Léto už běží naplno a s ním nastal čas vytoužených dovolených. Mnozí z nás mají namířeno do různých koutů světa. Někteří si dovolenou bez mobilního telefonu v zahraničí neumí ani představit, jiní chtějí alespoň krátkým hovorem poškádlit kolegy v práci a někdo je jistější, má-li mobil po ruce pro případ nouze. Jak to ale v cizině funguje? Co všechno vlastně o tzv. roamingu potřebujete před cestou vědět? Pro telefonování z dovolené jsme pro vás připravili několik užitečných rad.

 

Než se vydáte na cestu

V dnešní době už není problém použít svůj vlastní telefon s tuzemským číslem téměř v celém světě. Vyrazit však jen tak do zahraničí a nezjistit si, jak to v cílové zemi s mobily je, může připravit nejedno zklamání. V horším případě vám telefon nebude fungovat vůbec nebo se po návratu dočkáte nepříjemného překvapení ve formě účtu se závratnou sumou.

Předtím než sbalíte kufry a nasednete do letadla si nezapomeňte ověřit, zda máte u svého operátora aktivován roaming. Důležité je také překontrolovat si, zda váš telefon v zemi, kterou se chystáte navštívit, funguje. To můžete snadno například na www.cz.o2.com. Pomocí vyhledávače si přesně podle cílové země a typu telefonu zjistíte, jak to s vaším mobilem vlastně je. Pokud se váš telefon nedokáže naladit na tamní síť, není ještě třeba zbavovat se jej a kupovat nový. Správný přístroj se dá i pronajmout, například prostřednictvím služby O2 Rent. A ještě malá rada; než zavoláte svým blízkým z dovolené, přesvědčte se, že máte číslo uloženo v mezinárodním formátu. Pro volání do české mobilní nebo pevné sítě je nutné mít před číslem předvolbu +420.

 

Volání ze zahraničí je opravdu pro každého

Při cestách do zahraničí už nemusíte bojovat se stresem z drahého volání. Někteří operátoři s příchodem léta nabízejí mnohem výhodnější podmínky pro volání domů. Například smluvní zákazníci i zákazníci předplacených karet O2 mohou využít speciální nabídky letních roamingových služeb. Nyní mohou telefonovat až ze čtrnácti prázdninových destinací za pouhých 11,78 Kč za minutu. Za tuto bezkonkurenční cenu se lze dovolat z například z Chorvatska, Španělska, Francie, Slovenska, Itálie i dalších mimoevropských oblíbených destinací jako Egypt, Tunisko, Malajsie či Thajsko. Na příchozí hovory je k dispozici celá půlhodinka měsíčně zdarma a i poté zůstává cena na příjemných 5,95 Kč za minutu. Výhodná cena platí ve všech zahraničních sítích. Odpadá tak starost se studováním ceníku a složitým zjišťováním konkrétní ceny za hovor podle země a operátora.

 

Něco o eurotarifu

Eurotarifem, který vejde v platnost v srpnu letošního roku, určuje Evropská unie maximální ceny pro roamingové volání v rámci EU a dalších přidružených zemí. Eurotarif nabízí všem cestovatelům regulované roamingové ceny závazné pro všechny operátory. Je sice cenově výhodnější než standardní roaming, ale méně výhodný než většina speciálních nabídek operátorů. Navíc se týká pouze členských zemí EU a nezávislých ekonomicky silných zemí, jakými jsou například Norsko či Lichtenštejnsko. Do nich však nepatří většina z hojně navštěvovaných prázdninových destinací, jakými jsou například Chorvatsko či Egypt.

 

 

Odchozí hovory

Příchozí hovory

SMS

MMS

Eurotarif

0,49 eur za minutu (bez DPH)

0,24 eur za minutu (bez DPH)

není regulováno

 

 

Klasické pohlednice už netáhnou

Klasickým pohlednicím už odzvonilo. Kromě volání můžete svým blízkým zprostředkovat atmosféru vaší dovolené také pomocí SMS či MMS zpráv. Postup odesílání z ciziny je stejný, jako kdybyste zprávy posílali z domova. Pozlobte své kolegy z práce škodolibým vzkazem nebo mobilní pohlednicí z rozpálené pláže.

Reklama