Před pěti lety se začala v Čechách provozovat nová disciplína psího sportu, a to tanec se psem nebo-li Canine Free Style. V cizině je známá již dlouho, ale myslím, že tento časový handicap naši čeští soutěžící hravě dohoní a brzy budou v kvalitě a náročnosti předvedení tanečních sestav na stejné úrovni, jako reprezentanti z ostatních zemí Evropy a USA.
Z USA vlastně tento sport přišel do Evropy, kde brzy našel spoustu příznivců. A tak nyní po celém světě probíhají soutěže a mistroství, kde psovodi se svými svěřenci předvádějí taneční kreace.

A jak takový tanec vlastně vypadá?
Jde o směs cviků poslušnosti, gymnastiky, drezúry, která se provádí za doprovodu hudby. Je zcela na soutěžícím, co pejska naučí. Hodnotí se náročnost cviků, souhra mezi člověkem a jeho psem, ale i výběr hudby a kostýmu. Zakázáno je hrubé zacházení se psem, násilné vláčení a zvedání předních či zadních tlapek.

Psům se prý tento sport líbí, nadšeně ťapkají dopředu a zase zpět, proplétají se mezi nohama, válejí sudy, skáčou do strany a ti nejnadanější mávají do taktu ocasem. Není divu, že se to pejskům líbí. Jedna z hlavních podmínek výcviku je: co nejvíc se jim věnovat. Musí být s páníčkem sehraní, aby při soutěži reagovali na nepatrné posunky. No, a co víc si může každý pes přát, než být co nejčastěji se svým milovaným dvounožcem.

A tak zbývá jen zjistit, zda-li náš hafík dává přednost Olympicu, The Beatles či Bachovi a ....  hurá do tance!