Když se narodí malé dítě, už se předem ví, co bude dělat, a v žertu se říká: To bude fotbalista, nebo to bude herečka, zpěvačka… Tak nějak podvědomě svým dětem „vnucujeme“ své ambice a nesplněné sny a už odmalička se je snažíme nenápadně směrovat. Chceme, aby naše dítě bylo co nejvšestrannější, a tak ho přihlásíme do houslí, na hokej, angličtinu, výtvarku v domnění, že se mu to může jednou hodit. To, že tam chodí s nechutí, nebereme v potaz a oháníme se tím, že kupříkladu slavný virtuos také nerad cvičil a slavnému hokejistovi se také nechtělo ráno vstávat. A nebýt důslednosti rodičů, tak by to nedotáhli nikam.

Je mnoho takových rodičů, kteří se ve svých dětech vidí a chtějí, aby v budoucnu byly pokud ne stejně úspěšné, tak úspěšnější než oni. Vzpomeňte si na svoje dětství. Neříkejte, že neměli vaši rodiče představu o tom, co byste měly dělat. Nebo kde by vás chtěli vidět.

Pokud sami nedosáhli vysokoškolského vzdělání, snažili se do toho „docpat“ alespoň vás. Ale běda, když tomu bylo naopak. Oni vzdělaní a úspěšní mají najednou „průměrné“ dítě, které nechce (nebo nemá na to) být lékařem ani právníkem, ale třeba úplně „obyčejnou“ kadeřnicí či automechanikem.

Jak jste to měly vy v dětství a jak to máte teď, když už jste rodiči? Nutili vás doma, abyste studovala něco, co vás vůbec nelákalo, nebo vám dali svobodu v rozhodování? Šla jste po stopách svých rodičů, nebo jste se rozhodla pro úplně jinou profesi? Jakého vzdělání dosáhli vaši rodiče a jakého vy?

A jak to máte se svými dětmi? Objevila jste u nich nějaký talent? Máte představu, co by mělo vaše dítě dělat? Máte stejné zájmy, nebo naprosto opačné? Chodí vaše dítě na nějaké kroužky, dělá nějaký sport? Jak se mu daří ve škole? Je to premiant, nebo spíš průměr? Vypadá to, že vaše dítě bude úspěšnější než vy?

Napište nám třeba už dnes na zítřejší téma:

redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat tento dárek.

Cena

Praktickou tašku přes rameno (třeba pro vaše díte) a vlasové přípravky Lybar pro vás.

 

Reklama