Co by čtenářku s nickem telelot nikdy v životě nenapadlo? Schválně jsem nechala titulek otevřený, abyste si přečetly celý příspěvek. Opravdu stojí za to :)

Tak pro mě je toto téma dnes obzvlášť aktuální, dcera je právě teď u ústní maturity.
Já mám to štěstí, že pracuji v oboru, který jsem vystudovala, odmalička se mi líbila kancelářská práce (chodila jsem se spolužačkou za její mamkou do přijímací kanceláře v lázních a byla jsem bez sebe blahem, když mě nechala „ťukat“ na stroji), takže jsem šla na ekonomku a v kanceláři jsem dodnes. Sice jsem se hned po maturitě hlásila na vejšku, ale nijak zvlášť jsem se na přijímačky nepřipravila a taky to podle toho dopadlo. Další rok už jsem to nezkoušela a byla se svou prací spokojená.

Až donedávna... nastoupil nový jednatel, v pořadí pátý za mého působení, a nestačili jsme se všichni divit. Seškrtal počet THP pod absolutní minimum, přeorganizoval pracovní pozice, co dřív dělali 2, musí dnes zvládnout 1 a ještě navíc další práce s původní pracovní náplní nesouvisející, po ekonmce-účetní se chce, aby v programu MISIS (mapy) označovala pozemky, na kterých je práce hotová... Určitě i díky tomu je tu každou chvíli někdo nemocný (blbá nálada, stres), s chřipkou nebo angínou marodit samozřejmě nejdeme, tak max. 2 dny dovolené spojené s víkendem, aby se člověk dostal z nejhoršího, no a pak to doklepáváme v práci:o(, ale pár kolegů dohnaly vzniklé zdravotní potíže až na operaci.

Během 1,5 roku jsem na třetí pracovní pozici, původní místo jednatel zrušil a přesunul mě na jiné (paní poslal do předčasného důchodu). Pak následovala další organizační změna, přesuny celých středisek, což se mě zase týkalo. Nadšená jsem nebyla, ale co se dá dělat, že? Rozhodla jsem se, že nebudu čekat se založenýma rukama na další akci, až se zase místo „zruší“ a nové už nebude a ve 41 letech se pustila do zvyšování kvalifikace, abych při případném shánění místa byla uplatnitelná na pracovním trhu. Stejně stará kamarádka, s maturitou z gymplu, je bez práce už pár let. Pracovala 20 let u advokátky, jenže ta odešla do důchodu, kancelář zrušila a kamarádka zůstala bez místa. S maturitou před čtvrtstoletím se nechytá, všude v administrativě chtějí alespoň Bc. nebo VOŠku.

Tyto 2 okolnosti (kamarádky situace a nový jednatel) mě „probudily“, takže teď končím druhák na VŠ, obor veřejná správa a regionální rozvoj. Nikdy před tím mě to ani ve snu nenapadlo, ani bych to do sebe neřekla, že to dokážu, při zaměstnání a rodině. Někdy je to dost náročné a už bylo pár chvilek, kdy jsem to chtěla vzdát. Před vánoci jsem nezvládla 3 zkoušky za sebou a měla chuť se na to vykašlat. Pak v lednu během dvou týdnů mě čekalo šest zkoušek najednou, z toho 2 v Praze, ale UDĚLALA!! Manžel mi naštěstí pomáhá, fandí a má ze mě radost :)

Dceru nenutím, aby studovala, jen jí jdu vlastním příkladem, jak je to pak „na stará“ kolena náročné, časově, fyzicky i finančně. A snažím se jí nenásilně přesvědčit, aby využila faktu, že má ještě pracující rodiče, kteří jsou schopni a ochotni ji na studiích živit :)

Holka právě volala, že udělala angličtinu a češtinu, za hodinu ji čeká ekonomie a účetnictví, tak jsem jak na trní, držte nám palce :):)

Hezký den přeje telelot

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

Milá čtenářko, hlasitě tleskám!!! Vaší chuti, odvaze a odhodlání, nevzdat se bez boje. Studiem jste si prodloužila mládí a pevně věřím, že své znalosti uplatníte. Velký potlesk patří samozřejmě také dcerce. Pokud má takovou maminku, maturitu zvládne hravě, levou zadní!
Obě vás moc zdravím a děkuji za báječný příspěvek.
Saša

Téma dnešního dne. Je pro život důležité vzdělání?

 • Tato otázka se týká nás i našich dětí, protože nikdy není pozdě.
 • Pracujete v oboru, který jste vystudovala?
  Ve kterém jste se vyučila?
 • Trváte na tom, aby vaše děti studovaly?
 • Jaký studijní (učební) obor je v dnešní době podle vás nejvhodnější?
 • Nutili byste své dítě do studia, i kdyby na to nemělo?
 • Jsou na vedoucích pozicích lidé, kteří tam vůbec nepatří a naopak?
 • Znáte nějaký takový příklad?
 • Šla byste studovat i na stará kolena, pokud by to bylo potřeba?
 • Zastáváte názor, že politika státu je určena stupněm vzdělanosti národa?

Vše o studiu piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, bystřícím mozek. :)
Staré dobré dřevěné šachy a pro případné budoucí mediky knihu nakladatelství Ikar: Neuvěřitelné medicínské případy.

sachykniha

Reklama