Souboj pohlaví

Životopisný sportovní film z roku 2017 sleduje příběh amerických tenistů Billie Jean Kingové a Bobbyho Riggse. Nyní devětasedmdesátiletá Billie se stala světovou tenisovou jedničkou a zároveň se také zasazovala o rovné postavení mužů a žen, a to jak ve sportu, tak i v životě.  V srpnu roku 1973 se tato bojovnice za ženská práva jako devětadvacetiletá postavila proti tehdy pětapadesátiletému bývalému wimbledonskému šampionu, floutkovi, gamblerovi a zastánci toho, že „Žena patří do ložnice a do kuchyně“ Robertu Riggsovi v duelu zvaném „Souboj pohlaví“. Tento zápas se stal jedním z nejvýznamnějších a také nejsledovanějších (s vlastní návštěvností 30 472 a celosvětovou televizní sledovaností odhadovanou na více než 90 milionů) tenisových událostí a popisuje ho i výše zmíněný stejnojmenný film. Hlavních rolí se ujali Emma Stone a Steve Carell.

Snímek byl kritiky velmi pozitivně hodnocen a zároveň získal také mnoho nominací. Podle některých kritiků je dokonce výkon Emmy Stone v tomto filmu brán jako její dosud nejlepší.

souboj-pohlavi.jpg
Zdroj foto: Fox Searchlight Pictures / Melinda Sue Gordon

Král Richard: Zrození šampiónek

Kdo by neznal americké tenisové hráčky Serenu a Venus Williams. Víte však, kdo z velké části stojí za jejich úspěchem? Jedny z nejlepších hráček tenisové historie poprvé držely v ruce raketu už ve svých čtyři a půl letech. Jejich otec, Richard Williams, jim však jejich zářnou kariéru naplánoval ještě dávno předtím, než raketu sestry udržely v ruce, a dokonce ještě před tím, než se vůbec narodily. Příběh Richarda Williamse, Venus i její o rok mladší sestry Sereny popisuje film s příhodným názvem Král Richard: Zrození šampiónek. Roli Richarda mistrně ztvárnil hvězdný Will Smith a sestry pak herečky Demi Singleton (Serena) a Saniyya Sidney (Venus). Obě herečky musely kvůli svým rolím intenzivně trénovat.

Snímek měl premiéru 2. září 2021 a taktéž obdržel pozitivní reakce kritiků.

king-richard.jpg
Zdroj foto: Warner Bros.

Borg/McEnroe

Životopisné sportovní drama z roku 2017 od dánského režiséra (s původním názvem Borg) vypráví příběh švédského tenisty Björna Borga a amerického tenisty Johna McEnroea s vyvrcholením na Wimbledonu 1980. Zatímco čtyřiadvacetiletý švédský šampion přijíždí do Londýna, aby usiloval o rekordní pátý titul v řadě, jeho dvacetiletý vyzyvatel známý svou bouřlivou povahou se ho snaží v jeho prvenství nahradit. Role Borga se zhostil Sverrir Gudnason a Johna McEnroe zahrál Shia LaBeouf.

Za svůj výkon byl nejvíce oceňovaný Stellan Skarsgard, který ztvárnil trenéra Lennarta Bergelina.

tenis.jpg
Zdroj foto: Nordisk Film

Zdroj info: britannicanastartu, čsfd, wikipedia

Čtěte také: 

Reklama