Foto: Japonka upravující si obočí . Období Edo
Shutterstock
Zalistujete-li starými alby, mnohdy vás zaujmou trochu jiné výrazy vyfocených žen. Stejně tak si můžete všimnout, že kupříkladu herečky první poloviny dvacátého století (třeba Adina Mandlová nebo Nataša Gollová) působily docela jinak než ty současné. Mimo jiné je to dáno tím, jaké obočí se nosilo tehdy, a co je moderní dnes. Jde o malou velkou maličkost, která hraje kromě evoluční ochranné role také roli estetickou. Díky obočí dostane tvář hloubku a specifický charakter. Naoko z vás dokáže vytvořit jemnou bytost i velmi sebevědomou ženu, záleží na vašem vkusu a - chcete-li - také na módním trendu. Jak se pohled na „krásné“ obočí vyvíjel v průběhu staletí a s jakou dobou se ta současná nejlépe shodne?
Starověký Egypt: Výrazný make-up očí a obočí
Zájem o obočí zdaleka není novodobá záležitost. Ve starověkém Egyptě byly ústředním bodem obličeje silně stínované oči. Šlo o jakousi poctu bohu nebes, slunce a světla Horovi, stejně jako o domnělou ochranu zraku před prudkými slunečními paprsky, hmyzem a dokonce infekcí. Výrazný oční make-up udával trend také pro obočí; i to muselo být podobně výrazné. Egypťané – s využitím přírodních černých barviv – jej obvykle zvýraznili, vyklenuli a protáhli. Legendární Kleopatra by se s přehledem dala zařadit mezi první průkopnice odvážného vzhledu, nejen pokud jde o obočí.
John William Waterhouse, Public domain, via Wikimedia Commons
Starověké Řecko: Svobodná nebo vdaná?
Řekové kladli důraz na čistotu, což se odráželo také v ženských kosmetických rituálech. Vdané ženy často dopřávaly svému obočí přirozený vzhled, zatímco ty nezadané jej zvýrazňovaly černým kadidlem. Srostlé obočí bývalo dokonce považováno za jeden z atributů krásy.
Shutterstock
Starověký Řím: Srostlé je nejvíc
Římské ženy měly ve svých kosmetických praktikách více svobody než ty řecké, nicméně srostlé obočí bylo stále považováno za jedno z vůbec nejžádanějších. Mělo jít mimo jiné také o známku inteligence. Hustým srostlým obočím se honosily spousty tehdejších krásek.
Shutterstock
Středověk a alžbětinská éra: Vysoké čelo a tenká linie
Středověké ženy pokládaly za známku krásy a výjimečnosti vysoké čelo, a tak si do značné míry obočí vytrhávaly, aby jej alespoň lehce opticky prodloužily. Tenké, sotva znatelné obočí tedy bylo v té době standardem. Během alžbětinské éry (druhá polovina 16. století) si mnoho žen v Anglii navíc zkrášlovalo obočí ještě načervenalými tóny jako výraz pocty královně Alžbětě. Upravené obočí bývalo také měřítkem společenského postavení a vlivu.
Formerly attributed to George Gower, Public domain, via Wikimedia Commons
Přílišné vytrhávání a používání toxické kosmetiky na bázi olova koncem 17. století vedly k vypadávání vlasů a problémům s růstem obočí. V roce 1703 se tak k vytvoření umělého obočí začala používat myší srst. Myší kožešiny byly oříznuty do požadovaného tvaru a jednoduše přilepeny na čelo pomocí lepidla. |
20. léta: Tenčí než jehla
Přeskočme o pár set let dopředu, do minulého století. Dvacátým létům vládlo po vzoru královny němého filmu Clary Bow silně vytrhané a tenounké obočí, zvýrazněné až za vnější koutek oka. Šlo taktéž o dobu, kdy začaly být poprvé k dispozici komerční výrobky, líčidla pro zvýraznění obočí.
Photoplay Publishing Company(Life time: 1980), Public domain, via Wikimedia Commons
30. léta: Dramatický „look“
Trend tmavého a tenkého obočí se přenesl i do 30. let minulého století. Aby se však odlišily a svému vzhledu přidaly dramatičtější výraz, modelovaly některé hollywoodské herečky (třeba Jean Harlow nebo Greta Garbo) své obočí do ještě výrazněji zakřivených obloučků.
