Náš nejslavnější panovník a vítěz ankety „Největší Čech“ byl rozený diplomat. Dokázal vyjednat výhodné sňatky nejen svým dětem, ale především i sám sobě. Tedy všechny až na ten první. Ten sice na rozdíl od dalších tří nebyl jeho volbou, ale jednoznačně výhodný byl. Stejně jako všechny další…

Po smrti své třetí ženy Anny Svídnické, kterou prý snad ze všech žen miloval nejvíce, truchlil Karel nezvykle dlouho. Skoro rok! Pak si ale uvědomil, že má povinnosti ke své dynastii. Potřebuje další děti, a tak se začne se poohlížet po nevěstě. Poslední Karlova žena je také mladinká, stejně jako předchozí dvě Anny, není to ale na rozdíl od nich žádná křehká květinka!

AlžbětaVelkolepá svatba se uskutečnila 21. května 1363 na královském zámku Wawel v Krakově. Pozvány byly největší celebrity tehdejší Evropy, korunované i nekorunované hlavy, dokonce i kyperský král. Alžběta byla měsíc po sňatku korunována českou královnou, císařovnou pak v Římě v roce 1368. Českou královnou se ale stává teprve dva dny po korunovaci prvorozeného dvouletého Václava, Karlova syna z předchozího manželství s Annou Svídnickou. Jen pro pořádek, aby bylo jasné, kdo bude dědicem.

I když i toto čtvrté manželství bylo uzavřeno z politických důvodů, mění se brzy ve vřelý a harmonický vztah. Zatímco z předchozích tří Karlových manželství se narodilo pět dětí, temperamentní Alžběta byla mimořádně plodná. Sice až tři roky po svatbě, tedy v roce 1366, se narodilo první dítě – dcera Anna, která se v budoucnu stala manželkou anglického krále Richarda II., ale pak v průběhu jedenácti let Alžběta porodila dalších pět potomků. Z nich byli čtyři synové! Narození Zikmunda, nejstaršího syna, sice Karel neprožíval s takovým nadšením jako příchod Václava, nicméně si určitě oddychl. Vymření nehrozilo. A už jako třídenní miminko Zikmunda pro jistotu zasnoubil. Co na tom, že ze sňatku sešlo?

Alžběta Karla opravdu vřele milovala, i když to nejspíš všechny Karlovy ženy. Dokázala to ale v roce 1371, když těžce onemocněl. Tehdy vykonala pěší pouť z Karlštejna do Svatovítské katedrály, aby si vymodlila jeho uzdravení.

Karel IV. trpěl dlouhá léta dnou, nazývanou nemocí králů. Ke vzniku choroby nejspíš přispíval nezdravý středověký životní styl vyšších společenských vrstev - nevhodné složení potravy, nadměrná konzumace masa a alkoholu. To ale nebyla přímá příčina Karlovy smrti, i když nápory dny se u něj ke konci života objevovaly stále častěji. Začátkem listopadu 1378 si Karel zlomil krček stehenní kosti a musel ulehnout. Jeho oslabený organismus nedokázal odolat prudkému zápalu plic, kterému dvaašedesátiletý panovník podlehl 29. listopadu 1378.

Pečeť alžběty PomořanskéFoto: Pečeť Alžběty Pomořanské

Po jedenáct dní bylo císařovo balzamované tělo vystaveno v královském paláci na Pražském hradě a dvanáctý den začaly smuteční obřady. Teprve 16. prosince byl Karel IV. pohřben po boku svých tří žen v katedrále sv. Víta. Alžběta ho přežila o patnáct let, ovdověla v pouhých 31 letech.  

Nerada se vzdávala přepychu a odcházela do ústraní na Mělník. Cítila se odstrčená, ráda by se podílela na vládě. Jenže se svým nevlastním synem Václavem nevycházela už za Karlova života. Nedokázala ani zabránit rostoucím sporům mezi neurotickým Václavem a jejím milovaným Zikmundem. Ať si to nechceme díky upálení M. Jana Husa, které se Zikmundovi ne zcela právem připisuje, připustit, byl to právě on, kdo zdědil Karlovy schopnosti.

Ze Zikmunda vyrostl vzdělaný a cílevědomý muž. Hovořil sedmi jazyky. Oblékal se podle poslední módy a temperament zdědil po otci i matce. Miloval ženy a víno, ve společnosti byl oblíbený a platil za fešáka, i když dnešní měřítka jsou asi někde jinde. Bohužel jeho otec se toho nedožil, v době jeho smrti bylo Zikmundovi teprve deset let.

Alžběta si diametrální rozdíly mezi vlastním i nevlastním synem uvědomovala. Poslední vůli svého milovaného manžela ale musela akceptovat, a tak se nakonec raději stáhla a věnovala se péči o své děti. Zemřela v pouhých 45 letech 14. února 1393 v Hradci Králové, jednom ze svých věnných měst. I ona byla pochována po boku svého manžela v hrobce českých králů…

Foto: Wikipedie

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama