Ve vyspělých zemích trpí 24 až 44 % lidí obezitou. A naši nejvěrnější průvodci - psi - na tom začínají být podobně. Přitom pro psa je obezita ještě větší zátěž než pro člověka a na rozdíl od svého majitele pes sám nezhubne. Na západ od našich hranic je už proto překrmování psů považováno za týrání zvířat a soudně postihováno - v Londýně byli odsouzeni dva bratři za to, že svého labradora vykrmili na strašlivých 70 kg - tedy na dvojnásobek normální váhy.

Obezita - rozsudek smrti
U psů, stejně jako u lidí, způsobuje obezita závažné potíže - už překročení ideální váhy o 20 - 30 % znamená zvýšené riziko řady onemocnění, váha přesahující ideál o 80 - 100 % je pak v podstatě rozsudkem smrti. Nadváha způsobuje psům onemocnění oběhové a dýchací soustavy, vysoký tlak, potíže s klouby a páteří, ale má vliv i na zvýšený výskyt rakoviny, poškozuje játra a slinivku a může být i příčinou cukrovky. Způsobuje zácpy a plynatost a snižuje plodnost psů i fen. Pokud je obézního psa v následku některé z chorob potřeba operovat, musí mu být dána mnohem větší dávka anestetika, které se pak hromadí v tukové tkáni a neúměrně zvyšuje riziko úmrtí.

Proč tloustnou?
Až na vzácné výjimky typu hormonálních poruch je příčinou obezity u psů stejně jako u lidí přílišný příjem energie a její malý výdej. Záleží samozřejmě i na složení krmné dávky. Svůj vliv mají i hormonální změny po kastraci a dědičné předpoklady. Některá plemena jsou k obezitě náchylnější než jiná. Mezi snadno tloustnoucí psy patří labradoři, jezevčíci, kokršpanělé, baseti nebo bíglové. Především plemena „dlouhá“ pak doslova tahají bříško po zemi a trpí častými problémy s páteří. Pokud tedy máme pejska z „rizikového“ plemene, staršího nebo třeba po kastraci, měli bychom být obezřetní a při prvních příznacích nadváhy změnit stravu na light nebo senior.

Jak na to?
Pokud chceme, aby váš pejsek zhubnul, je lepší se poradit s veterinářem. U psů, zvyklých na granulované krmivo, je nejlepší cestou postupně nahradit krmivo běžné za jeho light verzi. Změna by přitom měla probíhat postupně, po dobu jednoho až dvou týdnů. Pokud je pejsek zvyklý na vařenou stravu, bude dieta klást větší nároky na nás jako majitele - musíme postupně z jídelníčku vyřazovat sacharidy a přebytečné tuky a přidávat kvalitní bílkoviny a vlákninu. V tomto případě, hlavně pokud už pejsek trpí nějakými obtížemi, je porada s veterinářem prakticky nutností.

Správný pohyb
Také při zvyšování množství pohybu musíme být u obézního psa opatrní - abychom nezpůsobili více škody než užitku - zátěž je třeba zvyšovat rovnoměrně a pomalu a hlavně v letních měsících si musíme dávat pozor, aby se pejsek nepřehříval a měl dostatek tekutin. Různé „psí sporty“, jako je agility nebo canicross, jsou dobrou zábavou pro pejska i majitele, nejsou však nejlepší volbou na začátek, protože obvykle značně zatěžují klouby. Vhodné je naopak plavání či delší procházky. Rozumný pokles hmotnosti je přitom o 2 až 4 % týdně - stejně jako u člověka musíme i u psa dbát na to, aby neztrácel svaly na úkor tuku.

Jako u každého hubnutí, i u toho psího je zásadní důslednost. Nesmíme se nechat zlomit pohledem „psích očí“, do kalorického příjmu musíme započítat i odměny a pamlsky a musíme také uhlídat ostatní členy rodiny a různé občasné „hlídače“ pejska, aby nepodlehli tomu, jak „hladově kouká“, a celá naše práce nepřišla vniveč. Odměnou nám bude nejen zdravý, aktivní a spokojený pes, ale díky pohybovým aktivitám i zlepšení naší kondice.

Máte pejska? Nebo třeba kočičku? Jak je na tom? Víte, jakou má mít ideální váhu? A kolik váží? Myslíte, že by překrmování zvířat mělo spadat pod trestný čin týrání zvířat a mělo by být trestáno?

Reklama