Možná u vás funguje televize jako neustálá kulisa, nezdá se to nijak vážné, ale přece jen. Nejspíš vázne vaše vzájemná komunikace, protože sedět vedle sebe s očima upřenýma na nicneříkající program je uklidňující a nenamáhavé… Navíc televizní kulisa je v určitých situacích zdrojem neustálého hlukového stresu, v době, kdy je každý kousek ticha vzácností se zahlcujeme rádiem a televizí. Jak vlastně zpívají venku ptáčci?

 

Sledování televize není špatné

Televize není nic špatného, je zdrojem cenných informací a vlastně i relaxace, když se díváme na nezávazné příběhy nejrůznějších televizních hrdinů.

A nejeden člověk se těší i na nekonečné seriály, protože může porovnávat svůj a jejich život.

 

Ideální televizní ležák

Je vaše komunikace na bodě nula, maximálně na bodě jedna? Co je k večeři, je v lednici pití a v kolik zítra přijdeš… to jsou možná ty nejčastější a jediné otázky. Ale nedozvíte se, jak se cítíme, jak bylo v práci, co legračního či naopak smutného jsme se dozvěděli…?

Ostatně, v seriálech se taky na televizi celý den nekoukají, nebo jo? Pak by totiž seriál byl takříkajíc o ničem… A vy nejspíš patříte mezi ty tzv. „vděčné televizní diváky“, kteří vypadají jako gaučoví ležáci s pivem či chipsy u ruky. Ostatně, jak vypadá ideální divák? Jako zrající ležák, nebo je to zvídavý člověk, který se dívá málo, ale své pořady si pečlivě vybírá?

 

Riziko pro slabé povahy – televizní zprávy

A to nemluvíme o negativních zprávách, po shlédnutí televizních novin mají citlivější jedinci se sklonem k pesimismu pocit, že nemá cenu žít v tomhle prohnilém světě… Není lepší si raději přečíst kousek z oblíbené knížky? Ono se to možná zdá jako velmi banální, ale naše podvědomí si schovává všechny tyto negativní pocity ze světa kolem sebe, a pak není k depresím daleko.

 

A když už se na tyto zprávy díváte, uvědomte si, že média schválně vybírají ty negativní zprávy, jsou bulvární, jsou žádané, každý se rád podívá na cizí neštěstí.

Ostatně, zprávy plné štěstí a optimismu by asi byly televizním propadákem. Je to byznys a komerce, stejně jako většina klamavých reklam, kterým nemůžeme věřit. Přistupujte k televizním zprávám stejně jako ke komerční reklamě, která má mít jediné – efekt.

 

Vybírejte programy

Začněte si proto vybírat programy, na které se bude společně nebo i jednotlivě dívat. Stanovte si pevnou dobu sledování televize, a tu dodržujte. Výjimky jsou možné, ale ne pravidlem.

 

Po skončení programu si povídejte o tom, co jste viděli. Když se na televizi díváte jen tak, často ani nevíte, na co se díváte, ale důležité je, že prostě sedíte a díváte se… Hlavně pro děti je dobré si o ději popovídat, nebo vám ho mohou třeba u mytí nádobí převyprávět. Můžete se třeba předhánět, kdo si zapamatoval více podrobností. Tato metoda vyřeší dva problémy jednou ranou. Za prvé se vyhnete bezhlavému sledování běžících obrázků a za druhé si procvičíte mozkové buňky a paměť tím, že budete bedlivě sledovat pečlivě vybraný program.

 

Televize přes internet?

Také řešení, vybírat si pořady podle momentálního zájmu a ihned se na ně podívat je časově efektivní a celkově to ubírá zbytečně strávený čas před obrazovkou. Navíc můžeme cíleně sledovat pouze typ informací, o které máme zájem. A je to nejspíš i cesta do budoucnosti, takže dosavadní archív našich televizí se třeba jednou přesune i na televizní obrazovku.


A pokud jste si od televize v létě krásně odvykly, přeji vám, ať vám to vydrží!!!

Jste televizní maniak? Na co se nejčastěji díváte? Co si myslíte o letním televizním programu? Který pořad vám chybí, nebo který naopak přebývá?

 

Reklama