…když venku prší, je to proto, že svatý Petr nahoře zalévá kytičky, říkávala babička a já si představovala starého bělovlasého pána v noční košili, jak poskakuje po obláčcích s krásnou konvičkou…

Začínám podezírat svatého Petra, že si letos pořídil do zahrádky rýži. Ne, že by tady na zemi nebylo vláhy třeba, ale kdyby se podíval dolů, možná by nám dal za pravdu, že by nebylo špatné přejít na sukulenty. Pokud ovšem tohle nemá být příprava na novou potopu světa. Možná začnu urychleně na zahradě stloukat archu…

Naštěstí meteorologové věští lepší časy

V srpnu a v září si podle komořanských „sluncezpytců“ léto přece jen užijeme.

 

Silnější bouře a srážky souvisí podle odborníků s celkovou změnou klimatu. V létě sice srážek ubývá, ale padají ve formě náhlých přívalových dešťů. Podle klimatologů bude pro následující roky typické, že během léta naprší méně vody, ale pokud už přijde déšť, bude vydatnější a často ho doprovodí silnější bouřky.
Letošní deštivý začátek léta se proto dá označit za poměrně netypický. Od konce července a v srpnu se připravme na vedro, ale také na přívalové deště. Bude přes třicet a spousta bouřek. 

S ohledem na GO nás to už asi moc nepřekvapuje. Minulý týden jsem při cestě do Prahy pozorovala malé tornádo, jak si mrška sviští po poli.

Zajímavá podívaná… dokud sviští jen po poli…

 

Reklama