Vědci se v posledních letech zabývají otázkou, jak tuto překážku překonat a umožnit zdraví prospěšným bakteriím fungovat efektivně ve střevech. S velmi nadějnou odpovědí přišli britští vědci, kteří zvolili metodu tzv. vodní báze. Její podstatou je, že živá probiotika jsou uchována v roztoku a trávicím traktem tak projdou velmi rychle. Do střev tedy dorazí v plné síle.  

626fae976ba79obrazek.png
Foto: pixabay.com

„Suspenze tvoří přirozenou výživu bakterií a zároveň ochranu před vlivem žaludečních šťáv. Jde o kapalný nemléčný suplement, který prochází žaludkem, aniž by vůbec spustil proces trávení,“ vysvětluje Martin Benko, MSc. ze společnosti Bencos, která u nás jako jediná distribuuje produkty Symprove. Ty jsou založené právě na zmíněné vodní bázi a mají tak větší šanci projít do střev nepoškozená trávením. Tento fakt potvrdila studie provedená na britské University College London (UCL). Vyplývá z ní, že probiotika založená na tekuté bázi si při průchodu trávicím traktem vedou lépe než ta sušená. „Testované výrobky na bázi tekutin vykazují lepší výsledky, pokud jde o přežití bakterií, ve srovnání s testovanými výrobky sušených produktů,“ konstatují výzkumníci Mansa Fredua-Agyeman a Simon Gaisford s tím, že probiotické bakterie jsou schopny bez větších ztrát překonat nehostinné prostředí žaludečních šťáv a dostat se až do střev.

la2.jpg
Foto: pixabay.com

Živá probiotika působí proti patogenům
Nezdravý životní styl, stres či nadužívání antibiotik má neblahý vliv na prostředí v našich střevech a kvalitu tzv. mikrobiomu. Rovnováha v zastoupení jednotlivých kmenů bakterií je důležitá pro celou řadu procesů v našem těle a dokonce se obráží i v naší psychice. Její porušení se naopak projevuje celou řadou zdravotních komplikací. Kvalitní probiotika mohou tuto rovnováhu obnovit a mají i potenciál efektivně eliminovat škodlivé patogeny, jako je například Clostridium difficile. Tato bakterie se často ve střevech přemnoží po antibiotické kúře a vyvolává průjmy, ve vážnějších případech i nebezpečnou enterokolitidu. V souvislosti s tím vyznívá nadějně prohlášení profesora Simona Gaisforda z University College London: „Nejnovější data ukazují, že probiotika Symprove mají v laboratorním prostředí jasný inhibiční efekt na patogeny, včetně Clostridium difficile a MRSA (kmeny bakterie Staphylococcus aureus, které získaly rezistenci vůči antibiotiku meticilinu). Toto je rozhodně velmi důležitý první krok vedoucí k používání prospěšných živých bakterií jako součást péče o pacienty s potenciálně život ohrožujícími infekcemi.“ Jelikož jsou zmíněná živá probiotika Symprove uchovávána ve vodní suspenzi, vyžadují speciální péči a nesnesou delší skladování, proto je není možné koupit v běžných lékárnách. „Jsme v přímém kontaktu s každým zákazníkem a klientům posíláme přímo na adresu jednotlivé měsíční kúry, tak aby měli jistotu, že dostávají skutečně živá a čerstvá probiotika,“ doplnil Martin Benko, MSc

Reklama