646216c5316b2obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Mirka
Před porodem jsem byla opravdu hodně štíhlá. Až mě někteří lidé podezřívali z anorexie. Během těhotenství jsem měla opravdu velký apetit a výsledkem bylo dvacet kilo nahoře. Bláhově jsem si myslela, že většinu nechám v porodnici a zbytek půjde dolů sám kojením. No, to se úplně nestalo. Dva roky po porodu mám stále deset kilo nahoře a lhala bych, kdybych řekla, že mě to netrápí. Jenže jsem líná něco se sebou dělat a můj apetit zůstal i po porodu velký, takže jsem vlastně ráda, že ještě víc nepřibírám.

Nikola
Zatímco před porodem jsem strašně řešila, jak vypadám, jestli mám dokonalý make-up nebo jestli nemám třeba deko navíc. Po narození syna to šlo všechno stranou. Vůbec se nemaluju, vlasy nosím většinou v culíku, a přestože postava se mi vrátila do předporodního normálu, stejně nosím pohodlné tepláky. Čas od času se ráda upravím, ale opravdu jen výjimečně. Jinak mě to nezajímá a úplně se mi změnily priority.

Jana
Vychovala jsem a odkojila čtyři děti, takže si asi dovedete představit, jak vypadala moje prsa. Ta pro mě byla opravdu velkým zdrojem mindráků. Vytahaná, neforemná. Až mi manžel jednoho dne řekl, že už to nechce poslouchat a ať si dojdu na plastiku, že mě v tom podpoří. Sice jsem se hrozně bála, ale nakonec jsem si nechala nová prsa udělat a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí. Moje sebevědomí se ohromně zvedlo a zase si připadám hezky a přitažlivě.

Monika
Strie, kterými mám poseté celé břicho, sice nevypadají nijak hezky, ale největší změna, která mě po porodu potkala, se netýká vnějšku, ale vnitřku. Já, která jsem milovala sex a mohla jsem ho mít pořád, se nedokážu vzrušit. Dole je to jako na Sahaře. Sice se to dá trochu zlepšit lubrikantem, ale ten nepomůže, abych si to užívala. Ztratila jsem i libido, což manželovi samozřejmě hodně vadí a vlastně i mně. Pořád jsem doufala, že se to časem spraví, ale rodila jsem před rokem a je to pořád stejná hrůza. Můj gynekolog to neřeší ani mi nic kromě lubrikantu neporadil, takže se budu muset obrátit na nějakého jiného odborníka.

Erika
Jestli jsem byla na něco opravdu pyšná, tak to byly moje vlasy. Dlouhé, husté, každý mi je chválil. Po porodu jsem byla připravená na to, že mohou více vypadávat, ale mně začaly padat opravdu extrémně. Vyčesávala jsem celé chomáče a postupně se mi na hlavě objevovaly i lysiny. Byla jsem z toho úplně mimo, naštěstí jsem měla velkou oporu v manželovi a radost mi dělala i dcerka. Snažila jsem se soustředit na důležitější věci, jedla jsem vitaminy a do půl roku se to naštěstí dalo zase do pořádku.

Alena
Věděla jsem, že po porodu má řada žen problémy s udržením moči, protože je dole všechno oslabené, ale to, co se stalo mně, mě opravdu neuvěřitelně zaskočilo. Nebyla jsem schopná totiž udržet stolici. První dva týdny jsem nechodila s malou ani na procházku, protože jsem se bála, že mě někde přepadne velká potřeba. Vůbec jsem se neradovala z miminka, skoro nic jsem nejedla a byla jsem na zhroucení. Naštěstí se to během čtrnácti dnů o dost zlepšilo. Po půl roce pořád není svěrač stoprocentní, ale cvičím na pánevní dno a vidím, že se to pořád zlepšuje.

Zdroje: respondentky redakce

Čtěte také: