BeSafe pásBabypoint představuje bezpečnostní pás pro těhotné ženy řidičky i spolujezdkyně BeSafe Pregnant: Pás, který chrání dva životy.

V těhotenství čelí většina nastávajících maminek celé řadě pochybností. Jednou z často kladených otázek mezi těhotnými je bezpochyby problematika bezpečného cestování v automobilu. Odborníci zabývající se problematikou používání bezpečnostních pásů u těhotných žen jednoznačně zdůrazňují, že správné připoutání a vedení pásu pod rostoucím bříškem je pro zajištění ochrany zdraví nastávající maminky i samotného plodu nezbytně důležité. Ideálním pomocníkem pro bezpečné a především také pohodlné připoutání těhotných žen bezpečnostními pásy v automobilu je těhotenský pás BeSafe Pregnant od předního norského výrobce dětských autosedaček společnosti HTS BeSafe, který na český trh od března výhradně dováží společnost Babypoint. Pás BeSafe Pregnant totiž vede spodní automobilový bezpečnostní pás pod břichem těhotné maminky, takže chrání nenarozené dítě již v prvních fázích těhotenství a nastávající matce přináší klid a pohodlí při jízdě autem, ať už jako řidičce, nebo spolujezdkyni.

Správné používání tříbodových bezpečnostních pásů v automobilech chrání nastávající maminky i samotný plod před vznikem závažných úrazů a zranění s následkem smrti. Bezpečnostní pás však musí být upevněn správně. „Mnoho těhotných žen nemá žádné vědomosti o správném použití bezpečnostních pásů, nebo mají obavy z jejich používání," říká MUDr. Jiří Kepák, CSc. z gynekologického pracoviště Úrazové nemocnice v Brně. Dle Jiřího Kepáka
i odborníků z HTS BeSafe musí vést spodní pás co nejníže, tedy pod těhotnou dělohou, a boční, resp. ramenní pás by měl vést pohodlně nad vrcholem bříška přes hrudník mezi prsy ženy. Stává se však, že spodní pás pod bříškem samovolně nedrží a posunuje se neustále nahoru. Proto společnost HTS BeSafe představila trhu unikátní pomůcku pro bezpečné cestování těhotných žen. S pásem BeSafe Pregnant drží spodní díl automobilového bezpečnostního pásu pod bříškem jakékoliv velikosti spolehlivě a pohodlně. V případě prudkého zabrzdění automobilu či dokonce při nárazu, kdy na ženu řidičku i spolujezdkyni může působit váha až kolem 4 tun, je tak vyloučeno riziko ohrožení plodu působením tlaku pásu, které hrozí při běžném připoutání. „Jsou-li pásy umístěny správným způsobem, tedy co nejníže pod dělohou, k čemuž ideálně slouží právě pás BeSafe Pregnant, k mimořádnému přenosu tlaku na dělohu nedochází a riziko poranění plodu je eliminováno," pokračuje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Pás BeSafe Pregnant výrobce doporučuje používat od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná.

Správné připoutání s BeSafe Pregnant

BeSafe pás BeSafe pás

BeSafe pás BeSafe pás

K velmi snadné instalaci pásu BeSafe Pregnant stačí položit ho na sedačku automobilu a pomocí pásku s přezkou ho připevnit kolem opěradla. Následně se nastávající maminka na sedačku s pásem BeSafe Pregnant posadí a připoutá klasickým způsobem tříbodovými bezpečnostními pásy. K bezpečné jízdě nyní chybí už jen to jediné, ale zato nejdůležitější. Stáhnout dolní automobilový bezpečnostní pás pod bříško, zacvaknout ho do úchytu pásu BeSafe Pregnant a zkontrolovat polohu ramenního automobilového bezpečnostního pásu. „Upnutí automobilových pásů musí být pohodlné, ani těsné, ani příliš volné," doplňuje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Pás BeSafe Pregnant byl testován dle požadavků evropské směrnice ECE R16, která řeší problematiku bezpečnostních pásů a zádržných systémů v dopravních prostředcích. Praktické instruktážní video znázorňující instalaci pásu BeSafe Pregnant naleznete na www.autosedacky-besafe.cz.


Používání bezpečnostních pásů dle MUDr. Jiřího Kepáka CSc. z brněnské Úrazové nemocnice
„Současný životní styl přináší nárůst počtu těhotných spolujezdkyň a řidiček, což vede rovněž k nárůstu počtu dopravních zranění v těhotenství. Příčinou až 70 % všech těžkých úrazů v těhotenství jsou právě dopravní nehody. A nejzávažnější příčinou dopravních úrazů je nepřipoutání se ve vozidle. Těhotné nezajištěné automobilovými bezpečnostními pásy jsou při havárii vystaveny riziku smrti plodu 2,8krát více než připoutané ženy. Zdánlivě malý náraz, již při rychlosti vyšší než 30 km/hod., může způsobit odloučení placenty s fatálními důsledky pro matku i plod. Automobilové bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale mohou toto riziko významně redukovat. Připoutaná žena má 3krát vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod. Nesprávné připoutání však může být příčinou tzv. seat belt syndromu. Chybné umístění pásu přes nejvíce vyčnívající část těhotné dělohy zřetelně zvyšuje přenos tlaku na její povrch a může vést k poranění dělohy a plodu. Jsou-li však pásy umístěny správným způsobem, tedy co nejníže pod dělohou, k čemuž ideálně slouží právě pás BeSafe Pregnant, k mimořádnému přenosu tlaku na dělohu nedochází a riziko poranění plodu je eliminováno.“

MUDr. Jiří Kepák, CSc. zdůrazňuje, že těhotné ženy v ČR nejsou dostatečně informovány jednak o významu připoutání se automobilovými bezpečnostními pásy ve všech fázích těhotenství a dále pak o způsobu správného připoutání. Proto v roce 2003 vznikl v Úrazové nemocnici v Brně projekt „Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte“, jehož cílem je zvýšit informovanost těhotných žen o důležitosti správného připoutání v automobilech, a to především prostřednictvím instruktivních obrázků umístěných do Průkazů pro těhotné.

Těhotenský pás BeSafe Pregnant pořídíte ve více než 300 smluvních prodejnách společnosti Babypoint za doporučovanou maloobchodní cenu kolem 1.090 Kč. Přehled smluvních prodejců včetně dalších informací o produktech společnosti naleznete na www.babypoint.eu a www.autosedacky-besafe.cz.