642e9f4c9c732obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tempery

Temperové barvy jsou nám asi nejznámější, jelikož jsme s nimi nejčastěji malovali na základní škole. Malba temperovými barvami je také nejstarší technikou. Tempery připravované s vodou, vaječnými žloutky či extraktem z tvarohu se používali pro malbu fresek. V době renesance ustoupily oblíbeným olejovým barvám.

Temperové barvy se ředí vodou a mají vysoké krycí vlastnosti. Po zaschnutí se ale dají znovu rozmýt.

Míchají se v dřevěných nebo plastových paletách a pro jejich nanášení se používají jak štětce, tak špachtle.

Akryl

Akrylové barvy jsou tvořeny kvalitním barevným pigmentem a přídavkem akrylového pojidla.  Zasychají poměrně rychle a poskytují tedy možnost rychlejšího nanášení barev přes sebe, ale na druhou stranu neposkytují tolik času pro práci s barvou přímo na plátně. Příliš rychlému zaschnutí barvy, které by rušilo práci, se ale může zabránit použitím tzv. retardéru – přípravek zpomalující schnutí akrylových barev, který je běžně k dostání ve formě gelu nebo tekutiny.

Jejich rychlé zasychání je nevýhodou také co se palet týče. Pro míchání akrylových barev můžeme využít paletu dřevěnou, porcelánovou nebo umělohmotnou, ze všech se ale bude zaschlá barva špatně odstraňovat. Alternativou jsou jednorázové palety ve formě papírových bloků.

Naředit se akrylové barvy dají jednoduše vodou, ale pouze v čerstvém stavu, po zaschnutí jsou voděodolné. To je výhoda oproti olejovým barvám, které se ředí ředidlem.

Štětce potom zvolíte na základě toho, zda chcete nebo nechcete, aby byly na vašem obraze viditelné jejich tahy. Pokud o stopy po štětci na obraze nestojíte, sáhněte po štětcích měkkých, pokud naopak tahy chcete zdůraznit, využijte tvrdší štětce nebo špachtli. Ať zvolíte takové či makové, nezapomeňte je ihned po skončení práce vymýt. Zaschnutou barvu z nich totiž budete jen těžko dostávat. Během práce je nechávejte ve vodě.

Jako podklad můžete použít například papír, jen dbejte na jeho vyšší gramáž. Pokud použijete papír tenký, připevněte ho lepenkou k podkladu. Plátno je nejklasičtějším podkladem a vyráběné je z bavlny, lnu či juty. Malovat se dá ale také na dřevo, sklo, suchou zeď či kamínky.

Akrylové barvy jsou vhodné pro začátečníky. Na internetu naleznete také hodně návodů, jak si vytvořit hezký obrázek. Pokud si ale troufáte, můžete malovat podle fotky, nebo klidně jen s použitím vaší fantazie. 

Olejové barvy

Malba olejovými barvami sice není nejstarší technikou, ale za to se po objevu velice rychle rozšířila a oblíbená je dodnes zejména kvůli své hladké konzistenci a neviditelným tahům štětcem. Barvivo v olejových barvách je smícháno s olejem (lněným nebo ořechovým) a barvy se míchají s terpentýnem.

Olejové barvy schnou delší dobu, takže je možné s ní po jejím nanesení na podklad ještě nějakou dobu pracovat. Pokud ale chceme nanášet další vrstvu, je lepší počkat do dalšího dne, abychom si spodní neponičili.

Optimální štětce pro olejové barvy jsou s pevným, kratším vlasem a během malování by měly být ponořené do ředidla. Kromě štětců se dají využít i malířské nože či špachtle. Po skončení malování štětce vždy omyjte a osušte.  

Nejrozšířenější se opět malba na plátna, která jsou k dostání už vypnutá a našepsovaná.

Olejové barvy vytvoří krásný obraz, který bude vypadat jako umělecké dílo už jen díky krémové konzistenci. Práce s nimi vyžaduje trochu více trpělivosti a použití více pomůcek, ale pokud si dáte tu práci, výsledek bude určitě stát za to. Zdroj info: malovanikreslenibritannicavytvarka 1, 2, 3, youtube kanál Lena Danya, Joony art