Maminky chtějí pro své dítě to nejlepší. Někdy ale podcení jídelníček a jejich děti nemají dostatek potřebných živin – skladba potravy je na tyto látky chudá.

Výsledky studie jsou překvapivé. Nedostatkem vitaminu D trpí podle studie 62 % českých batolat, nedostatkem vápníku 36 % a kvůli nedostatku železa se 10 % půlročních až ročních dětí potýká dokonce s chudokrevností nebo nechutenstvím. Jak z této situace ven?

Co by měly maminky pro své děti udělat?

Jak pozitivně nastartovat zdravý vývoj dětí? Naučte je dobrým stravovacím návykům. Ty se začínají formovat už v batolecím věku, a k tomu neodmyslitelně patří dostatečná konzumace mléka. Z nedávné studie vyplynulo, že české děti mají mléka málo, což může mít za následek až například pomalejší růst dítěte anebo svalovou slabost. Proč by batole mělo dostávat pravidelně mléko? Kolik ho do jídelníčku zařadit? A jaké mléko vůbec vybrat?

baby

Správná výživa batolete se zásadně podílí na programování jeho metabolismu do dalšího života. V období od 1. do 3. roku se totiž formuje vztah dítěte k výživě a stravovacím návykům. Jídelníček batolete má obsahovat kromě masa, ryb, drůbeže, vajíček, luštěnin, cereálií, ovoce a zeleniny i dostatečné množství mléka a mléčných výrobků.

„V batolecím období dítě velmi rychle roste a celkově se vyvíjí jeho organismus. Proto mají děti do zhruba tří let věku výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty - železo, vápník, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol, specialistka na výživu nejmenších dětí a zástupkyně iniciativy 1 000 dní. Právě vyjmenovaných mikronutrientů přijímají batolata v běžné stravě nedostatek.

Správné kroky ve výživě batolat

 1. Nenuťte dítě do jídla. Pokud nějaké potraviny odmítá, nabízejte mu je opakovaně ale nenásilně.
 2. Nepodávejte batoleti drobné, tuhé a obtížně rozpustné potraviny.
 3. Protože dítě má malou kapacitu žaludku, podávejte stravu minimálně v 5 porcích denně.
 4. I po zavedení pevné složky potravy nepodceňujte roli mléka v jídelníčku dítěte.
 5. Po 1. roce se doporučuje podávat 300-330 ml mléka denně, po 2. roce alespoň 125 ml, nejlépe mléko speciálně určené batolatům.

Studie: Batolata mají málo mléka

Nedávná česká studie1 ukázala, že děti konzumují málo mléka. Současně vyšlo najevo, že každé čtvrté batole nedostává mezi druhým a třetím rokem života už vůbec žádné mléko. V prvních třech letech dítě velmi rychle roste a téměř zdvojnásobí svou výšku. Tomu musí být přizpůsobené i množství živin, které v tomto období dostává. Potřebuje například až 4krát více železa než dospělý člověk nebo dvakrát více vitamínu D (na kilogram váhy).

Když je nouze o železo a vitamin D…

babyNedostatkem vitaminu D trpí podle studie 62 % českých batolat, nedostatkem vápníku 36 % a kvůli nedostatku železa se 10 % půlročních až ročních dětí potýká dokonce s chudokrevností nebo nechutenstvím.

Dlouhodobý nedostatek vyjmenovaných živin může způsobit potíže. Například absence železa nemusí mít u kojenců příznaky žádné. Anebo se naopak projeví razantně, a to:

 • únavou
 • slabostí
 • závratěmi
 • zimomřivostí
 • sníženou chutí k jídlu.

Dlouhodobý nedostatek železa může způsobit zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním a pomalejší psychomotorický růst a vývoj dítěte.

V případě nedostatku vitaminu D může dojít například k:

 • zpomalení růstu
 • apatii naopak zvýšené dráždivosti
 • svalové slabosti
 • sklonu k častějším respiračním chorobám.

Dlouhodobý nedostatek vede ke vzniku onemocnění zvaného křivice.

Čtěte více v našem článku: Naše doporučení: mléka pro batolata, která obsahují potřebné vitamíny a minerály a navíc i LCP mastné kyseliny důležité pro rozvoj mozku

Reklama