V Saúdské Arábii roste popularita tělocvičen a sportovních klubů určených výhradně pro ženy. Těmto zařízením ale nyní hrozí uzavření, protože není jasné, kdo jim může udělit licenci.

Úřad pro sport a blaho dětí má podle deníku Arab News pravomoc udělit licenci pouze tělocvičnám a fitness centrům určeným mužům. Ve větších městech však v poslední době vzniklo mnoho tělocvičen pro ženy, skrývajících se pod názvy salón krásy nebo kliniky pro přírodní léčbu. Podle zákona jsou však ilegální, protože nemají licenci.

Podle právníka Abdulazíze Kásima se žádné ministerstvo neodhodlá vzít si zařízení pro ženy pod svou pravomoc, a proto budou uzavřena. Ženy nesmí navštěvovat ani mužské sportovní kluby, protože před muži, kteří nejsou členy jejch rodiny, nesmí odložit abáju zakrývající celé tělo i hlavu.

„Je jasné, že některé ministerstvo právě teď přijímá rozhodnutí, aby zastavilo rostoucí počet nelicencovaných fitness klubů,“ řekl Kásim.

V Saúdské Arábii totiž žije převážná většina konzervativních muslimů, pro které je nemyslitelné, aby žena sportovala. Žena by ani neměla vyjít z domu bez mužského doprovodu a nesmí řídit auto.

Co říkáte na práva arabských žen?

Reklama