PersilPrací prostředky Persil společnosti Henkel není třeba dlouze představovat. Jde o produkty, které neustále přicházejí s dalšími inovacemi, jsou zárukou vysoké kvality a účinnosti a navíc jsou čím dál víc také šetrnější k životnímu prostředí. To považuje společnost Henkel za velice důležité, stejně tak jako vzdělávání spotřebitelů, aby výrobky uměli správně používat. Všechny tyto aspekty vedou k realizaci kampaně „Pereme lépe pro čistou budoucnost“, která se spotřebitelům právě představuje. Tento projekt souvisí s kompaktací pracích prášků a uvedením novinky Persil Expert.

Projekt „Pereme lépe pro čistou budoucnost“ navazuje na aktivity společnosti Henkel z roku 2006, kdy se připojila k iniciativě Evropské asociace výrobců mýdla, pracích a čisticích prostředků (A.I.S.E.). Jejím cílem je přechod od tradičních pracích prášků k práškům kompaktním, které jsou koncentrované, mají vyšší účinnost, a zároveň jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí. Jde o celoevropský trend, který se snaží společnost Henkel propagovat i v České republice. Projekt „Pereme lépe pro čistou budoucnost“ představuje v první fázi nový prací prostředek Persil Expert. Ostatní značky portfolia společnosti Henkel, jako např. Rex a Palmex, budou následovat v další fázi projektu.

Koncentrované prací prášky

Co přesně znamená, že jsou prášky koncentrované? Jde o to, že jsou stejně účinné a vyperou stejné množství prádla jako dříve, ale jejich balení je o 20% menší. Například 4,8 kg balení nového Persilu Expert vystačí na 60 dávek, zatímco dříve bylo na stejné množství prádla třeba 6 kg pracího prostředku. Vysoká účinnost pracího prášku Persil Expert je zajištěna jeho recepturou. Ta obsahuje tekutý odstraňovač skvrn uzavřený do mikro kapslí pro dosažení maximální výkonnosti při odstranění skvrn. Díky tomuto inovovanému složení je nyní přípravek Persil Expert natolik silný, že umožňuje spotřebitelům dále snižovat jeho dávkování.

Výhody koncentrovaných pracích prášků

Proč se vlastně koncentrováním prášků zabýváme? Protože koncentrované (nebo také kompaktní) prací prášky přinášejí samé výhody. A to jak spotřebitelům, tak životnímu prostředí.

persil

Přínos pro životní prostředí

 PersilMateriály a odpad
- Kompaktní prací prostředky ušetří 24 % obalových materiálů, čímž přispějí ke snížení objemu odpadů vytvářených obchodníky i spotřebiteli.
Voda
- O 20 % nižší dávkování kompaktního Persilu Expert na jednu pračku znamená, že při každém praní odteče do kanalizace o 20 g méně chemických látek.
Energie a klima
- Kompaktní prací prostředky jsou šetrnější k životnímu prostředí, jelikož obsahují méně chemikálií a jsou prodávány v menších baleních. Zároveň se při jejich výrobě a distribuci vypustí nižší množství CO2 do ovzduší a při dopravě spotřebuje i méně paliva.
Životní prostředí
- Díky nižší spotřebě paliva dojde každoročně ve střední a východní Evropě k úspoře 409 tun emisí CO2. Tato roční úspora odpovídá objemu CO2, který absorbuje 560 stromů za dobu svého průměrného 200letého života.
- Díky kompaktaci pracího prášku Persil najezdí ročně ve střední a východní Evropě kamiony při dopravě o 4 miliony kilometrů méně.
- V České republice se každoročně počet najetých kilometrů sníží o 450 tisíc. Emise CO2 se tak v ČR sníží o bezmála 47 tun.

Projekt má podporu odborníků na životní prostředí. Pan Tomáš Hák, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, o něm řekl: „Kvalita životního prostředí je nejen klíčovým tématem současnosti, ale především budoucnosti. Měli bychom cítit zodpovědnost a zachovávat životní prostředí bez negativních změn pro další generace. Proto vítáme a podporujeme všechny iniciativy, které vedou ke snižování dopadu lidské činnosti a rostoucí populace na životní prostředí. Koncentrace pracích prášků je správným krokem, jelikož výrobky jsou k životnímu prostředí v mnoha ohledech šetrnější.“

Přínos pro spotřebitele

 Persil- Síla unikátní a zároveň šetrné inovace umožňuje snížit dávkování z běžných 100 g pracího prášku na 80 g přípravku Persil Expert na jedno praní.
- Persil Expert nabízí špičkovou kvalitu a vyšší prací výkonnost a účinnost.
- Cena za jedno praní, což je v současnosti u balení pracích prostředků klíčové kritérium, zůstává stejná.
- Dvacetiprocentní snížení hmotnosti prášku na jedno praní přinese zákazníkům každodenní výhody. Například lehčí a menší balení pracích prostředků se snadněji nosí i skladuje a vytváří méně odpadu.
- Zákazníci při správném dávkování a praní ještě zvyšují šetrnost výrobku a plně využívají jeho výhod. Perou například při nižších teplotách. Praní je pro ně ekonomičtější a účinnější.
- Správné návyky při praní s kompaktním výrobkem spotřebitelům šetří náklady na energii, vodu a prací prostředek. Šetří jim tedy peníze a oni šetří životní prostředí.

Asi hlavní změnou pro spotřebitele je, že na vyprání stejného objemu prádla bude zapotřebí o 20% méně pracího prášku. Proběhne proto komunikační kampaň, která pomůže spotřebitelům pochopit změnu a naučit se novým postupům při dávkování a praní. Lidé se o změnách dozvědí z televizní reklamní kampaně, představující nové koncentrované složení Persilu Expert. Informace budou k dispozici také v obchodech a v rámci vzdělávacích kampaní na internetu a v sociálních médiích.

Fakt, že koncentrované prací prostředky zákazníky z obchodního hlediska nepoškodí, potvrzuje předseda Sdružení českých spotřebitelů, Ing. Libor Dupal: „Naše sdružení svými vyjádřeními a postoji nepodporuje konkrétního výrobce či konkrétní výrobek. Vždy ale vyžadujeme, aby spotřebitel měl k dispozici potřebné informace. Informace k tomu, aby se sám mohl rozhodnout a vybrat si v nabídce na trhu. Oceňujeme proto například, když je mu srozumitelně vysvětleno dávkování pracího prostředku. V tom vidíme velkou rezervu - spotřebitelé těmto informacím obvykle nevěnují pozornost, či se v nich dostatečně neorientují. Při tom je to pro ně z ekonomického hlediska velmi významné.“

 Persil

Co přinese budoucnost?

Vše má svůj vývoj, což se týká samozřejmě i tak běžné činnosti, jako je praní. Doby, kdy jsme si domů nosili obrovské pytle s pracími prášky, už jsou minulostí. Koncentrované přípravky jsou zkrátka výhodnější a mají větší přínos jak pro spotřebitele, tak i pro přírodu. „Spotřebitelé by měli vždy pečlivě prostudovat a dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu, prát při co nejnižší teplotě a plně využívat kapacitu pračky. Budou-li tato pravidla dodržovat, mohou prát ekonomičtěji a účinněji. Správné návyky při praní mohou spotřebitelům pomoci ušetřit energii, vodu a prací prostředek a tím pádem i peníze. Zároveň ještě zvýší přínos těchto moderních pracích prostředků pro životní prostředí,“ říká Ing. Helena Hamouzová ze společnosti Henkel ČR.