63da7f5f55165obrazek.jpg
Jasná v Nízkých Tatrách (© TMR, a. s. / Marek Hajkovský QEP)

Zamkněte lásku do trezoru v 500 let starém dole a užijte si večeři mezi dvoutisícovými štíty

Italská Verona má díky Shakespearovi svého Romea a Julii, v Banské Štiavnici na středním Slovensku se odehrál skutečný příběh lásky, ze kterého vzešla Marína – oficiálně nejdelší milostná báseň na světě. Z jejích veršů je vytvořený trezor v unikátní Bance lásky, za kterou sem přijíždějí zamilovaní zblízka i zdaleka. Uchovejte si navěky kousek své lásky v jedné ze schránek, změřte lásku láskoměrem nebo se projděte pod magickou oblohou plnou srdíček. Nic podobného nikde jinde nezažijete! Slavné hornické městečko na seznamu světového dědictví UNESCO si vás získá také svými kouzelnými uličkami nebo tajchy (umělými jezírky) v okolí, co se v zimě promění na parádní kluziště. Užijte si večerní bruslení za světla lampionů!

63da7f7c17fd0blobid0.jpg
Banka lásky v Banské Štiavnici (© SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec)

Pokud fandíte romantice na svahu, vyrazte na lyžovačku do horské vísky Donovaly. Z Banské Štiavnice jste tu autem za necelou hodinku. Na rozhraní Velké Fatry a Nízkých Tater si vychutnáte 11 kilometrů prvotřídních sjezdovek, profesionální překážkovou dráhu i luxusní freeride mezi stromy. Nebo si zasněženou krajinu vychutnejte na saních tažených psím spřežením. Pořádným adrenalinovým zpestřením pro každý akční pár určitě bude tandemový snowparagliding!

A co byste řekli na romantickou večeři při západu slunce v nadmořské výšce 2 004 m n. m.? V panoramatické restauraci Rotunda přímo pod Chopkem, třetí nejvyšší horou Nízkých Tater, vám lákavě voňavé delikatesy naservírují i s ikonickými výhledy na vysokotatranské štíty. Stačí se vydat do Jasné (hodina cesty autem z Donoval), která je největším lyžařským střediskem našich slovenských sousedů. Díky síti lanovek se na Chopok dostanete za pouhých 11 minut! Lyžuje se na obou jeho stranách – připravte se na 35 sjezdovek různých obtížností o délce 50 kilometrů.

63da7f8aa1a0dblobid0.jpg
Jízda se psím spřežením v Donovalech (© Adventoura Slovakia)

Z Jasné vás skibus odveze přímo do Tatralandie v Liptovském Mikuláši. V bazénech s přírodní termální vodou s léčivými účinky načerpáte sílu a zregenerujete tělo, v saunovém světě posílíte imunitu a ve wellness centru si užijete například aromatickou bylinkovou masáž pro dva. Sladkou tečkou za romantickým víkendem bude návštěva Arch Caffe. Neodolatelné dezerty s nápaditým designem vám tu z poctivých domácích ingrediencí připraví Martin Devečka, který jako šéfcukrář ve Francii získal michelinskou hvězdu.

63da7f99423e6obrazek.jpg
Tatralandia (© Tatralandia)

Vychutnejte si skvěle upravené sjezdovky a špičkový wellness s ikonickým výhledem

Co takhle zažít společnou snídani ve výšce 2 634 m n. m.? Zamiřte do Vysokých Tater a vyvezte se visutou lanovkou až na vrchol Lomnického štítu, druhé nejvyšší hory karpatského oblouku. Na místě, kde se tatranské dvoutisícovky dotýkají nebe, si ve stylové kavárně Dedo vychutnáte jak voňavou káv, tak i monumentální panorama. A potom vyrazte na sjezdovky – zasněžená trojice vysokotatranských středisek se svými 24 kilometry upravovaných svahů kápne do noty začátečníkům i zkušeným lyžařům. Jestli patříte k fanouškům střemhlavé jízdy po černé, vydejte se do Tatranské Lomnice. V jejím Lomnickém sedle (2 190 m n. m.) vaše schopnosti prověří prvotřídní carvingová trať v hlubokém kotli o šířce až 60 metrů. Jde o nejstrmější sjezdovku na Slovensku: prvních 500 metrů z její délky 5,5 kilometru má až 40% sklon!

63da7fac9e364blobid0.jpg
Lomnický štít (© SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec)

Jestli si z dovolené chcete odnést také originální fotky coby památku na příjemně strávené chvíle, udělejte si zastávku ve světě optických klamů Tricklandia ve Starém Smokovci. Z nejstarší tatranské osady vás potom lanovka vyveze až na Hrebienok, který láká na procházku tichou vysokohorskou krajinou i ledovým královstvím. Při pohledu na 11 metrů vysoký Tatranský ledový dóm s podobou Baziliky Božího hrobu v Jeruzalémě oněmíte úžasem. A potom šup na sáně! Z Hrebienku vás až do Starého Smokovce čeká bláznivá jízda po téměř tříkilometrové osvětlené sáňkářské trati.

63da7fcfc3b9bblobid0.jpg
Sáňkářská trať z Hrebienku do Starého Smokovce (© TMR, a. s. / Marek Hajkovský QEP)

Za dechberoucími vysokotatranskými scenériemi vás vezme 20 kilometrů běžkařských drah v okolí střediska Štrbské Pleso. Prohlédněte si Furkotskou dolinu i dva menší vodní poklady – Jezírka lásky. Vyfoťte se na dřevěných mostech nad potůčky jako z pohádky a užijte si soukromé debaty na lavičce uprostřed léčivé silicové vůně jehličnanů, která do Tater přilákala i Kafku a Wolkera. Jedinečným zážitkem bude také let horkovzdušným balonem, ze kterého se vám slovenské velehory ukážou až z 300metrové výšky.

Sněhové zážitky dokonale vykompenzujete prvotřídním relaxem v blízké horské osadě Podbanské. Oblíbenou volbou pro páry je stylový hotel Pieris nebo Grand hotel Permon, kde na vás čeká wellnessový ráj s výhledem na ikonický Kriváň. Dopřejte si romantickou perličkovou koupel s lahví sektu a jahodami v soukromé vířivce a spojte ji s masáží nebo se saunovou procedurou. Na tohoto Valentýna prostě jen tak nezapomenete!

63da7fd7e5e9eobrazek.jpg
Wellnessový ráj v Podbanském (© Martin Crep, Grand hotel Permon, www.podbanskerezort.sk)

Zimní dovolenou plnou romantických sněhových zážitků máte na dosah ruky.

Inspirujte se na www.slovakia.travel a vyrazte za aktivním odpočinkem na Slovensko!