Více než polovina Čechů (56 %), trpí několikrát za měsíc bolestí. Minimálně každý týden se s bolestí potýká dokonce 17 % populace v České republice. Nejčastější volbou, jak s bolestí Češi bojují, jsou léky proti bolesti (44 %), čtvrtina respondentů se s bolestí vypořádává odkloněním pozornosti k jiné aktivitě a necelých 9 % používá přírodní prostředky.

pilule

ibalginNejoblíbenějším lékem proti bolesti je Ibalgin® – volí ho 47,5 % dotázaných, druhým nejčastějším je Paralen®, pro který sáhne 16 % respondentů, a třetím Brufen. Pro téměř třetinu dotázaných je výhodou, že má lék jinou, než bílou barvu.

paralenNejen tyto výsledky přinesla anketa na téma bolest, kterou zpracovala společnost Foxo s. r. o. Anketa proběhla v období 3. 16. 5. 2012 na Facebooku a zúčastnilo se jí 241 respondentů s průměrným věkem 28 let.

Původcem bolesti může být špatná životospráva i stres

Příčiny bolesti číhají na moderního člověka doslova na každém kroku. „Stresové situace, nevhodná strava a pokulhávající pitný režim, špatné držení těla nebo nedostatek pohybu, to vše představuje každodenní spouštěče bolesti zejména hlavy, šíje a zad,“ uvádí praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Každý druhý při výběru léku věří sám sobě

Polovina oslovených v anketě společnosti Foxo, s.r.o. je přesvědčená, že ví, jaký lék si na bolest vzít. Zbytek se rozhoduje na základě doporučení lékaře, lékárníka, či přípravek volí na základě zkušeností rodičů. Pro více lidí je při výběru důležitější cena léku než jeho výrobce. První volbou každého druhého respondenta bývá podle výsledků průzkumu Ibalgin®, typický pro svou nezaměnitelnou růžovou barvu. Každý třetí dotázaný ocení odlišnou barvu pilulky, ať už pro její lepší rozeznatelnost, nebo jen originální vzhled, dvě třetiny lidí pak barevnost léku neřeší. Třetina respondentů si je vědoma toho, že bílá barva léku není přírodní. „Obecně lze říci, že každý člověk má svůj oblíbený lék pro případ bolesti. Ibalgin je pacientům velmi dobře známý a jeho růžová barva je výhodou pro ty, kteří pravidelně užívají více léků. Růžovou tabletku si jednoduše mezi ostatními nespletou,“ uvádí MUDr. Michal Lazák a komentuje výsledky ankety: „Léky proti bolesti jsou zcela běžnými prostředky, jak v akutním stavu vyřešit nepříjemný problém, a dle mých zkušeností více než polovina pacientů tyto léky využívá, což odpovídá uvedeným výsledkům výzkumu mezi třemi stovkami českých pacientů.“

V rámci výzkumu 25 % respondentů také uvedlo, že bojují s bolestí tím, že se soustředí na nějakou další aktivitu. Tento svérázný způsob řešení je však dle odborníků přinejmenším sporný. „Nemyslím si, že pouhé ignorování problému může něco vyřešit. Samozřejmě, že silná vůle je pro léčbu výhodou, ale ignorovat bolest se nemusí vyplatit – jde o varovný signál organismu, že něco není v pořádku,“ vysvětluje MUDr. Lazák a dodává: „Každopádně je nutné řešit i příčinu bolesti. Například hlava bolí řadu lidí proto, že špatně dodržují pitný režim a příliš se stresují. Bolavé svaly krční páteře mohou signalizovat špatnou ergonomii na pracovišti a podobně. Některé bolesti mohou mít i závažnější příčiny. Opakující se bolesti a zejména pak bolesti trvající delší dobu by měly být důvodem návštěvy lékaře.“

Zdroj: tisková zpráva

Reklama