S tejpováním se většina lidí již setkala prostřednictvím televizní obrazovky nebo z pozice fanouška na všelijakých sportovních akcích. Přestože o něm mnoho lidí slýchá jen zřídka, jde o velký boom v oblasti fyzioterapie, a to nejen té sportovní. Uplatnění najde jak u natažených svalů, tak u bolavých kloubů v pokročilém věku, a navíc může jít o barevný módní doplněk.

Tejpování ramene

„Tejpování je aplikace textilních pásek - tejpů (elastických nebo tuhých) na kůži s cílem zlepšit funkci lepené oblasti (elastické­kineziologické tejpy) či jí poskytnout mechanickou podporu ve formě fixace (pevné tejpy),“ jak říká fyzioterapeutka Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport. Aplikace barevných elastických pásek je ve světě již velmi známou procedurou, její počátky se datují mezi 70. a 80. lety dvacátého století v Zemi vycházejícího slunce. Za několik desítek let, konkrétně v roce 2009, se dostalo tejpování elastickými tejpy do českých luhů a hájů.

Ve své podstatě jde o nenáročnou techniku, která je vhodná téměř pro každého. Největší výhodou těchto barevných pásek je jejich schopnost pomoct postiženému místu od bolesti, otoku, a zároveň ho neomezovat v pohybu například na rozdíl od ortéz apod. S tejpováním se člověk může setkat v ordinaci fyzioterapeuta, ortopeda, neurologa nebo třeba u veterináře. „Kineziologický tejp je unikátní kombinace elastického vlákna polyuretanu a 100% bavlny, která pružné vlákno omotává, chrání. Dále obsahují jen lepidlo z lékařské pryskyřice, která je v populaci velice dobře snášenou substancí. Kineziologický tejp nemá oproti fixačnímu za primární cíl segment fixovat, ale zlepšit či nastartovat přirozené autoreparační schopnosti organizmu.“ Jitka Kobrová dále uvádí, že tuto pružnou pásku si v některých případech může běžný člověk za pomoci návodu aplikovat sám, ale v případě obtíží, jako jsou bolesti zad či kolene, je vhodné navštívit specialistu, aby určil zdroj bolesti, její původ totiž nemusí být vždy tak jasný, jak se zprvu zdá.

Tejpovací pásky jsou v dnešní době dostupné na každém rohu, je ovšem třeba dát si pozor na to, kde si tejp zakoupit, pásky se od sebe mohou kvalitativně lišit: „Dnes se setkáte s tejpy i v supermarketech, kde je cena extrémně nízká, ale o kvalitu se již řetězec nezajímá. Levné tejpy často obsahují latex, lepidlo na kůži špatně drží, jsou málo pružné, způsobují kožní reakce. Obecně nedoporučuji kupovat tejpy pod 270 Kč za 5 m balení.“ Dalším poměrně častým dilematem je volba barvy tejpovací pásky, ovšem zdá se, že na barvě nezáleží, a jde pouze o osobní preference: „Technologický postup výrobců Temtex tejpů, které použivám, garantuje identické vlastnosti všech deseti barev, které vyrábí. Tedy všechny barvy Temtex tejpu mají stejnou přilnavost, pružnost, prodyšnost atd. Ostatní výrobci dělají tejpy i různě vzorované, takže se jedná spíš o design, zejména v našem „západním“ pojetí.“

Tejpování žebra

Tejpování pružnou páskou je tedy vhodné jak pro děti, dospělé, seniory, a dokonce i pro zvířata. Přestože jde o techniku na první pohled jednoduchou, lze na její aplikaci mnoho zkazit, počínaje chybami na počáteční úpravě pokožky (očištění, odmaštění a oholení) až po špatné přilepení tejpu. Přinejlepším se nemusí stát nic a nalepená páska bude mít efekt lékárenské náplasti - tedy žádný, a v nejhorším případě může špatně aplikovaná páska způsobit více škody nežli užitku, to znamená motání hlavy, pocity na zvracení nebo zhoršení místní bolesti, ale tato rizika hrozí zřídka a jsou většinou vázaná na chybnou aplikaci tejpu, jak říká fyzioterapeutka Jitka Kobrová.

„Nesporná výhoda tejpování oproti ostatním fyzioterapeutickým postupům je ta, že klient si terapii odnáší vlastně s sebou domů. V případě kineziologických tejpů tak může být prodloužen efekt ošetření svalů, rehabilitačního cvičení, centrace kloubu... až na 5 dní,“ na závěr uvádí Kobrová.

Reklama