Jeho jméno znamená v překladu „Ten, který zná tajemství noci“. Na pražském Proseku mu ale kamarádi neřeknou jinak než Honza. Babička a tatínek je z Peru. Maminka je Češka, ale žije v Kanadě. Má částečně krev indiánů kmene Chippewa. Jeho přítelkyně je Češka. Honza je Indián.

hoNěco vám řeknu hned za začátku, seděla bych s tímhle mužem a povídala klidně tři dny a pořád bych se měla nač ptát.

Když mám teď sedět u počítače a celý rozhovor pro vás napsat, nevím. Ne co vybrat, ale co vypustit.

Jeho černé oči člověku připadají jako oči dítěte. To, co říká, má hlavu i patu, a navíc snad každou větou nutí člověka přemýšlet.

V životě jsem osobně nemluvila s indiánem, když nepočítám ty milé chlapíky u stánku s CD a jejich hudbou, která se mi líbí.

Jsem ráda, že jsem ho poznala. V noci jsem přemýšlela o všem, co říkal, a hlavně jak vyrovnaně a jistě to říkal.

Některé jeho věty a slovní obraty se mi nechtělo upravovat, protože v původním balení byly nějak malebnější.


Co Tě přivedlo do Čech, Honzo?
Já už jsem byl v hodně zemích. Procestoval jsem celé Státy, Kanadu, Mexico, Peru, byl jsem v Uzbekistánu i v Tibetu. Tady jsem dva roky. Už teď jsem se tady zdržel nejdéle. To bude Terezkou asi…

Terezka je přítelkyně?
Ano.

Je Češka, viď? Proč právě Češka?
Já neřešil zprvu, jakou ženu budu upřednostnit. To přišlo samo a jsem rád, že jsem byl tam, kde to přišlo.

Tak jinak. Jaké jsou Češky ve srovnání třeba s Kanaďankami?
Malé (smích). Ba ne, veselé hlavně a taky hodně rychlé. Terezka rychle myslí a rychle mluví. Rychle poslouchá a rychle rozhýbe jazyk. Ona snad nikdy nespí.

Jak dlouho jste spolu?
Už to bude rok. V... únoru.

Zeptám se, jak jsi přišel k jménu Honza?
To vzniklo z mého jména... Hon-noa, a jeden milý člověk se smíchem řekl: „Jo, to je Honza – to je snadný.“

Co znamená tvoje pravé jméno a jak jsi k němu přišel?
Teka-Hon-Noa-Tono
znamená „Ten, který zná tajemství noci“. Některé kmeny dávají jména podle událostí, které předchází narození, nebo se také jméno získá od klanové matky. Když pak člověk odejde, jeho jméno většinou odchází s ním.

A ty znáš tajemství noci?
Já jsem se narodil, když byla noc a byl úplněk a kolem měsíce byl kruh. Druhý den nato přišel déšť a vítr. Tatínek to věděl.

Máš maminku Češku, viď?
Ano, ona je z Hroš, Hoš, Horošovkáho týna – to je hrozný to vyslovit. Otec je z Peru, ale krev nám proudí také postižená krví Chippewa.

Maminka mluví česky?
Mluví česky, anglicky, finsky, zná mnoho nářečí a jazyků, také zná mluvit španělsky.

Co tě přivedlo do Čech a vůbec do všech zemí, kde jsi byl?
To je tradice. Poprvé je to obchod, podruhé nutnost mluvit s hodně lidmi z hodně zemí. Poznat, co je potřeba komu říkat a vysvětlovat.

A jsme u toho. Vaše filozofie, vaše víra, mayský kalendář, proroctví Hoppi, budu se hodně ptát...
Já to čekal. A těšil jsem se na to.

Vidíš? Mám mayský kalendář na krku, věřím, že se něco stane. Chci se ale zeptat tebe a hlavně, Honzo, o čem mluvíš s těmi lidmi v těch zemích?

Ukázala jsem Honzovi svůj klenot na krku, který končí rokem 2012. Díval se, zkoumal a pravil:p

To je pro turisty odlitek a je ho asi tak, jako bys vzala drobek z rohlíku. Není to kalendář, je to jedno slovo z něho. Kdybys nosila ten kalendář opravdu na krku, nemohla bys udělat krok.

