Způsoby, jak a dle jakých kritériích různí lidé, firmy, společnosti, zařízení atd. označují toalety na veřejných místech, stojí za pozornost.

A mě tohle téma vždy zajímalo. Možná proto, že jsem měla i za totáče, kdy se kreativita či humor v našich zemích příliš veřejně nenosil, často problém, jak otevřít dveře právě „oné místnosti“ určené pro dámy, a přiznám se, že jsem to mockrát spletla. Jéje, jak často jsem bezradně postávala a mozek pracoval na plné obrátky, než jsem zvolila ty správné (nebo nesprávné) dveře. Máte to taky tak?

Jednou mě kdesi v hospodě vystrašil přítomný muž, předstírající náznak znásilnění (poté jsem si dávala obzvláště pozor, protože na začátku nebylo jasné, jak vážně to myslí - podotýkám, že se to stalo před 20 lety, nikoliv dnes).

Víte, co vlastně zkratka WC znamená? Představte si, že jsem si to vygooglila teprve v této chvíli. Logické: Water closet - tedy splachovací záchod (anglicky moc neumím, ale tohle doslovně znamená „uzavřená voda“ a záchod = „za - chod! - tedy místo, kam si zajdeme, když nechceme, aby nás někdo viděl...)

Je ovšem jasné, že ani seberoztomilejší kadibudka nemá na tuto zkratku nárok.

V posledních pár měsících jsem se rozhodla na nejrůznějších místech záchodová loga a obrázky vyfotit, a vy se můžete zkusit strefit, kam které patří. Čtyři z nich jsou z Venezuely, kde přistupují k označení toalet zvláště vynalézavě. Další z restaurací a výletů.

č.1

WC

č.2

WC

 

č. 3
WC

 

č. 4

WC

č. 5

WC

č. 6

WC

č. 7

WC

č. 8

WC

č. 9

WC

A na závěr obrázek, který jsem vyfotila přímo v kabince:

WC

Možná ve svém hobby budu pokračovat a najdu další unikáty. A na závěr úkol: Tipněte si, které číslo označovalo ještě nedávno redakční „místnůstky“ v minulém sídle redakce, v Gorazdově ulici v Praze 2.

Reklama