Je známo, že tepelný komfort je jiný v nejvyšším patře staré zástavby, v izolované novostavbě, v husté městské zástavbě, na vesnici, či v domech v blízkosti hlavní silnice. Dispozice bytu ovlivňuje pohyb vzduchu, množství sálavého tepla i jeho nadměrnou expozici v interiéru.

1. Pořiďte si kvalitní zastínění oken  
Zatímco pokoje orientované na sever v létě skýtají poměrně příjemný chládek a ke stínění vám stačí záclony a dekorativní závěsy nebo rolety. Místnosti na východní straně už byste měli opatřit alespoň vnitřními žaluziemi nebo roletami. „Proti přehřívání interiéru na jižně a západně orientovaných oknech místností je nejefektivnější instalace venkovních žaluzií, které zachytí sluneční paprsky ještě před jejich dopadem na okenní tabuli. Zásadní vliv tedy má exteriérová stínicí technika,“ vysvětluje ing. Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA. Moderním a elegantním řešením, splňujícím nejvyšší požadavky na komfort vnitřního klimatu, jsou zaomítací screenové rolety, důmyslně ukryté v boxu před oknem. Podle jeho slov záleží na vašem osobním vkusu a také na tom, jaké možnosti vám dává fasáda domu. Nezanedbatelnou službu v tropických dnech poskytují stále žádanější markýzy: „Zachytí až devadesát procent slunečních paprsků, přitom neuzavírají prostor ani neruší výhled. Skvěle se hodí na terasy, balkony a lodžie, i nad okna bytů v nejvyšších patrech domu,“ upřesňuje ing. Vaněk, a dodává, že investice do kvalitní stínicí techniky se v dlouhodobém horizontu vyplatí nejen kvůli narůstajícímu počtu tropických dnů, ale i proto, že si na sebe v zimním období dokáže i „vydělat“.
5b471a67ba40dobrazek.jpg

2. Zkuste snížit teplo v bytě
Zdrojem tepelných zisků nejste jen vy sami a váš pohyb (vaření, koupání, apd.), ale také veškerá elektřina v domácnosti. Bojlery, bílá technika či elektronické přístroje vydávají teplo, i když jsou vypnuté. Vnitřní tepelné zisky snížíte, když na noc odpojíte elektroniku, a další malé přístroje. Efekt vás mile překvapí!
5b471a738f09eobrazek.jpg

3. Větrejte efektivně
V nejžhavějších dnech nechávejte okna zavřená a všechny prvky stínění zatažené. Jen tak bude v bytě přijatelné klima, a větrání efektivnější. Větrejte zásadně večer, kdy je nejchladněji, a kdy teploměr ukazuje nižší teplotu než dvacet stupňů. Na noc nechávejte otevřené dveře ve všech místnostech, aby vzduch v bytě dostatečně cirkuloval.
5b471a81a7d9cobrazek.jpg

Co dělali v tropických dnech naši prarodiče?
Aby proměnili bezesnou noc za spánek s blaženými sny, spávali na polštáři z pohanky, přikrytí prostěradlem z lehké bavlny, v poloze orla s roztaženými křídly, která umožňuje proudění vzduchu kolem těla. Vedle postele měli lavor s vodou na chlazení nohou, a na nočním stolku džbánek s pitím, aby po probuzení doplnili tekutiny. Kvůli chladnějšímu vzduchu umístili před ventilátor pekáč plný ledu, a snižovali teplotu krve a těla přikládáním studených obkladů na pulzní místa. Ráno vlhčili závěsy rozprašovačem, nebo je věšeli mokré. Přes den zbytečně nevyvářeli, aby předešli vytváření dalšího teplého vzduchu, jedli lehká jídla, pili vodu s čerstvými bylinkami a osvěžovali se průběžně vlažnou vodou. Něco na tom všem bude, nemyslíte?