Nadměrnému hluku jsme vystavení ve velké míře, a to tak často, že už si to ani neuvědomujeme. Teprve ve chvíli, kdy se kolem čas od času rozprostře hrobové ticho, zjistíme, jak velkému hlukovému znečištění běžně čelíme.

I přesto, že člověk hluk tolik nevnímá, má na něj negativní vliv, klesá kvůli němu výkonnost, zpomaluje se prováděná činnost, roste nepozornost, napětí a zhoršuje se koncentrace. Výsledkem je snížení pracovního výkonu, zvýšení rizika úrazů a nárůst agresivity, což narušuje vztahy na pracovišti. 

5cb46dfdd1784image.png

Zdraví trpí

Obecně lze říct, že hluk o intenzitě 60 dBA ruší v práci, snižuje schopnost soustředění, unavuje, vzbuzuje nervozitu a narušuje odpočinek. Podle výzkumů přispívá i k rozvoji některých civilizačních chorob, zejména hypertenze a kardiovaskulárních chorob.

V intenzitě kolem 70 dBA už hluk omezuje pochopení řeči a při ještě vyšší intenzitě může způsobit přechodné nebo trvalé poškození sluchu.

Není hluk jako hluk

Vědci zjistili, že spíš než intenzita a délka trvání hluku je z hlediska stresu mnohem podstatnější jeho povaha. Mnozí nemají problém se soustředěním ani v hlučné kanceláři a jejím přirozeném „cvrkotu“, ale „společenský“ kolega je naprosto vyvede z rovnováhy. Pokud totiž sedíte vedle někoho, kdo často telefonuje, nebo u koho se neustále stavují kolegové na kus řeči, je to nesmírně rušivé.

Když se potřebujete na práci opravdu koncentrovat, návrat do plného soustředění po vyrušení vždy zabere několik minut. Průzkum společnosti Cambridge Sound Management ukázal, že  komunikací spolupracovníků v kanceláři je rozptylováno téměř 30 % pracovníků. Více tím trpí muži.

„Pokud jde o snížení produktivity práce, na vině není obecně hluk. Vadí nám zejména srozumitelná řeč,“ upřesňuje Andrej Hronec ze společnosti Audiopro, která Cambridge Sound Management v ČR zastupuje.

„Zatímco stálá hladina „šumu“ v kavárně nebo letištní hale nám nevadí a nerozptyluje nás, třeba i tlumený hovor kolegy u vedlejšího stolu nás zcela vytrhne ze soustředění. Ještě horší jsou telefonáty, protože náš mozek funguje tak, že pokud slyšíme jen polovinu konverzace, zabývá se tím, co říká druhá strana a snaží se to domyslet. Pak nám trvá v průměru 10 minut, než se znovu dokážeme koncentrovat na svou práci,“ dodává Hronec. 

Reklama