eyes.jpg
Foto: Japonka upravující si obočí . Období Edo
Shutterstock

Zalistujete-li starými alby, mnohdy vás zaujmou trochu jiné výrazy vyfocených žen. Stejně tak si můžete všimnout, že kupříkladu herečky první poloviny dvacátého století (třeba Adina Mandlová nebo Nataša Gollová) působily docela jinak než ty současné. Mimo jiné je to dáno tím, jaké obočí se nosilo tehdy, a co je moderní dnes. Jde o malou velkou maličkost, která hraje kromě evoluční ochranné role také roli estetickou. Díky obočí dostane tvář hloubku a specifický charakter. Naoko z vás dokáže vytvořit jemnou bytost i velmi sebevědomou ženu, záleží na vašem vkusu a - chcete-li - také na módním trendu. Jak se pohled na „krásné“ obočí vyvíjel v průběhu staletí a s jakou dobou se ta současná nejlépe shodne?

Starověký Egypt: Výrazný make-up očí a obočí

Zájem o obočí zdaleka není novodobá záležitost. Ve starověkém Egyptě byly ústředním bodem obličeje silně stínované oči. Šlo o jakousi poctu bohu nebes, slunce a světla Horovi, stejně jako o domnělou ochranu zraku před prudkými slunečními paprsky, hmyzem a dokonce infekcí. Výrazný oční make-up udával trend také pro obočí; i to muselo být podobně výrazné. Egypťané – s využitím přírodních černých barviv – jej obvykle zvýraznili, vyklenuli a protáhli. Legendární Kleopatra by se s přehledem dala zařadit mezi první průkopnice odvážného vzhledu, nejen pokud jde o obočí.

6138af6032348obrazek.pngFoto: Královna Kleopatra
John William Waterhouse, Public domain, via Wikimedia Commons

Starověké Řecko: Svobodná nebo vdaná?

Řekové kladli důraz na čistotu, což se odráželo také v ženských kosmetických rituálech. Vdané ženy často dopřávaly svému obočí přirozený vzhled, zatímco ty nezadané jej zvýrazňovaly černým kadidlem. Srostlé obočí bývalo dokonce považováno za jeden z atributů krásy.

6138b02b7de46obrazek.pngFoto: Řekyně na starověké fresce
Shutterstock

Starověký Řím: Srostlé je nejvíc

Římské ženy měly ve svých kosmetických praktikách více svobody než ty řecké, nicméně srostlé obočí bylo stále považováno za jedno z vůbec nejžádanějších. Mělo jít mimo jiné také o známku inteligence. Hustým srostlým obočím se honosily spousty tehdejších krásek.

6138b11e75f20obrazek.pngFoto: Žena pekaře Terentiuse Nea. Freska z Pompejí
Shutterstock

Středověk a alžbětinská éra: Vysoké čelo a tenká linie

Středověké ženy pokládaly za známku krásy a výjimečnosti vysoké čelo, a tak si do značné míry obočí vytrhávaly, aby jej alespoň lehce opticky prodloužily. Tenké, sotva znatelné obočí tedy bylo v té době standardem. Během alžbětinské éry (druhá polovina 16. století) si mnoho žen v Anglii navíc zkrášlovalo obočí ještě načervenalými tóny jako výraz pocty královně Alžbětě. Upravené obočí bývalo také měřítkem společenského postavení a vlivu.

6138b1fcb0359obrazek.pngFoto: Královna Alžbeta I.
Formerly attributed to George Gower, Public domain, via Wikimedia Commons

Přílišné vytrhávání a používání toxické kosmetiky na bázi olova koncem 17. století vedly k vypadávání vlasů a problémům s růstem obočí. V roce 1703 se tak k vytvoření umělého obočí začala používat myší srst. Myší kožešiny byly oříznuty do požadovaného tvaru a jednoduše přilepeny na čelo pomocí lepidla.

20. léta: Tenčí než jehla

Přeskočme o pár set let dopředu, do minulého století. Dvacátým létům vládlo po vzoru královny němého filmu Clary Bow silně vytrhané a tenounké obočí, zvýrazněné až za vnější koutek oka. Šlo taktéž o dobu, kdy začaly být poprvé k dispozici komerční výrobky, líčidla pro zvýraznění obočí.

6138a8f2e4d57obrazek.pngFoto: Clary Bow
Photoplay Publishing Company(Life time: 1980), Public domain, via Wikimedia Commons

30. léta: Dramatický „look“  

Trend tmavého a tenkého obočí se přenesl i do 30. let minulého století. Aby se však odlišily a svému vzhledu přidaly dramatičtější výraz, modelovaly některé hollywoodské herečky (třeba Jean Harlow nebo Greta Garbo) své obočí do ještě výrazněji zakřivených obloučků.

