Vážená redakce.

Připojuji se se svým příspěvkem do vánoční soutěže.

Bylo to před 25 lety, naší dceři bylo něco kolem 3 let a u Ježíška si objednala červený kočárek na panenku. Připomínám, že za doby vlády lidu nebylo nic k sehnání, předvánoční fronty na maximálně jedno kilo pomerančů či mandarinek byly nekonečné a známosti s prodavačkami v této době byly k nezaplacení. Kočárek nebyl k sehnání, od října jsem běhala po pražských obchodech a i naši známí věnovali každou volnou chvilku poptávání.

V listopadu jsem zakoupila kávu a bonboniéru a v nejbližším obchodě s hračkama jsem poprosila prodavačku, aby mi kočárek pro dcerku schovala. Každý týden jsme se s manželem střídali a chodili se nedočkavě ptát, jestli už kočárek přišel. Až jednoho dne jsme se konečně dočkali, pod pultem na nás čekal tolik očekávaný kočárek. Byl ale bledě modrý, nebyl červený - jinou barvu prostě na prodejnu nedodali. Tak jsem po večerech našila peřinky, oblečení na panenku, napletla čepičky. Kočárek byl krásně připravený, vše barevně sladěné...

Přišel Štědrý den. Nedočkavé děti sotva ťukly do jídla a po zazvonění se vrhly ke stromečku. Všechno s jásotem rozbalily, prohlídly, a pak najednou bylo pod stromečkem prázdno, jen opuštěný kočárek pořád čekal.

Hedvi, máš tam asi ještě jeden dárek," řekla jsem dcerce a ona mi s naprostým klidem odpověděla: Já si objednala červený, tenhle Ježíškovi vrátíme."

A kočárek stál pod stromečkem celý týden, dokud jsme dcerku nepřesvědčili, že už si ho Ježíšek zpátky nevezme. Nikdy ale s kočárkem nevyjela do ulic, měla ho jen na zahradu a vozila v něm našeho kocoura.


Možnost zasílat příběhy skončila. Soutěž byla vyhodnocena. Všechny příběhy zveřejněné nebo teprve připravené ke zveřejnění byly zařazeny do soutěže.

Reklama