Každé poprvé ve vývoji miminka je pro jeho rodiče úžasným zážitkem. Kdy ale jednotlivé pokroky ve vývoji dítěte očekávat? Tady je přehled těch NEJ.

Z očí do očí

Miminko spatří vaši tvář hned po porodu, ale nesmí od ní být dále než cca 30 centimetrů. Co na tom, že vás vidí černobíle? Zrak se mu ale bude postupně vylepšovat zhruba až do šestého roku věku.

Přisátí k prsu

Ať už máte mléko, nebo ne, miminko by se mělo přisát k prsu hned na porodním sále, zhruba do hodiny po narození. Podle odborníků má tenhle reflex pozitivní vliv na další vývoj dítěte.

Úsměv

usmev

Některé děti sice vykouzlí úsměv bezmála už na porodním sále, ale je to spíše hra svalů, než skutečné vyjádření emocí. Ten pravý, kterému se říká sociální, při němž se rozzáří celý obličej, většinou přijde až po šestinedělí. A hlasitý smích ještě o pár týdnů později. Pořádně se rozchechtat dokáže zhruba tříměsíční miminko.

Broukání a žvatlání

Ve druhém měsíci života, kdy se miminku zlepšuje sluch a je už schopno objevit zdroj zvuku, začíná také broukat. Ve třetím měsíci to skoro vypadá, jako by si s vámi broukáním povídalo. Období pudového žvatlání pak nahradí kolem 7. a 8. měsíce období žvatlání napodobivého. Až kolem 10. – 12. měsíce začne dítě rozumět tomu, co mu říkáte.

Pasení koníčků

Poloha na břiše je pro vývoj miminka nesmírně důležitá, proto by jim ji měly maminky dopřávat od narození. Samozřejmě jen pod dohledem. Pást koníčky, tedy že s o podložku opřenými lokty zvednou a udrží hlavičku, začnou na konci třetího měsíce. Postupně se zdokonalí tak, že se budou opírat jen o dlaně.

Otočení se na bříško

brisko

Na konci čtvrtého měsíce se miminko začne nejprve převalovat ze zad na bok, aby o pár dnů až týdnů později tento pohyb dokončilo a ocitlo se na bříšku.

Plazení se

Kolem šestého a sedmého měsíce maminky pozorují první pokusy o plazení se, většinou ale jejich děti vyrazí plnou parou vzad. Lézt dopředu začnou až kolem devátého až desátého měsíce věku.

Jídlo

Kolem šestého měsíce doporučují lékaři začít s příkrmy. Miminkům totiž postupně přestává stačit mateřské mléko a hlavně by už měla okusit i něco jiného. Jen si to ale nesmíte idealizovat, první krmení se ze strany dětí nesetkává příliš s úspěchem.

Zoubek

zoubek

Tak tohle je opět velice individuální záležitost. Podle moudrých knih by měly zoubky začít růst kolem šesti měsíců věku, ale každá maminka vám z vlastní zkušenosti řekne něco jiného. Některým dětem rašil chrup už ve třech měsících, jiným třeba až v roce.

Samostatné sezení

Samostatné posazení se bez padání přichází na řadu kolem devátého měsíce. Někteří rodiče sice děti posazují mnohem dříve a mají radost z toho, že na zadečku nějakou chvíli vydrží, ale to je chyba. Škodí to jejich zdravému vývoji. Stejné je to i s chůzí.

Krůčky

krucky

Postavit se na vlastní nohy zkoušejí děti zhruba v sedmi měsících, většinou ale s pomocí rodičů nebo nábytku. Než se ale samy rozejdou, ještě nějaký čas to trvá. Tedy většinou. Obecně se udává, že první chůze spadá do věku mezi devátým a patnáctým měsícem života.

Slovo

I když dítě slabikuje dříve, první skutečné slůvko vyklouzne z jeho úst kolem jednoho roku.

Pro všechna poprvé ale platí jedno pravidlo – žádný údaj není stoprocentní. Každé dítě je totiž jiné! Pokud jste to své v „tabulkových údajích“ nenašli, vůbec nic se neděje. Je zcela přirozené, že si některá miminka dávají na čas. A ten byste jim měli dopřát.

Čtěte také: