Ať Žaneta udělala cokoli, nikdy to pro jejího muže nebylo správné. Fyzické i psychické domácí násilí u nich bylo na denním pořádku. Sílu k útěku v sobě přesto našla až po pěti letech utrpení. „To odpoledne se vrátil z práce a hned mezi dveřmi mi vrazil pořádnou facku. Nepříčetně řval. Prý já můžu za to, že ho právě vyhodili z práce. To jen kvůli mně tam nemohl podávat stoprocentní výkon, já mu špatně prala a žehlila košile, kvůli mně chodil pozdě… Poté, co si vybil svou zlost, zamkl mě doma a odešel do hospody. Já ale v tu chvíli věděla, že musím okamžitě pryč. Měla jsem takové tušení, že až se vrátí pod parou, tentokrát už mě vážně zabije!“ vzpomíná.
5b55aadf56207obrazek.jpg

Rychle posbírala doklady, mobil a pár nejnutnějších věcí do batohu. Pak si na tělo šátkem přivázala jejich roční dítě a spolu s ním sešplhala po anténě z druhého patra. „Strachy bez sebe, aby se manžel náhodou nevrátil dřív než obvykle, jsem se synem běžela na nejbližší policejní stanici, kde jsem se zhroutila,“ popisuje týraná žena, kterou policisté odvezli do Intervenčního centra. Odtamtud pak putovala i se synem do azylového domu pro týrané ženy, kde je ubytovali.

Domácí násilí má více podob

Připadá vám to jako příběh vystřižený z amerického akčního filmu? Kdepak, takových a dokonce i horších příběhů by mohly v Intervenčních centrech vyprávět! Právě tam pomáhají obětem domácího násilí.

K častým projevům domácího násilí, s nimiž se setkávají, patří nejen fyzické, ale také sexuální, psychické či sociální násilí, ekonomické zneužívání, zastrašování, zvýšená kontrola, kritizování, ponižování, vyhrožování a vydírání nebo jejich kombinace.

Jak poznat, že jde o domácí násilí?
Expertní skupina Aliance proti domácímu násilí sestavila následující klíčové znaky domácího násilí, z nichž všechny musí být naplněny.
Opakování a dlouhodobost – z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
Eskalace – od urážek se stupňuje k psychickému snižování lidské důstojnosti až k fyzickým útokům a závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí osoby ohrožené a osoby násilné – domácí násilí nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde se role osoby násilné a osoby ohrožené střídají.
Neveřejnost – probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Patříte mezi ně i vy?

Pokud i vy zažíváte domácí násilí, řekněte dost! Pokud si sama nevíte rady, kam se obrátit pro pomoc nebo alespoň pro radu.

Na webové stránce www.domaci-nasili.cz naleznete seznam Intervenčních center. Jejich posláním je činnost zaměřená na přechodnou odbornou pomoc a nehmotnou podporu osobám ohroženým domácím násilím.

Bílý kruh bezpečí zprostředkovává bezplatnou Linku pomoci obětem 116 006. Na jeho webových stránkách www.bkb.cz naleznete i mapu poraden po celé České republice.

ROSA je centrum pro týrané a osamělé ženy se sídlem v Praze, které provozuje azylový dům. Nabízí také telefonickou krizovou pomoc na pevné lince 241 432 466 (po, út 9-18, st, čt 9-16, pá 9-14) , SOS lince 602 246 102 (po-pá 9-18), ale i přímé internetové poradenství na e-mailové adrese poradna@rosa-os.cz. Více na www.rosa-os.cz.

Čtěte také: