Správné stanoviště
Až rostlinku přinesete domů, pečlivě promyslete, kam ji umístíte. Nemá totiž v lásce stěhování, takže by její stanoviště mělo být trvalé. Není radno s ní ani příliš otáčet. Při stěhování hrozí opadání listů.
Foto: Shutterstock
Miluje teplo a světlo, takže potřebuje stát co nejblíže oknu. O záplavu slunečních paprsků ji můžete trochu ochudit v zimě, a to jen v případě, že jí dopřejete vegetativní klid. V opačném případě, tedy když nemáte chladnější prostor, měla byste jí dopřát alespoň světlo umělé. Existují speciální žárovky určené přímo pro rostliny.
Vegetační období
Zimování by mělo vypadat tak, že rostlině dopřejete teplotu sice nad nulou, ale nepřevyšující 10 stupňů Celsia. V takovém případě rostlinu méně zalévejte.
Foto: Shutterstock
Jakmile později na jaře pominou mrazíky a venku se oteplí, rostliny přeneste na čerstvý vzduch. Nemáte zahradu ani balkón? Zkuste dát méně rozměrnou rostlinu alespoň na okenní parapet. Nezapomeňte ji ale zajistit proti pádu.
Ačkoli citrusy milují letnění a sluneční paprsky, musíte je na ně zvykat pozvolna. Pokud byste rostlinu ihned po přenesení ven vystavila přímému slunci, mohlo by spálit listy. Chraňte ji první týden až dva paravánem, slunečníkem a podobně.
Neuspěchejte jarní oteplování. Nové listy a poupata se začínají objevovat už na konci zimy, tedy v únoru. Ideální teplotou pro rostlinu je v té době zhruba 16 stupňů Celsia. Oteplit by se nemělo do té doby, než velikost plodů po odkvětu překročí (u velkoplodých rostlin) alespoň 1 cm. |
Pozor na vodu
O přehnanou zálivku citrusy nestojí ani v sezóně. Ve své domovině nejsou zvyklé na přehršle vláhy. Nechte substrát vždy nejprve přiměřeně proschnout, teprve pak zalijte. Ale s vodou to nepřehánějte. Rostlinu nesmíte přelít, natož ji nechat stát dlouhodobě ve vodě. Po pár hodinách od zalévání zkontrolujte podmisku. Jestliže v ní ještě stojí voda, vylijte ji. Pokud zaléváte chlorovanou vodou, nechte ji odstát.
Foto: Shutterstock
- Nenechte se zmást svěšenými listy. To totiž neznačí jejich usychání, ale přebytek vody. „Žízeň“ má rostlina v případě, že se listy kroutí směrem nahoru.
- Citrusy naopak ocení pravidelné rosení či sprchování.
Přesazování a hnojení
Chystáte se rostlinu přesadit? Nejvhodnější je to hned s příchodem jara. Existuje k tomu speciální substrát pro citrusy. Stejně tak můžete pořídit i speciální hnojivo, které se používá jen v sezóně, tedy od března do října. Vždy ale myslete na to, že pěstujete (snad) plodící, ne okrasnou rostlinu. Takže žádná zbytečná chemie.
Foto: Shutterstock
Jak ji nevyčerpat
Podařilo se a malý stromeček vás potěšil plody? Většinu z nich otrhejte, dokud jsou ještě malé. Jde vám přece o to, aby zůstala rostlina v co nejlepší kondici a zbytečně se nevyčerpala.
Věděla jste, že si citrusy můžete snadno vypěstovat i ze semínka? Nejsnáze vám to půjde s citroníkem. Ale na květy a plody si počkáte 15 až 20 let. |
Nový komentář
Komentáře
Bohužel právě s pěstováním citrusů nemám úplně ty nejlepší zkušenosti. Zkoušela jsem to dvakrát a dvakrát bez úspěchu. Říkala jsem si, že bych to zkusila do třetice. Myslím si, že problém je málo světla. Právě proto teď přemýšlím jestli nekoupit taková ta LED světla určená na pěstování. To by mohlo pomoct. Dívala jsem se, že se dají sehnat například tady: https://www.ledmegrow.cz/