6138a921d827cobrazek.pngFoto: Greta Garbo
Metro-Goldwyn-Mayer, Public domain, via Wikimedia Commons

40. léta: Hlavně nekomplikovanost

Šlo o těžkou dobu, válečná léta. Muži bojovali ve válce a ženy byly potřeba zejména u výrobních linek. Na velkou kosmetickou péči nezbýval čas ani prostředky. Přirozeně se začaly preferovat snadno se udržující styly, které mimo jiné kladly důraz na nijak zvlášť opečované, středně silné až husté obočí.

50. léta: Ve znamení Diora

Polovina minulého století znamenala nádech. Ke slovu se dostal geniální módní návrhář Christian Dior a jeho svěží trendy. Hitem se stal celoobličejový make-up, který býval často zakončen výrazným obočím s vysokým obloukem. Největší hollywoodské hvězdy té doby Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe a Audrey Hepburn se chlubily bujným, neposkvrněným obočím ve znamení Diora.

6138a9521d68cobrazek.pngFoto: Audrey Hepburn
Paramount-photo by Bud Fraker, Public domain, via Wikimedia Commons

60. léta: Trend udává SL

Sophia Loren udávala trend 60. let. Měla jedno z „nejslavnějších obočí“ a jedinečnou stylingovou techniku. Úplně jej oholila a pak taktně překryla krátkými tenkými tahy, které jí zajistily odvážný, ale zdánlivě přirozený vzhled.

6138a97825637obrazek.pngFoto: Sophia Loren
Paul A. Hesse Studios, Public domain, via Wikimedia Commons

70. léta: Hippie a kult přirozenosti

70. léta a rozvoj hnutí hippie znamenala návrat k přirozenosti. Tento trend udával jen lehce upravenou verzi obočí, se kterým se člověk narodil. Ideál ovšem znamenalo obočí mírně klenuté, střední šířky, které doplňovalo opálené tělo, atletická postava a celkově zdravý vzhled. Jakousi podskupinou přirozeného vzhledu byla lidová, boho nebo hippie estetika, která měla tendenci kosmetiku a úpravu vzhledu zcela odmítat.

6138aa7865684obrazek.pngFoto: Janis Joplin
Grossman Glotzer Management Corporation, Public domain, via Wikimedia Commons

80. léta: Víc a ještě víc

Brooke Shields a Madonna stály v 80. letech v čele hnutí čím více, tím lépe. V módě byl výrazný, plný, huňatý vzhled obočí s minimální úpravou jen pomocí pinzety. V 80. letech se navíc objevil i nový módní trend: piercing obočí, často na více místech.

6138ac8ab778dobrazek.pngFoto: Brooke Shields
Shutterstock

90. léta: Méně je více

Devadesátkám patří rozmanitost. V módě bylo obočí všech velikostí a tvarů, ale postupně začínal převládal trend upraveného tenkého a krátkého proužku. Tento vzhled nejvíce propagovaly Drew Barrymore a Pamela Anderson. Agresivní vytrhávání nicméně způsobilo, že některé ženy, které trendu podlehly, trvale obočí ztratily. Proto pro ně následující roky, kdy se opět začalo nosit hustší obočí, mohly znamenat lehký problém.

6138ad9521b71obrazek.pngFoto: Pamela Anderson
Toglenn, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Milénium: Lehká verze „padesátek“

Hubené křivky devadesátých let se na přelomu tisíciletí proměnily v silnější klenuté obočí. Bylo o něco ostřejší a delší a také více sexy, připomínající oblouky Marilyn Monroe z 50. let, ale zdaleka ne tak výrazné. Obočí odráželo tehdejší provokativní módu, která zahrnovala tanga, džíny s ultra nízkým střihem, svršky a nízko střižené topy. Mezi celebrity, jejichž obočí bylo pro dobu typické, patřily Angelina Jolie, Christina Aguilera nebo Jennifer Lopez.

6138ae5f1f0deobrazek.pngFoto: Jennifer Lopez
Universal Music Greece, uploaded on their behalf by Bratopoulosmderivative work: Truu, Public domain, via Wikimedia Commons

Současnost: Návrat ke kořenům

Současnost přeje všemu přirozenému a obočí zvlášť. Zčásti se vrátil trend 80. letech 20. století. Žádoucí je dlouhé, silné, rovné nebo jemně klenuté obočí ideálně nasazené poměrně blízko u sebe. Narozdíl od „osmdesátek“ jsou však dnes k dispozici moderní technologie, polopermanentní kosmetické techniky (např. microblading), díky kterým může i řídké obočí vypadat plně a realisticky. Obočí si můžete nechat i transplantovat.

eye1.jpg
Foto: Shutterstock

Čtěte také Úpravou vlasů strávíme víc jak 7 měsíců života a jejich analýza je přesnější než rozbor krve: Co ještě nevíte o vlasech
 
Zdroje: marieclaire.comalleyebrows.com