Chystáte se na Kanárské ostrovy? Pak si vyberte Tenerife! Tento ostrov nabízí nejen krásné pláže a relaxaci, ale také spoustu možností pro pěší výlety.

 

Ostrov Tenerife je největším z Kanárských ostrovů. Sever ostrova je o něco chladnější a častěji zde prší, takže je neuvěřitelně zelený – plný banánových plantáží a stále kvetoucích stromů a keřů.


Jižní část ostrova je vyprahlejší s výrazně teplejším počasím, zde se rozléhají největší oblíbená letoviska. Na dovolenou sem můžete přijet kdykoliv v roce, vždy je tu příjemně teplo.

 

Místní lidé jsou velmi milí, mají velkou lásku k zemi, kde žijí. Mají smysl pro rodinu, je pro ně velmi důležitá. Jsou velcí požitkáři, volné chvíle si umí užít. Muži milují rybaření, fotbal a bojové umění, které se nazývá „Lucha canaria“. Tento sport je opravdu velmi oblíbený, dvojice, která zápasí v ringu, má vždy velké publikum.

 

Symbolem ostrova je nejvyšší hora Kanárských ostrovů i celého Španělska - Pico del Teide (3.718 m). Celý ostrov je sopečného původu, i hora Teide je tiše doutnající sopka. Kolem nejvyšší hory se rozprostírá nádherný národní park Teide, který zabírá 36 % celkové plochy ostrova. Všechny cestovní kanceláře sem pořádají výlety. Pokud si chcete ale výlet užít, vypůjčete si auto a zajeďte sem sami. Sopečná krajina je nádherná. Lávová pole s ostrými výčnělky, hrdé skalní útvary a vysoké hory vám připraví nevšední zážitek. Je to místo, které už je nad mraky, takže je tady vždy slunečno a chladno. Pokud budete chtít, můžete se vydat lanovkou necelých 200 metrů pod vrchol vulkánu Pico del Teide. Lanovka ale jezdí pouze za dobrého počasí. Při koupi jízdenky si rozmyslete, zda pojedete také dolů, nebo si uděláte sestup pěšky. Jinak vám prodají jízdenku jen jedním směrem a nahoře už není možné si koupit lístek zpátky. Sestup dolů není náročný, je to hezká túra po vyznačené a bezpečné cestě. Jen nezapomeňte na teplejší oblečení a kvalitní boty. Teplota nahoře se i v létě často blíží nule.

 

Jestliže se nechcete vydávat do výšin národního parku, pak si naplánujte výlet do vesničky Masca, kolem které se rozprostírá snad nejkrásnější krajina na celém ostrově. Leží hluboko v roklině, kterou se dá po kamenité cestě dojít až k moři. Je to sice náročnější terén, ale výsledek stojí za to. Na konci se vám otevře malebná pláž s romantickým molem. Návštěva Mascy se dá zkombinovat s plavbou lodí, která vyráží každý den z blízkého přístavu z Los Gigantes.

 

Moře je na Tenerife stejně krásné a teplé jako na ostatních blízkých ostrovech. Většina pláží má černý, jemný lávový písek. Je to zvláštní pocit, když vylézáte z vln a máte tělo pokryté černočernými zrnky písku. Určitě si zde užijete zábavu, slunění a odpočinek, pláže jsou obklopeny obchůdky a restauracemi.

 

Na své dovolené musíte ochutnat místní speciality. Dary moře nebo kozí maso umí zdejší kuchaři zpracovat tak výtečně! Brambory se slanou kůrkou, pár lžiček omáčky mojo a dobré víno – pravá kanárská kuchyně je vydatná a výrazně kořeněná. Velmi častou přílohou jsou brambory, dokáží zde vypěstovat na 500 druhů.

 

Pokud budete na Tenerife s dětmi, určitě si nenechte ujít zoologickou zahradu Loro Parque v Puerto de la Cruz, která se může pochlubit několika světovými unikáty – největší skupinou papoušků, obřím podmořským akváriem či největším výběhem tučňáků. Děti ale mohou také obdivovat ledního medvěda, gorily, tygry a další exotická zvířata. Pokud nepojedete vypůjčeným autem, sveze vás sem i zpět Loro Parque autobus.

 

Kam na Tenerife?

Letoviska – Playa de las Américas, Los Cristianos, Los Gigantes

Playa de las Teresitas – oblíbená uměle vytvořená světlá pláž

Národní park Teide – pustá krajina s nejvyšší horou, sopečnými komíny a lávovými poli

Masca – vesnička s nádhernou krajinou

La Laguna – město zapsané na seznamu památek UNESCO

Paisaje Lunar – bílé skalní útvary vypadající jako měsíční krajina poblíž vesnice Vilaflor

Taganana, El Draguillo – ideální oblast pro surfaře

Jak se dostat na vrchol Pico del Teide?

Pro samotný vrchol sopečného kráteru si musíte vyřídit bezplatné povolení v kanceláři národního parku, která je v Santa Cruz de Tenerife. Úřadují ve všední dny od 9 do 14 hodin. Musíte mít pas, povolení je omezeno časově, platí pouze na jeden den.

 

Chcete půjčit auto? Je nejlevnější si ho „zabukovat“ už před odletem přes internet. Cena je cca na 90 euro za celý týden. Na místě  je cena za 35 euro na den.

Informace o Tenerife

Je největším z Kanárských ostrovů, patří pod Španělsko

Doba letu z Prahy je 4,5 hodiny

Místní měna je Euro

Cestovní kancelář – CanariaTravel

Očkování – žádné, doporučuje se žloutenka

 

Jak se na Kanárské ostrovy dostat?

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420/221969224 nebo +420/221969234,  mobilní operátor 602313049,  fax 224946391 nebo 224 948025.