Metro-Goldwyn-Mayer, Public domain, via Wikimedia Commons
40. léta: Hlavně nekomplikovanost
Šlo o těžkou dobu, válečná léta. Muži bojovali ve válce a ženy byly potřeba zejména u výrobních linek. Na velkou kosmetickou péči nezbýval čas ani prostředky. Přirozeně se začaly preferovat snadno se udržující styly, které mimo jiné kladly důraz na nijak zvlášť opečované, středně silné až husté obočí.
50. léta: Ve znamení Diora
Polovina minulého století znamenala nádech. Ke slovu se dostal geniální módní návrhář Christian Dior a jeho svěží trendy. Hitem se stal celoobličejový make-up, který býval často zakončen výrazným obočím s vysokým obloukem. Největší hollywoodské hvězdy té doby Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe a Audrey Hepburn se chlubily bujným, neposkvrněným obočím ve znamení Diora.
Paramount-photo by Bud Fraker, Public domain, via Wikimedia Commons
60. léta: Trend udává SL
Sophia Loren udávala trend 60. let. Měla jedno z „nejslavnějších obočí“ a jedinečnou stylingovou techniku. Úplně jej oholila a pak taktně překryla krátkými tenkými tahy, které jí zajistily odvážný, ale zdánlivě přirozený vzhled.
Paul A. Hesse Studios, Public domain, via Wikimedia Commons
70. léta: Hippie a kult přirozenosti
70. léta a rozvoj hnutí hippie znamenala návrat k přirozenosti. Tento trend udával jen lehce upravenou verzi obočí, se kterým se člověk narodil. Ideál ovšem znamenalo obočí mírně klenuté, střední šířky, které doplňovalo opálené tělo, atletická postava a celkově zdravý vzhled. Jakousi podskupinou přirozeného vzhledu byla lidová, boho nebo hippie estetika, která měla tendenci kosmetiku a úpravu vzhledu zcela odmítat.
Grossman Glotzer Management Corporation, Public domain, via Wikimedia Commons
80. léta: Víc a ještě víc
Brooke Shields a Madonna stály v 80. letech v čele hnutí čím více, tím lépe. V módě byl výrazný, plný, huňatý vzhled obočí s minimální úpravou jen pomocí pinzety. V 80. letech se navíc objevil i nový módní trend: piercing obočí, často na více místech.
Shutterstock
90. léta: Méně je více
Devadesátkám patří rozmanitost. V módě bylo obočí všech velikostí a tvarů, ale postupně začínal převládal trend upraveného tenkého a krátkého proužku. Tento vzhled nejvíce propagovaly Drew Barrymore a Pamela Anderson. Agresivní vytrhávání nicméně způsobilo, že některé ženy, které trendu podlehly, trvale obočí ztratily. Proto pro ně následující roky, kdy se opět začalo nosit hustší obočí, mohly znamenat lehký problém.
Toglenn, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Milénium: Lehká verze „padesátek“
Hubené křivky devadesátých let se na přelomu tisíciletí proměnily v silnější klenuté obočí. Bylo o něco ostřejší a delší a také více sexy, připomínající oblouky Marilyn Monroe z 50. let, ale zdaleka ne tak výrazné. Obočí odráželo tehdejší provokativní módu, která zahrnovala tanga, džíny s ultra nízkým střihem, svršky a nízko střižené topy. Mezi celebrity, jejichž obočí bylo pro dobu typické, patřily Angelina Jolie, Christina Aguilera nebo Jennifer Lopez.
Universal Music Greece, uploaded on their behalf by Bratopoulosmderivative work: Truu, Public domain, via Wikimedia Commons
Současnost: Návrat ke kořenům
Současnost přeje všemu přirozenému a obočí zvlášť. Zčásti se vrátil trend 80. letech 20. století. Žádoucí je dlouhé, silné, rovné nebo jemně klenuté obočí ideálně nasazené poměrně blízko u sebe. Narozdíl od „osmdesátek“ jsou však dnes k dispozici moderní technologie, polopermanentní kosmetické techniky (např. microblading), díky kterým může i řídké obočí vypadat plně a realisticky. Obočí si můžete nechat i transplantovat.
Foto: Shutterstock
Čtěte také Úpravou vlasů strávíme víc jak 7 měsíců života a jejich analýza je přesnější než rozbor krve: Co ještě nevíte o vlasech
Zdroje: marieclaire.com, alleyebrows.com
Nový komentář
Komentáře
To by se královna Alžběta I. asi podivila, že se ocitla ve středověku!