Tak je to k ničemu? Mám to už deset let...
Ale není, je dobře, že na věci myslíš, a jedno, jak věc vypadá zvenku. To je prostě, jako bys na krk dala slovo „roky“, nebo třeba „etapa“, víš? Ale co je díky tomu v tobě, je důležité. Je to moc složité, ale moc chytré.

Dobře, a co je tedy potřeba vysvětlit, nebo říkat právě Čechům? Jací jsme tvým pohledem?
Budu vám dodržovat kvůli Tereze. (smích)

V pořádku… :-))
Čech si nic nedělá z věcí, ale z druhé strany bere všechno vážně. Dlouho jsem si na to zvykal. Vypadá to, že jinde lidé víc přemýšlí a méně žertují, ale je to naopak. Jste jako kniha, na které je jiný nadpis, jiný spisovatel a jiná slova uvnitř. Vy máte hodně humoru a myslíte jen co je doma a u vás v kapsách. Tak to vypadá. Když mluvíte vážně, není jasné, jestli jsou ty myšlenky vůbec vaše. Máte hodně od předků moudrosti, rozumíte, co říká příroda, přemýšlíte o tom, a pak uděláte něco jiného, než jsou slova ve vás. Mám vás rád, že se směju pořád. A smích, Michaelo, umí zabít i smrt.

Ou ou – škoda, že se nebožtíci tak málo smějí, to by to na pohřbech vypadalo jako ve varieté a nás by bylo víc než Číňanů…

Nemyslím, že tohle bylo tak vtipné. Nicméně Honza se smál hodně. Bylo to příjemné.

Honzo. a jak je to tedy s 21. 12. 2012? Co se stane?
Nic, co by se nedělo teď. Nemysli, že ten den bude jiný než jiné dny před a potom. Budou náročné všechny tak, jako jsou i teď náročné ve světě a na Zemi. Dokud se neočistí, budou dny náročné.

Neočistí od čeho?
Od zlého myšlení, od málo času, od lhostejnost, od hluchých, slepých, němých... od nerovnováhy a jedné strany, která je navrch.

Lidé jsou jako celek nemocní. Honbou za věcmi a výdobytky. Ohluchli k tomu, co říká Země. Voda si vezme všechno zlé, Země to pojme a zahrabe. My uslyšíme hlasy předků a také Otce a Matky. Je krásné pak žít a naslouchat i se dívat a milovat své děti i mrtvé…

Jíš maso, Honzo?
Jím zvířata, proč bych nejedl? Zvíře ví, že je k jídlu, a netrápí se tím. Trápí se, že nikdo neví, jak se jmenuje, a nikdo s ním nepromluví. Rádo se dívá a naslouchá tomu, kdo ho uspává, aby nezemřel.

Mluvíš o úctě?
Vidíš, že vy přemýšlíte. Je to tak. Poděkovat a zabít, rozloučit se, poslat spát, ale nepošlapat. To je celé.

Myslíš, že tohle se lidé ještě mohou naučit?
Jistě.

Máš možnost promluvit s poměrně slušnou řádkou lidí nejen z Čech, prostřednictvím tohoto rozhovoru. Co jim řekneš?

Vezměte si teď ze slov Teka-Hon-Noa-Tony, co myslíte, že chtěl říct. Upravovat jeho věty nebudu, protože tak nějak podle něho vznikla mystifikace kolem 21. 12. 2010. Neudělám stejnou chybu.

Tady jsou:

Držte si ten smích, který léčí Zemi. Držte si tradici a zvyky předků. Pamatujte slov otců a matek. Vaše minulost vytvořila přítomnost a přítomnost bude vaší budoucností. Méně mluvte a více naslouchejte. Když spadne pírko před vás, netřeba hledat dravce a zvedat hlavu, vezměte si ho, je vaše.  Bude jako hvězda, která chrání vaše děti i vás.

Zemi trápí voda, protože lidé trápí vodu. Ohlédněte se a tam jsou odpovědi, za vašimi zády. Řešení leží tam, kde je začátek  - a konec nikdo neurčil... není v mayském kalendáři a není v televizi ani u prezidenta.

Národ bude takový, jaký bude každý jeho člověk uvnitř něho.

Země bude brzy taková, jaké národy si ponechá.

Reklama