Když se Oskar jednoho časného červnového sobotního rána obracel v posteli a spánkem opuchlýma očima krátce pohlédl na svou dosud spící manželku, na okamžik mu blesklo hlavou, že její obličej je spíše ošklivý, ačkoli jej vždycky považoval za docela hezký. Proboha, ten nos!

To je jedna ze scén v knize Michal Viewegha Povídky o manželství a o sexu, která se stala klíčovou pro natočení filmu Nestyda.

Ve filmu samotném je tato scéna dlouze vizualizována, ponejprv působí komicky, potom však dodává smutnou hloubku. A tak by se dal charakterizovat celý film: komické prvky střídají dojemné, oko diváka nezůstane suché a bránice dostane také pořádný nátřes.

Televizní trailer...

Filmový trailer...

Viewegh – Hřebejk – Macháček je trio, které mluví za vše. Říká nám, co od filmu očekávat a jak k němu přistupovat. Jdeme-li dnes na Hřebejka, nečekáme žádnou výsostně intelektuální záležitost (jako někteří rádoby-recenzenti), čekáme prostě hřebejkovinu, a v tom Nestyda nezklame. Dle našeho soukromého názoru produkuje Jan Hřebejk již nějakou dobu svůj standard, takže nic, co by běžného konzumenta urazilo. Stejně by se daly hodnotit i texty (ať už scénáristické nebo beletristické) Michala Viewegha. Jiří Macháček pak film povznáší, společně s Pavlem Liškou a některými dalšími, maličko nad rámec běžnosti, nad průměr. Dohromady to celé funguje a je to jistě i dobrý byznys.

Lechtivá ukázka...

Co na to rodiče... 

Ale to je skutečně všechno. Kdo od filmu očekává něco jiného než konzumní zábavu, očekává špatně. Komedie o sexu a vztazích se v našich vodách pěstuje poslední dobou poměrně hojně (vzpomeňme třeba Experty Karla Comy nebo Post Coitum Juraje Jakubiska). Nelze očekávat příliš inovativní přístup. Kdo má podobné komedie rád, jistě se mu bude Nestyda líbit.

Jak funguje chlap v domácnosti... 

Co na to Karel Gott...

Co se příběhu týče, opět nečekejte nic ohromujícího. Hlavní hrdina, televizní rosničák Oskar (Jiří Macháček), se jednou probudí a zjistí, že svou ženu už nemiluje, najde si milenku a bla... bla... bla... Nestyda je prostě čistá mezilidská vztahovka bez výrazné dějové pointy. Tu ale není důvod očekávat – na podobné filmy nechodíme kvůli převratnému kotrmelci v závěru nebo gradaci a finální katarzi. Chodíme na ně za zábavou a odpočinkem, výrazná pointa by byl milý bonus, který se v Nestydovi nedostaví. Nevadí, máme přece bonusové herecké obsazení.  

Co na to policie...

 

Jak umí chlap pospíchat...

Takže naše resumé je jednoznačné. Chodíte-li na Hřebejka do kina, zajděte si na Nestydu, ale o mnoho nepřijdete, když si počkáte, až jednou poběží film v televizi. Konec konců, v záplavě hollywoodské efektové produkce se beztak naskýtá otázka, čím může dnes český film diváka v technikou nadupaném multikině oslovit? Komorní atmosféra domácí kinematografie nám přijde vhodná spíš k takovému tomu domácímu pokoukání pěkně v teple.

A co na to milenka...  

NESTYDA
www.nestyda.cz

Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Michal Viewegh, spolupráce na scénáři Jan Hřebejk a Jiří Macháček
Kamera: Jan Malíř
Střih: Vladimír Barák
Architekt: Milan Býček
Hudba: archivní
Hrají: Jiří Macháček, Emília Vášáryová, Simona Babčáková, Pavel Liška, Pavel Landovský, Nina Divíšková, Ady Hajdu, Roman Luknár a další...
Producenti: Rudolf Biermann, Tomáš Hoffman
Koproducent: RWE
Distribuce: FALCON a.s.
Kvalita: Cinemascope, 88min., Dolby Digital
Přístupnost: do 15 let nepřístupný
Žánr: komedie

Další naše filmové recenze:
Drama lásky a utrpení

Násilí? A co jako?

Byl pozdní veče, první máj
René: Z vězení do vězení
Hellboy dvojka: Užijte si monstra

Zajdete si na Nestydu, nebo počkáte, až poběží v televizi?

Reklama