Ode dneška vstupuje do českých kin nejnovější příběh o Batmanovi. Temný rytíř, nominovaný na kasovní trhák letošního léta.

V USA po uvedení na plátna kin vytvořil hned několik rekordů v divácké návštěvnosti. Dokonce se zařadil na osmý stupínek mezi nejvýdělečnějšími snímky všech dob.

A recenzenti nešetří chválou! Hořkou příchuť filmovým úspěchům však dodává tragická smrt mladého nadějného australského herce Heatha Ledgera (zemřel letos v lednu na předávkování léky), který si v Temném rytíři zahrál maniakálního padoucha Jokera. Právě z jeho výkonu jsou diváci i recenzenti nadšení asi nejvíc.

„Ledger se ponořil do role, kterou si zjevně užíval, předvádí ohromující výkon ukňouraného boha chaosu, z jehož zarytého nihilismu mrazí,“ pěl chválu například deník Los Angeles Times. Dokonce se spekuluje, že by Ledger jako jeden z mála herců mohl získat Oskara in memoriam.

Ledgera proslavila už role homosexuálního kovboje ve filmu Anga Leeho Zkrocená hora. Předvídali mu velkou budoucnost. Fanouškům Batmana zatrnulo i před pár dny, kdy další herec z Temného rytíře, Morgan Freeman, prodělal těžkou autonehodu.

Příběh gothamského rytíře

Temný rytíř nabízí příběh, který daleko přesahuje běžnou filmovou adaptaci komiksu a připomíná spíše městský thriller. Začíná tam, kde předchozí Batman skončil.

Anarchistia Joker děsí politiky, policii i veřejnost pečlivě připravenou sérií vražd, únosů a bombových útoků, které mají srazit město na kolena. Zdá se, že jedině gothamský temný rytíř je schopný jeho řádění zastavit.

Roli Batmanova „druhého já“ Bruce Waynea si opět zahrál Christian Bale, jeden z nejnadějnějších herců své generace, který se příští rok divákům představí i jako John Connor ve čtvrtém díle Terminátora.

Bale diváky okouzlil už jako dítě ve Spielbergově válečném dramatu Říše slunce a na výsluní popularity se vrátil v roce 2000 rolí masového vraha v Americkém psychu.

Stejně jako v prvním dílu uvidí diváci v roli věrného komorníka Alfreda Michaela Caina, dale pak Garyho Oldmana jako policistu Gordona a Morgana Freemana coby Luciuse Foxe (Batmana vybavuje nejnovějšími technickými vynálezy).

Koukněte se na video k filmu:

Novými tvářemi jsou Maggie Gyllenhaalová v roli Wayneovy lásky Rachel Dawesové a Aaron Eckhart, který si zahrál státního návladního Harveyho Denta.

Režiséru Christopheru Nolanovi (Memento, Dokonalý trik) se filmem Batman podařilo oživit batmanovskou ságu z 90. let, kterou ukončil diváky i odbornou veřejností nepřijatý Batman a Robin. Zvolil radikálně odlišné pojetí než režisér prvních dvou snímků o Batmanovi Tim Burton, když se do značné míry zaměřil na psychologii superhrdiny.

Peníze se jen sypou...

Temný rytíř v rekordním čase – pouhých 18 dnů – vydělal přes 400 milionů dolarů (6,2 miliardy korun)! Páté pokračování batmanovské ságy tak dosáhlo dalšího hollywoodského rekordu. Podle distributorského studia Warner Bros se jedná o nejrychlejší finanční objem v dějinách kinematografie.

Úspěšný film navíc překročil tuto hranici téměř dvakrát rychleji, než tomu bylo u držitele dosavadního rekordu, který držel Shrek 2. Tento animovaný snímek překročil hranici 400 milionů dolarů „až“ 43. den po uvedení do kin.

Reklama