Televize – zázračná bedýnka, která jediným otočením knoflíku či zmáčknutím dálkového ovládače zbaví vaši domácnost nepříjemného ticha, stane se vaším společníkem v samotě všedních dní nebo prostě jen nástrojem zábavy a odpočinku po celodenní vyčerpávající práci. Se vstupem tohoto technického zázraku do domácnosti zmizely z našich domovů černé “povídací” hodinky, u mnohých nahradila knížky a někteří si už den bez ní ani neumějí představit.

Je o mnoho jednodušší posadit se před ni, vzít si něco dobrého k snědku a poručit: “Bav mě!” Samozřejmě, jak je naším dobrým zvykem, budeme remcat a kritizovat, jak jsou ty které pořady hloupé, ale k tomu, abychom ji vypnuli, se nepřimějeme. Což je samozřejmě věc každého z nás.

Ovšem v poslední době se po vzoru západních sousedů snažíme umístit televizi do každé místnosti. A jak to tak vypadá, zanedlouho bude samozřejmostí snad i na záchodě. Co kdyby nám za těch deset minut, co tam strávíme, unikl kus čtyřistapadesátéhošestého dílu mexické telenovely. Nesoudím, je mi celkem jedno, kam si kdo televizi dá a co s ní dělá. Nicméně i odborníci se shodují, že asi nejnevhodnějším místem pro modrou záři magické bedýnky je ložnice a dětský pokoj.

Televize v dětském pokoji:

  • Nešvar dnešní uspěchané doby, kdy rodiče, zavaleni prací, raději odloží své dítko k televizi se slovy: “Koukej a neruš.”
  • Výhodou je, že nemusíte koukat neustále dokola na synovu oblíbenou pohádku o Bořkovi staviteli ani na Snowborďáky, z nichž starší dcera dokáže spolehlivě odcitovat veškeré dialogy.
  • Nevýhodou je, že nemáte kontrolu nad programy, které si vaše dítko vybírá ke sledování. Navíc televize v pokojíku svádí k neustálému sledování všemožných pořadů, i když třeba jen jako zvuková kulisa.
  • Rozhodně byste neměli dopustit, aby vaše ratolest usínala při záři televizoru. Naučte ji raději si před spaním chvilku číst, nebo dětem čtěte sama.

Televize v ložnici:

  • Pokud máte televizor opravdu v každé místnosti, hrozí vám i to, že přestanete trávit společný čas s rodinou, i kdyby třeba jen sledováním televize. Nebudete muset hledat program, který by vyhovoval vám všem, ale raději se rozdrobíte do místností, každý za tím svým.
  • Ložnice by měla být oázou klidu po celodenním stresu, místem, kde máte s partnerem své soukromí, a místem, kde můžete relaxovat a odpočívat. 
  • A podle odborníků tím také trpí váš sexuální život! Ten je mnohem bohatší, pokud usínáte s partnerem společně a ne při televizi.

A jak jste na tom s televizí vy? Také ji máte v každém koutě bytu a děláte vše pouze při ní, nebo se vás naopak nedotýká a berete ji jen jako společníka za dlouhých zimních večerů?