V redakci už pár týdnů řešíme téma závislosti. Mou závislostí, za niž nejsem ráda, jsou sladké dobroty a kouření. Především zmíněné tabákové výrobky. Uvědomuji si, že je to neřest, která velmi ohrožuje zdraví. I přesto jsem ale nikdy neměla snahu přestat. Cigareta byla pro mě symbolem pohody, odpočinku, uvolnění a zmírnění stresu. Chutnala mi, a každé potáhnutí jsem si užívala. Možná jste si všimla minulého času, které jsem v předchozí větě použila, nejedná se o omyl. Nyní, je to už téměř měsíc co nekouřím, tedy klasická „cigára“. Přešla jsem na alternativu, která mi vyhovuje víc.

5bd7125506c28obrazek.pngElektronické zařízení nahřívající tabák jsem prvně vyzkoušela u kamarádky na Silvestra minulého roku. Vůbec mě to nezaujalo, naopak, nechutnalo mi. Nedokázala jsem si představit, že bych touhle, pouze „zahřívající cigaretou“ nahradila klasiku. Stalo se ale, že okruh mých kamarádek kuřaček, které přešly na tuto alternativu se začal rozšiřovat. Všechny si to vychvalovaly, což probudilo mou zvědavost a rozhodla jsem se to ještě vyzkoušet. Přece jen, když něco testujete poprvé na Silvestra, může to být ovlivněno mnoha okolnostmi. Proto jsem šla do obchodu a koupila si elektronický zahřívač IQOS a k němu určené krátké cigarety. Překvapil mě jejich výběr. K dostání jsou různé síly tabáku a příchutí. Já si pořídila hned tři z nich.

Zprvu jsem měla ty samé pocity jako při prvním seznámení. Nechutnalo mi to. Chuť mi připomínala zdravý rýžový chlebíček nebo popcorn. První tři dny jsem jej prokládala klasickými cigaretami. Nevěděla jsem, jestli u této moderní alternativy zůstanu. Postupem času se mi ale začala ztrácet chuť na „cigáro“, dokonce mi začalo smrdět. Tomu jsem já, silná kuřačka, nemohla uvěřit. Po pěti dnech jsem používala už jen elektroniku. Po dalším týdnu jsem si na klasickou cigaretu ani nevzpomněla. Když jsem si nedávno zkoušela ze zvědavosti „potáhnout“ z cigarety od kamarádky, udělalo se mi zle.

5bd71755b2073obrazek.pngAč jsem byla ke své nové volbě skeptická, nyní mohu říci, že mi plně vyhovuje. Tím nejdůležitějším benefitem je, že nesmrdím. Nejsou mi cítit vlasy, ruce, oblečení a můj dech už nepřipomíná popelník. To oceňuje i můj přítel, který je nekuřák. Nesmím opomenout chrup, který je mnohem bělejší. Co je ale nejlepší, při „kouření“ tohoto zahřívače tabáku nevdechuji  škodliviny, jako například dehtové spaliny, které vznikají hořením, jak tomu je u běžné cigarety. Díky zahřívání vdechujete jen aerosol a nikotin. Líbí se mi, že mohu kouřit doma, v autě, dokonce i v redakci, kolegyně, a to jsou všechny nekuřačky. Je také hodně restaurací a kaváren, které povolují užívání elektronických cigaret i zahřívaného tabáku, což je pro mě další výhoda. Místo dýmu totiž vychází pouze aerosol, jež se velmi rychle rozplyne a nezanechává těžkou stopu.

  • Jak funguje IQOS? Do přístroje, který musíte mít nabitý, se zastrčí “malá cigareta”, která obsahuje tabák. Tabák ale nezapálíte, tudíž nehoří. Speciální planžeta jej zahřívá na teplotu asi 300°C. Přístroj zapnete, to poznáte dle světelné signalizace a vibrace. Během krátké chvíle  se tabák zahřeje a vy můžete „kouřit“. Máte na to 6 minut nebo 14 potáhnutí. Před vypnutím se opět objeví zavibrování a světelná kontrolka začne blikat. To značí, že máte ještě 30 vteřin dokonce. Po uplynutí doby jemným tahem povytáhnete horní kryt, vyndáte náplň, zacvaknete a dáte do základny. Za cca 5 minut je znovu nabito.

Jediné mínus, které vnímám je, že musím hlídat, zdali kapesní nabíječka je nabitá. To je ale vše. Uvažuji o tom, že si koupím ještě jednu, v jiné barvě. To mě totiž na IQOS také baví. Můžete si upravit svou „neřest“ dle vlastní nálady a vkusu. Je zde také možnost gravírování, takže si svůj osobní přístroj můžete vyzdobit originálním nápisem. Kromě toho existují i různé doplňky, jako třeba barevná pouzdra a kryty.

Jsem ráda, že jsem svou závislost nahradila pro mne lepší alternativou, která je méně škodlivá. Nemůžu říci zdravější, přece jen závislost na nikotinu zdravá není. Mohu bez nadsázky říci, že jsou pro mě páchnoucí cigarety již minulostí. Vím, že se k nim už nikdy nevrátím. To raději přestanu kouřit úplně. Možná je to výzva do budoucna, přestat.

Naše články na téma Závislost:

Reklama