Zdravotnictví zadarmo? Na to zapomeňte při nejmenším, jste-li v jiném stavu. Máte-li štěstí, vyjde vás prenatální období vašeho dítěte na několik stovek, jestli ne, připravte si tisíce.

Většina lékařů (jsou i světlé a morálkou vybavené výjimky) totiž využívá neznalosti svých pacientek a účtují si takzvané „nadstandardní služby“, které jim jako zcela standardní už jednou proplácí pojišťovna. Například konzultace po telefonu vám mnoho gynekologů zdarma neslíbí (požadují paušál kolem 6000 korun ročně nebo třeba 150 korun za jeden hovor), přitom jim je tato služba hrazena zdravotními pojišťovnami.

Účtovat vám také klidně mohou objednání na určitou hodinu. Za „nečekání“ zaplatíte také kolem 150 korun.

Nikdo nic neví

Potíž je, že u nás není zcela jasné, co je a není nadstandardní služba. Ani ministerstvu zdravotnictví se to zatím nepodařilo jasně vymezit, i když výše uvedené příklady jasné jsou.  A lékaři toho využívají a účtují pacientům jako nadstandard i to, co už si jednou zaplatili ve své zdravotní pojistce.

„U nás se platí za každou těhotenskou poradnu pět set,“ konstatovala pro MF Dnes recepční na pražské gynekologii Meda. A ženy tu částku, která se za celé těhotenství rovná zhruba čtyřem tisícům, ochotně zaplatí, aniž vědí, že ordinace ji má už jednou zaplacenou od zdravotní pojišťovny.

Co máte zadarmo

Těhotná žena má do 36. týdne nárok na prohlídku každé čtyři týdny. Poté až do porodu každý týden. Součástí je vždy sledování tlaku, hmotnosti a analýza moči kvůli cukrovce.

Do 12. týdne musí být provedeno komplexní prenatální vyšetření včetně testů na HIV. Hrazeny jsou tři ultrazvuky plodu. Také testy na syfilis, Rh faktor a kardiografický test plodu. Za fotografii plodu z ultrazvuku se platí asi 50 korun.

Reklama