstávání. Během dne, kdy jste v práci, nemusí být byt plně vytápěn, stejně tak během jakékoliv delší nepřítomnosti. Ale když se vracíte promrzlí, chcete, aby vás čekalo teplo domova, a to doslova. Tohle všechno je snadno nastavitelná položka v nabídce chytrého ovládání domu.

Zónová regulace snadno a rychle

Zónová regulace topení je jednoduchý systém ovládacích a regulačních prvků, který umí ušetřit až 30 % provozních nákladů na vytápění. „Nezáleží přitom, zda topíte elektřinou nebo plynem. Instalace systému xComfort nevyžaduje velké zásahy do rozvodů, je totiž zcela bezdrátový,“ doplila Lucie Kuhnová.  Do jedné místnosti, například do obývacího pokoje, nainstalujete ovládací panel Room Manager, jednoduše ho jen připevníte na zeď.  Do ostatních pokojů přijdou malé termostaty. Ke kotli se nainstaluje spínač a na klasické radiátory je třeba ještě snadno našroubovat RF hlavice. Pokud máte podlahové vytápění, hlavice nepotřebujete. A je to. Už stačí pouze naprogramovat teplotu v jednotlivých místnostech během celého dne a můžete si užívat výhod chytrého vytápění.  A bonus navíc, celý systém můžete libovolně ovládat i na dálku.

„Topení v domě či bytě můžete nově regulovat pomocí vzdáleného přístupu přímo se svého smartphonu či tabletu,“ doplnila Kuhnová. Mobilní aplikace pro iOS Apple a OS Android bude zdarma ke stažení během první poloviny letošního roku. Instalace se pouze doplní o Smart Manager xComfort, který vám prostřednictvím internetu umožní neustálé spojení s domácností. Pokud nevlastníte chytrý telefon, topení můžete spravovat i přes webové rozhraní v jakémkoli počítači nebo notebooku.

teplo

Co ještě umí chytrá elektroinstalace

Kromě efektivní regulace vytápění je v nabídce systému inteligentní elektroinstalace xComfort i řada dalších užitečných prvků. Bezdrátová elektroinstalace umožňuje kompletní ovládání světel včetně přednastavených světelných scén, centrálního zhasínání při odchodu z domu nebo spuštění osvětlení příjezdové cesty při návratu. Nechybí ovládání domácích spotřebičů, žaluzií, oken, zabezpečení či klimatizace, vše záleží jen na potřebách daného domu a jeho obyvatel. Užitečné jsou i bezpečnostní a úsporné funkce, které umí vše od simulace přítomnosti v domě až po 24 hodinový monitoring spotřeby energií. Všechny prvky jsou napojeny na Room Manager či je můžete mít neustále na očích prostřednictvím vašeho smartphonu.  

Více informací na téma zónová regulace vytápění naleznete na www.xcomfort.cz.

Reklama