Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka, ale někdy tomu může být naopak. Jako v případě rodiny, která je nešťastná ze čtyřnohého „miláčka“ svých sousedů. „Ten pes je noční můrou všech v našem paneláku,“ stěžují si Kolářovi.

Pes je pravděpodobně nejlepší přítelem člověka proto, že nám neradí, nepůjčuje si od nás peníze a neobdarovává nás tchyněmi.
František Vymazal

Čtyřčlenná rodina si žila v poklidu a míru, jak sami říkají, ale před půl rokem se vedle nich nastěhovali jiní sousedé a vše začalo. Ti totiž mají psa, pudla, který neustále štěká.“Štěká ráno, odpoledne i večer,“ líčí paní Kolářová, která je na mateřské dovolená a ze sousedovic mazlíčka šílí. „Nejhorší to je, když odejdou do práce, to ten pes štěká nepřetržitě. Když přijdou, je to lepší, ale stejně furt ňafe. Majitelé ho sice okřikují, ale je to k ničemu. Několikrát jsem za nimi byla, jsou milí, sami nevědí, co s ním mají dělat, chápu, že ho nechtějí dát pryč, ale pro nás je to peklo.“ Rodina dokonce přemýšlí, že by se odstěhovala, ale na to nemají finance.

dog

„I jiní sousedé z něho šílí, dokonce majitelé psa měli na dveřích i výhružné vzkazy. To mi přijde šílené, ale nedivím se. Je to vážně nervy drásající, zvláště pro ty, kteří jsou většinu dne doma jako já. Je to nešťastná situace, zvířata miluju, ale tohle je už k nevydržení,“ uzavírá své vyprávění nešťastná paní Kolářová.

Vyjádření odborníka

Zajímalo nás, jestli je vůbec možné odnaučit psa štěkat, proto jsme oslovili pana MVDr. Alexandra Skácela, veterináře a zvířecího psychologa, www.zvirecipsycholog.cz

  • Proč někteří pejsci neustále štěkají, záleží to na rase psa?

Ano, záleží to na rase psa. Většinou štěkají psi malých plemen, jejichž majitel nezvládl výchovu tím, že psa neustále okřikoval tak dlouho, až to pejsek bere jako hru a baví ho to… Nejčastější příčinou je strach o teritorium -tedy byt či dům. Pak o pánečka, nebo hlásí cizí „element“ na chodbě. Další příčinou bývá separační úzkost, tedy strach ze samoty, což bude asi tento případ.

  • Lze vůbec pejska štěkání odnaučit, případně jak?

Odnaučit se dá. Při zmiňovaném strachu o teritorium lze pejska vycvičit pomocí přiměřených trestů. A naopak při neštěkání odměnou. Při separační úzkosti lze štěkání odnaučit pomocí odborníka - psychologa. Nemusí to být veterinář, ale tato varianta je lepší. Vynikající je i homeopatie.

Čtěte také:

Reklama