Jsem z toho trochu zmatená. Ještě nedávno se všude mluvilo a psalo o tom, že lidé mají hodně pít, ideálně víc než dva litry tekutin denně, někde se dokonce doporučovaly i tři litry tekutin. Teď se zase objevují názory, že moc pití organismu škodí. Jak to tedy je? Asi jako se vším: nic se nemá přehánět.

drinkPodle odborníků každý organismus potřebuje příjem tekutin. Ale kolik?

„Velmi žádoucí je dostatečný příjem tekutin, 6 až 8 sklenic nealkoholického nápoje denně pokud možno v pravidelných intervalech. Ideální je druh těchto nealko nápojů střídat, nezaměřovat se pouze na např. minerální vody, ale pít i ovocné čaje, obyčejnou vodu, ředěné ovocné šťávy spíše než slazené a ochucené limonády,“ říká prof. MUDr. Sylvie Opatrná, PhD. z I. Interní kliniky Lékařské fakulty UK v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni. Celkově by tedy měl zdravý člověk vypít asi 1, 5 až 2 litry tekutin denně, tedy za normálních okolností a počasí.

A je dobré střídat množství tekutin? Někdy vypít jen půl litru, další dva dny třeba dva litry... „Ne, to není nutné ani vhodné. Příjem tekutin je potřeba zvyšovat jen při horkém počasí nebo velkém fyzickém výkonu, kdy se člověk hodně potí, tam je ale vhodné doplňovat i soli (např. bujón),“ dodává prof. MUDr. Sylvie Opatrná, PhD. Ta nemůže doporučit ani žádné pročišťování ledvin, kdy bychom se několik dní takzvaně prolévali velkým množství tekutin.

Z toho všeho vyplývá, že ani pití se nemá přehánět, lít do sebe zbytečně tekutiny organismu rozhodně neprospívá, protože to zatěžuje ledviny, stejně jako nepít vůbec. A jak to máte vy?

Téma dnešního dne: Jak pijete?

  • Pijete hodně, nebo málo?
  • Kolik litrů tekutin vypijete za den?
  • Jak pijí vaše děti? Musíte je nutit, nebo pijí dost?
  • Co si myslíte o tom, že by člověk měl vypít víc než 3 litry tekutin denně?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Jedna z vás tentokrát získá čaje Jemča, a to Kolekci zelených čajů a Kolekci čajů Pigi. Abyste dodržovaly ten pitný režim. :-)

Jako vždy pište na adresu redakce@zena-in.cz, a to do dnešních 14.30 hodin. Předem děkuju a přeju hezký den!

caj4caj5

Reklama