Výstava Klobouky a kabelky z přírodních materiálů se v trojské botanické zahradě otevírá už 1. srpna a k vidění bude po celý měsíc. Expozice doplňků z juty, konopí, kukuřičného šustí a dalších přadných rostlin, které vyrobily šikovné lidské ruce, doplní i cenné historické předměty. Těšit se můžete například na originální proutěný lázeňský nábytek vyrobený roku 1908 pro lázně Poděbrady či reklamní cedule z téhož roku, děti budou nadšené z panenek nebo z dřevěného houpacího koně, který jim slouží už dlouhých 90 let.

klobouk

Na výstavě najdete i předměty, které mohou obdivovat především dámy. Právě ony se rády seznamují s módou. „Klobouky byly v historii nedílnou součástí garderoby každé ženy. Proto si mohou lidé prohlédnout pokrývky hlavy i materiály, které se k jejich zdobení používaly. Například peří bylo v dané době velmi populární. Zajímavý je také původní kufr se spodním prádlem pro nevěstu a svatební šaty, které v roce 1938 nevěsta oblékla či svetřík z papíru,“ doplňuje Herynek.

„Málokdo ví, z čeho jsou vyrobené doplňky přivezené z dovolené z tropických nebo subtropických oblastí. Prohlédnout si můžete třeba kolovrátek a o víkendech nebude chybět ani zpracování lnu. Tento postup práce najdete ve sto let staré kuchyni, která je jednou z částí expozice. K vidění budou také živé rostliny, ze kterých jsou kabelky a klobouky vyrobené. Výstava má ve víkendovém programu i praktickou část v podobě workshopů,“ říká Petr Herynek, kurátor akce.

Workshopy

9. 8. a 16. 8.  

Zdobení klobouků suchými materiály i květinami

23. 8. a 30. 8. Předení lnu

Více informací www.botanicka.cz

Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které jsou nejzajímavější hračky. „Podařilo se nám zajistit sto let staré kočárky, a to jak pro děti, tak pro panenky, které jsou zhruba z roku 1890. Vytvořili jsme v expozici dětský pokojíček a do něj patří co jiného než velká panna nebo menší panenky s porcelánovými hlavičkami,“ popisuje exponáty Hana Kovaříková, produkční výstavy.

kolovrat

Ozdobte klobouk a vyhrajte

V rámci výstavy se 15. srpna od 14 hodin uskuteční Klobouková slavnost. „Stačí si nazdobit klobouk, nasadit jej na hlavu a přidat se k dalším kloboučníkům. Fantazii se meze nekladou, takže ten, kdo bude mít to nejhezčí a nejoriginálnější na hlavě, se bude pyšnit prvním místem v soutěži o nejlepší klobouk a získá hodnotné ceny. A pokud klobouk nemáte, přijďte se pobavit i bez něj,“ říká Lucie Herberová, tisková mluvčí trojské botanické zahrady.

Na výstavě se podílí několik českých muzeí a řada soukromých sběratelů a výrobců.

O víkendech je připravený bohatý doprovodný program, který najdete na www.botanicka.cz.

Reklama