Seznamte se s Doris Martinez, tanečnicí, choreografkou a temperamentní ženou z Kuby, která v Česku nalezla své štěstí – lásku! Nad sklenkou Cuba Libre jsme zabředly do příjemného rozhovoru o její životní lásce, mužích, tanci… zkrátka o životě!

vrefd

Doris, narodila ses na Kubě, jaké zážitky a vzpomínky máš na svou rodnou zem?
Pocházím přesně z La Havany, hodně vzpomínám na to, jak jsem se svobodně procházela bosky po čtvrti, kde jsme žili. Zbožňuji to, cítím se díky tomu svobodná a také v kontaktu s něčím zázračným, co nedokážu vysvětlit, s něčím mystickým, tajemným, co je plné energie. Něčím, co v sobě ukrývá kubánská půda.

Proč ses odstěhovala?
Od malička se mi líbilo cestování a poznávání cizích zemí a jejich kultur. Což jsem měla možnost zažít s první taneční skupinou, se kterou jsem poprvé vyjela z Kuby do zahraničí, a to v roce 1990. Do Čech jsem se přestěhovala vlastně proto, že je geograficky ve středu Evropy, a to mi umožňuje jednoduše cestovat do jiných evropských zemí. A také tu mám samozřejmě nabídky na práci.

Teď tu však žiješ, máš pro to nějaký zvláštní důvod?
Nejdříve jsem přijela „na zkušenou“, a nakonec jsem tu zůstala kvůli lásce. Potkala jsem tu životní lásku, a tu samozřejmě v žádném případě nechci ztratit. Tak proto jsem zůstala. Pokud se mi ho tedy nepodaří přesvědčit, aby odešel žít na Kubu společně se mnou (smích).

esfef

Tanec je tvým životem, jaký je rozdíl mezi námi Čechy a Kubánci?
My Kubánci tančíme velmi svobodně, je pravda, že tato svoboda přechází z generace na generaci, a to nám umožňuje improvizovat na hudbu, kterou slyšíme. Tančíme a učíme se tančit na velké množství různých rytmů. Rytmus cítíme, nepočítáme. Češi a velká většina Evropanů se na rozdíl od nás učí tančit s neustálým počítáním – raz, dva, tři, pět, šest, sedm (salsa), což tanečníka ve všech smyslech omezuje a díky tomu, jak se stále soustředí na počítání, není jeho taneční projev plynulý a stává se mechanickým.

Jak na vlastní kůži vnímáš kulturní rozdíly, kromě tance? Co tě na Česku, jako horkokrevnou ženu, oslovilo?
Uf, těch je mnoho! Asi největší rozdíl, který vnímám, je na lidské úrovni – Kubánci jsou obecně velmi komunikativní, otevření a přátelští. Tady v Česku s tebou lidé moc nekomunikují a jsou uzavření, pokud tě neznají. Co tu však zbožňuji, jsou Vánoce, velmi ráda jezdím v tuto dobu do zasněženého Jablonce.

Doris, přitahují tě čeští muži?
Abych řekla pravdu, nikdy jsem se nějak na české muže nezaměřovala a také by mě nikdy nenapadlo, že budu mít českého přítele (smích).

Budeme teď trochu negativistické, ale co bys našim mužům vytkla?
Vadí mi, že se moc nestarají o svůj vzhled, a to zejména, když jdou tančit salsu. Někdy přijdou ve sportovním, ti, co se hodně potí, si s sebou neberou druhou košili, aby si ji vyměnili. V horším případě nepoužívají deodoranty, nebo jej použijí pouze doma a v průběhu večera už nikoliv. Není moc příjemné být těmto mužům na blízku, natož s nimi tančit (smích). Na Kubě se o sebe muži, stejně jako ženy, starají, chodí ven upravení, používají parfémy, když jdou večer tančit, oblečou si to nejlepší, co doma mají, aby na party vypadali elegantně.

rew

Když se dotkneme tvé budoucnosti, máš nějaké speciální plány?
V současnosti mám díky bohu hodně práce s pravidelnými kurzy tance v Praze, ale ráda bych pracovala ještě víc, zbožňuji svou práci, má dvojí efekt, mě samotnou naplňuje radostí, ale zároveň ji mohu rozdávat spoustě lidem.

Mohou tě tedy naši čtenáři v brzké době zastihnout na pravidelných kurzech?
Teď mi všechny kurzy končí, protože jedu na celé léto na Kubu, ale vracím se na začátku září. Odpočatá a se spoustou energie se vrhnu na kurzy, které budeme otevírat jak pro dospělé, tak nově i pro děti, na což se velmi těším!

Během našeho rozhovoru jsi se zmínila, že máš po letech nového tanečního partnera…
Přesně tak, po letech hledání jsem našla výborného kubánského tanečníka - Maykel Eduardo Varona Talavera, který v současnosti bydlí a pracuje v Praze. Konečně s ním se cítím kompletní. Co se práce týká, je to má druhá polovička, která mi po dlouhou dobu chyběla, abych došla svým cílům.

Můžeme se tedy těšit na vaše společné projekty?
Jistě a hned na několik! V současnosti spolupracujeme na projektu Salsa-Roots on Tour by Doris Martinez y La Clave de Osha, který si dává za cíl učit salsu od jejích nejhlubších kořenů. Další projekt, na kterém teď spolupracujeme s jednou pražskou cestovní agenturou, nese název: Protančete Kubu s Doris Martinez, kdy se zájemci vyrazíme na Kubu. A mají se nač těšit, jelikož na ně čekají pravidelné taneční lekce, masterclass s místními tanečními hvězdami, dále také různé výlety, koncerty a návštěvy diskoték, kde se salsa tančí. Já budu hlavní průvodkyní, takže to bude dovolená, na kterou rozhodně jen tak nezapomenete (smích).

rwrwe

Doris, velmi ti děkuji za rozhovor!

Čtete také:

Reklama